Brazílie - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka BrazílieBrazílie (República Federativa do Brasil, Brazilská federativní republika) je největší a nejlidnatější republikou Jižní Ameriky. Tvoří ji 26 států s rozlohou 8 511 965 km². Na severu sousedí s Francouzskou Guyanou, Surinamem, Guyanou, Venezuelou a Kolumbií; na západě s Peru, Bolívií a Paraguayí, na jihu s Argentinou a Uruguayí.

Velkou část Brazílie zabírá největší tropický deštný les na světě – Amazonský prales. V Brazílii je úředním jazykem portugalština a díky podobnosti jazyků se zde lze domluvit také španělsky.Angličtina je do určité míry rozšířena v obchodních kruzích a mezi mládeží. Znalost cizích jazyků je však celkově minimální.

Hlavním městem Brazílie je Brasília, vybudovaná v letech 1956–1960 v brazilském vnitrozemí prezidentem Juscelino Kubitschkem, který byl česlovenského původu. Největším městem s 12 milióny obyvatel je São Paulo. Mezi další nejznámější velká města patří například Rio de Janeiro.

Dovolená v Brazílii

Sportovní vyžití pro turisty v turistických destinacích je bohaté a tradiční. Převládají nejrůznější vodní sporty využívající moře a vítr, potápění, rybaření. Brazílie je také rájem pro turistiku a milovníky přírody a výprav za jejími krásami, ať už pěšky, terénními auty či na koních či mulách.

Last minute zájezdy

Vyberte si z naší nebídky zájezdů od německých ck!

Vízum 

Občané České republiky, kteří jsou držiteli platného cestovního pasu, mohou od 3. října 2005 vstupovat na území Brazilské federativní republiky bez víz za účelem pobytu, který nebude trvat déle než 90 dnů, a který nebude sloužit k výdělečné činnosti. (Zdroj: www.mzv.cz.)

Měna

Brazilskou měnou je real (BR), který se dále dělí na 100 centavos. Real je volně směnitelný především za americké dolary (USD). Platby embosovanou platební kartou nejsou ve městech většinou problém, ale někde přijímají jen karty VISA a někde zas MASTERCARD.

Podnebí

V Brazílii se střídají roční období naopak, než je tomu v ČR. Nejteplejšími jsou tedy zimní měsíce, kdy teploty dosahují až ke 40 stupňům. Nejchladnější brazilská zima ale znamená nejnižší teploty kolem 15-20 stupňů. Takže dovolenou u moře lze v Brazílii strávit kdykoli, jen záleží na tom, jak velcí jste milovníci tepla. Nejideálnějším obdobím je září, říjen a poté polovina až konec našeho jara. To se teploty pohybují kolem příjemných 30 stupňů.

Zábava, noční život

Brazílie je zemí překypující životem a pohybem. A je to vidět nejen na proslulých karnevalech, ale především na nočním životě ve městech a turistických lokalitách. Jsou to nejen klasické diskotéky, ale též zábavy a diskotéky na plážích a koncerty rozličných žánrů.

Samostatnou kapitolou jsou pestrobarevné karnevaly. Všední život se v tu chvíli zastaví a vše se probudí do víru rytmů, tanečníků a tanečnic, extravagantních kostýmů a zábavy. Karnevaly jsou velmi oblíbené a za jejich kouzlem a atmosférou cestují lidé z celého světa. Místní obyvatelé mají nejraději karnevaly v Salvadoru, Porto Seguro, Recife, Ouro Preto, či Tiradentes, kde trvají karnevaly i několik dní v kuse a je do nich možné se kdykoli zapojit, oproti nejznámějšímu karnevalu v Riu.

Chudoba

Chudinské čtvrti (favely) postavené z doslova z čehokoli a žebrající lidé, versus luxusní domy s bazény. Chudinským čtvrtím je pochopitelně bezpečnější se vyhnout a všeobecně je dobré „nevystavovat“ příliš fotoaparáty a další dražší vybavení. Pas a většinu peněz si nechávejte v hotelovém trezoru.

Doprava

Nepatří mezi nejklidnější a dodržováním silničních pravidel se zde také poměrně šetří. Doprava je všeobecně poměrně hustá a při jízdě automobilem musí být řidič velmi obezřetný. 

Autobus

Jedná se o nejrozšířenější dopravou. Kvalita autobusů a jejich technický stav není nejlepší. Na autobus je potřeba většinou mávnout aby zastavil a pro výstup zatahat zatahat za šňůru táhnoucí se pod stropem autobusu k řidiči. Platí se přímo v autobusu, většinou 1-2 BR a to bez ohledu na to, kolik zastávek jedete. Přestupné jízdenky nejsou.

Pro cesty na větší vzdálenost jsou zde rozšířené dálkové autobusy, které nabízejí vyšší komfort. Zde už se platí cena přímo dle cílové destinace.

Taxi

Stále poměrně levný dopravní prostředek, ale především bezpečný. V taxíku nejsou kapsáři a dá se s ním jezdit bezpečně i v noci, což kupříkladu s autobusy není možné.

Letadlo

Pro cesty na delší vzdálenosti a přes Brazílii se vyplatí letecká doprava. Poměr ceny, času a pohodlí je oproti jiným dopravním prostředkům pro Evropana značný a vyplatí se.

Zdravotnictví, očkování

Úroveň soukromých zdravotnických zařízení ve velkých brazilských městech je na vynikající úrovni. První pomoc v případě nehody však poskytují zdarma pouze státní veřejná nemocniční zařízení, jejichž kvalita je velmi různorodá. Jinak je nutno, pokud turista nemá předem uzavřeno zdravotní pojištění, hradit veškeré výdaje za lékařské ošetření v hotovosti či platební kartou.

Nejdůležitějším očkováním pro cestování na většině území Brazílie kromě pobřežních oblastí od města Fortaleza na jih, prakticky až po Uruguay, je vakcína proti žluté zimnici. Dále je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Při cestách do oblasti Amazonie je rovněž doporučeno užívání antimalarik.(Zdroj: www.mzv.cz.)

Jídlo a pití

Milovníci jídla si přijdou v Brazílii na své. Pestrost jídel je až neuvěřitelná. Stejně jako kombinace, se kterými se jinde jen těžko setkáte. Základem je téměř vždy rýže nebo fazole, zelenina, ovoce.

Brazílie je zemí kávy a její pěstování je zde velmi rozšířené. Kdo ale čeká, že si pochutná na té nejlepší kávě, ten bude zklamán. Všechna prvotřídní káva jde na export. To neznamená že káva zde není dobrá, ale tu nejlepší prakticky nemáte šanci ochutnat.

Na ulicích naleznete nepřeberné množství možností občerstvení, počínaje výborným sladkým, slaným a plněným pečivem , až po různé opékané speciality. Jedinečné jsou také čerstvé džusy, nebo obratně otevřený kokosový ořech, ze kterého se pije voda/mléko přímo brčkem.

Sportovní vyžití

Nejrozšířenějším a nejoblíbenějším sportem je zde fotbal. Setkáte se s sním na každém kroku a není snad místa, kde by si někdo nekopal s míčem. Pelé, Ronaldo, Ronaldinho, to jsou jména která Barzílii v tomto sportu proslavila a jsou zde velmi populární. Fotbal je v Brazílii něco jako kultem, náboženstvím, svátkem. Pokud se rozhodnete navštívit fotbalové utkání a zažít atmosféru, kterou dokáže vytvořit několik desítek tisíc fanoušků, rozhodně si sebou neberte více než pár drobných. I tak ale taková návštěva rozhodně stojí za to.

Capoeira je tradiční, typické bojové umění spojené s tancem, které vzniklo mezi otroky z Afriky. Pro zamaskování bojového tréninku se používala právě hudba a tanec a toto spojení dalo vzniknout Capoeiře. Totmuto sportu se věnuje velké množství místních obyvatel a setkáte se s ním tak i běžně na plážích či na ulicích. Ať už jako show, nebo jako trénink.

Nakupování

V Brazílii je levněji než v ostatních zemích a na tradičních trzích seženete prakticky cokoli. Návštěva takového trhu je určitě pro nakupujícího zážitkem. Aby se ale nestal nepříjemným, neberte si sebou pas, ani větší množství peněz a fotoaparáty mějte pro jistotu schované. Velké množství lidí a zboží přitahuje nejen turisty, ale také chudé a tím pádem i spoustu kapsářů a drobných zlodějů.

V turistických oblastech a destinacích a ve městech je možné běžně platit embosovanou platební kartou. Ne všude ale berou všechny druhy karet a může se vám tak stát, že budete odmítnuti s VISA kartou a za rohem zase s MASTERCARD. Je dobré se předem informovat o tom, jakou platební kartu přijímají. Stačí kartu vytáhnout a ukázat a prodejce vám hned řekne a kývne, zda tuto kartu přijímá.

Pár drobností závěrem

  • Brazílie je poměrně bezpečnou zemí. Hlavním problémem jsou drobné krádeže a kapsářství. Vyhýbejte se chudinským oblastem a v noci se vyhýbejte oblastem mimo centra měst a turistických oblastí.
  • Blondýnky jsou v Brazílii středem pozornosti. Mnohdy i policista, nebo solidně vypadající bussinesman na takovou ženu hvízdne a prohodí pár pochvalných slov. Při delším pobytu může být takový zájem až nepříjemný.
  • Brazilci vás žačnou milovat, pokud uvidí vaši snahu domluvit se portugalsky, jíst tradiční jídla, tančit a zapojovat se do všedností jejich života a radostí.
  • Brazílie je prakticky celá věřící (90 %). Náboženství je zde ale vnímáno úplně jinak, respektive je k němu přistupováno jinak. Není tak svázáno konvencemi. Vše je zde přirozené a uvolněné, nikdo není svázán striktními pravidly a lidé si zde užívají naplno.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 8 511 965 km²
Hl. město: Brasília
Čas. pásmo: -5 hod v době letního času, -3 hod v době zimního času
Počet obyv.: 206,078 mil. (2014)
Měna: 1 brazilský real (BRL) = 100 centavos
Kurz: 1 BRL = 8,0440 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+55
Víza: NE do 90 dnů

Naše nabídka

Zažijte krásu a exotičnost Brazílie s našimi zájezdy.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR v Brazílii
Embaixada da República Tcheca
SES 805 Lote 21A Via L3 Sul,
Asa Sul, CEP 70200-901 Brasília DF

Telefon 005561/32427785, 32427905 ,
0055 61 3248 2053
Fax 005561/32427833
E-mail:
brasilia@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/brasilia
Vedoucí úřadu Ing. Jiří Havlík
Funkce VZÚ

Velvyslanectví

Velvyslanectví Brazilské federativní republiky
Panská 5, 110 00 Praha 1

Telefon 224 490 111,
224 321 910
Fax 224 312 901
E-mail:
brasemb.praga@itamaraty.gov.br
  gabinete@brazil.cz
Web: www.brazil.cz
Vedoucí úřadu J.E. p. Marcio Florencio
NUNES CAMBRAIA
Funkce Velvyslanec

Linky

Brazil Travel Guide
Průvodce Brazilií

Brazil Introduction
Představení Brazíli


Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy