Bulharsko - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka Bulharské republikyBulharsko (Bulharská republika; Republika Balgarija) leží na jihovýchodě Evropy. Hlavním městem je Sofie. Černomořské pobřeží má celkovou délku 378 km a nabízí klasické písečné i kamenité pláže.  Černé moře nemá tradiční příliv a odliv.

Úředním jazykem je bulharština. Turecká menšina užívá turecký jazyk. Ve všech letoviscích se domluvíte německy a anglicky a velmi často také rusky a česky.

Pohodová dovolená v Bulharsku

Bulharsko je zemí, která nabízí pro každého něco. Moře, písečné pláže, malebná historická městečka, kulturní a architektonické zajímavosti, krásnou přírodu, staré kláštery i moderní letoviska, a v neposlední řadě také vysoké hory ideální pro vysokohorskou turistiku. Jedním z nejoblíbenějších přímořských letovisek v Bulharsku je Slunečné pobřeží (asi 30 km severně od Burgasu). Tamní pláž s jemným pískem je dlouhá 8 km. Dalším známým letoviskem jsou Zlaté Písky.

Kdy jet do Bulharska?

Pro tradiční dovolenou u moře je ideálním obdobím duben až září. V letních měsících se pohybuje průměrná denní teplota mezi 25 až 30 °C a teplota moře je příjemných 23 °C. Díky tomu, že je Bulharsko levnější než Chorvatsko, Francie, Itálie nebo Španělsko, stává se z této země velmi oblíbená destinace.

Zájezdy od německých CK

  • Hotel Perla se nachází v přímořském letovisku Slunečné pobřeží. Nabízí ubytování v dvojlůžkových pokojích s možností přistýlky. Pokoje mají sociální zařízení, klimatizaci a balkon. 4 dny, dvojl. pokoj, snídaně, s transferem - od 230 eur.

  • Hotel Bonita Beach v jižní části letoviska Zlaté Písky poskytuje ubytování ve dvojlůžkových klimatizovaných pokojích se sociálním zařízením a balkonem. 3 dny, dvojl. pokoj, snídaně, s transferem - od 230 eur.

  • Hotel Pliska je  asi 200 metrů od promenády s restauracemi a obchody v letovisku Zlaté Písky. 4 dny, dvojl. pokoj, snídaně, s transferem - od 276 eur.

 

Vyberte si z nabídky zájezdů od německých cestovních kanceláří za výhodné ceny!

Ceny a nakupování

Bulharsko je jednou z nejlevnějších evropských destinací. Ve všech letoviscích je možné platit kartou a oficiální měnou je  bulharský lev (BGL/BGN). Platby v eurech nebo dolarech jsou možné většinou jen v některých hotelech, autopůjčovnách a luxusnějších restauracích. Všude jinde jste odkázáni na místní měnu. V bankách a oficiálních směnárnách je nejvýhodnější vyměnit hotovost v eurech nebo dolarech. Kurzy pro české koruny nebývají výhodné. Ve směnárnách velmi často nepřijmou natržené nebo jakkoli poškozené bankovky a při výměně jsou velmi opatrní a zkoumají pravost peněz. Vyhněte se rozhodně pouliční výměně peněz.

Ceny zboží a potravin jsou v Bulharsku v průměru velmi podobné, jen v letoviscích se můžete setkat s cenou vyšší a hlavně s dvojími cenami. Jednou (vyšší) pro turisty a druhou pro místní obyvatele. Smlouvání je možné na tržištích s ovocem, zeleninou a suvenýry, ale v kamenných obchodech jsou ceny většinou pevně dané.

Doprava

Organizace místní dopravy je pro středoevropana značně chaotická. Není výjimkou, že se místo odjezdu dozvíte až těsně před odjezdem, nehledě k tomu, že na autobusových a vlakových nádražích se to hemží různými zlodějíčky a vyvolávači všeho druhu. Zkrátka, při využití místní dopravy musí být člověk velmi obezřetný.

Autobusová meziměstská doprava je značně rozsáhlá a především levná. Úroveň těchto autobusů je velmi dobrá.

Městské autobusy jezdí ve všech větších městech a jsou na průměrné poskomunistické úrovni.

Taxi je také relativně levné a je jich všude dostatek. Zapínání taxametrů není vždy stoprocentní, a tak je dobré se před jízdou domluvit na ceně, nebo o ceně smlouvat.

Na pobřeží (např. Varna, Burgas, Zlaté písky), ale i v Sofii si lze pronajmout auto (různá kvalita a cena podle nároků cestovatele).

Jídlo

Bulharská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších kuchyní světa. Vše se připravuje na slunečnicovém či olivovém oleji. Používá se zelenina na různé způsoby. Konzumuje se zde také velkou měrou kyselé mléko. Bulharská kuchyně je také hodně ovlivněná tureckou, takže i zde narazíte na typické orientální speciality.

Bezpečnost

Pokud je to možné, nenoste u sebe nic cenného, vše nechávejte v hotelu nebo v ubytovacím zařízení. Vzhledem ke stále rostoucí kriminalitě je také třeba varovat před častými krádežemi automobilů, peněz a cestovních pasů. Budete-li řídit auto, buďte maximálně pozorní a opatrní. Především při noční jízdě byste si měli uvědomit, že neosvětlené vozidlo, špatně značená silnice a chodci a cyklisté v neosvětlených ulicích měst nejsou ničím neobvyklým.

Zdravotnictví, očkování

Velvyslanectví ČR v Sofii zásadně doporučuje, aby občané ČR před svou cestou do Bulharska uzavřeli cestovní zdravotní připojištění pokrývající nezbytnou zdravotní péči v plném rozsahu, stejně jako i náklady na repatriaci do ČR v případě úrazu či úmrtí. Od vstupu Bulharska do EU (1. 1. 2007) je zde ve zdravotnických zařízeních, které jsou součástí systému veřejného zdravotního pojištění, českým občanům poskytována neodkladná lékařská péče na základě evropského průkazu zdravotního pojištění za stejných podmínek jako bulharským občanům. Žádné povinné očkování pro Bulharsko není třeba. (Zdroj: www.mzv.cz)

Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 110 993,6 km²
Hl. město: Sofie
Čas. pásmo: +1
Počet obyv.: 7 153 784 (k 31. 12. 2015)
Měna: 1 bulharský lev (BGN) = 100 stotinek
Kurz: 1 BGN = 13,0610 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+359
Víza: Ne


Naše nabídka

Skvělá nabídka za super cenu. Oblíbená turistická destinace Evropanů.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví České republiky v Bulharsku

G.S.Rakovski No.100, 1000 Sofia

Telefon

(hlavní číslo pro veřejnost) +359 2 948 68 00, sekretariát +359 2 948 68 02 (přímý-bez přepojení)

Fax

sekretariát - +359 2 948 68 18

Nouzová linka

+359 888 398045

E-mail

sofia@embassy.mzv.cz

Konzulární úsek

Consulate_Sofia@mzv.cz

Ekonomický úsek

Commerce_Sofia@mzv.cz

Web

www.mzv.cz/sofia

Vedoucí úřadu

Ing. Dušan Štrauch, CSc.

Provozní hodiny úřadu

pondělí - pátek 08.45 - 17.15

pondělí, středa, pátek 09.00 - 12.00

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy