Čína - průvodce, dovolená, zájezdy

 Čínská lidová republika (zkráceně ČLR) je nejlidnatější stát světa. Velmi rychle rostoucí ekonomika, vojenská síla i progresivní diplomacie dávají vzrůst nové supervelmoci. Země je od roku 1949 vedena Komunistickou stranou Číny, jejíž představitelé si dělají nárok i na ostrov Tchaj-wan a několik dalších menších území, tyto oblasti však jsou spravovány vládou Čínské republiky.

Geografie

Čínská lidová republika se nalézá ve východní Asii při západním pobřeží Tichého oceánu. Od severu k jihu se rozkládá od řeky Chej-lung-ťiang (Amur) na 53º s.š. k nejjižnějšímu cípu ostrovů Nan-ša na 18º s.š. Spojnice měří kolem 5 500 km. Od Pamíru na západě (71º v.d.) po soutok řek Chej-lung-ťiang a Ussuri (135º v.d.) přesahuje spojnice 5 200 km. Časový rozdíl je více než čtyři hodiny, v celém státě se však používá jednotný čas (UTC+8).

Na východě a na jihu omývají čínské území moře. Po směru hodinových ručiček je to Pochajský záliv, které je považováno za čínské kontinentální moře, dále pak Žluté, Východočínské a Jihočínské moře, jež jsou okrajovými moři Tichého oceánu. V teritoriálních vodách Číny o celkové rozloze 4,73 milionu km² se nalézá na 5 400 ostrovů. Největší z nich o rozloze 36 000 km² je Tchaj-wan (ovládán je však Čínskou republikou), následovaný ostrovem Chaj-nan (34 000 km²). Nejvýchodnějšími čínskými ostrovy je souostroví Tiao-jü nacházející se severně od Tchaj-wanu, přičemž nejvýchodněji leží ostrov Čch'-wej; ostrovy jsou ovšem pod námořní kontrolou Japonska. Mnoho ostrovů, ostrůvků a skalních útesů, které se nalézají na jihu, jsou označovány jako „ostrovy Jihočínského moře“, přičemž patří hlavně do čtyř větších souostroví: Tung-ša (Východní písky), Si-ša (Západní písky), Čung-ša (Střední písky) a Nan-ša (Jižní písky); o oblast se stále vedou rozsáhlé územní spory.

Politika

Čínská lidová republika je autoritářský režim pod vedením Komunistické strany Číny. Od roku 1949 do současnosti se v jejím čele vystřídaly čtyři „generace vůdců“.

Ekonomika

Díky ekonomickým reformám, které začal od roku 1976 prosazovat Teng Siao-pching a na které navázali jeho nástupci v 90. letech, byl v ČLR v polovině 90. let 20. století nastartován rychlý hospodářský růst, jenž trvá dodnes a rychle stimuluje všechny oblasti národního hospodářství.

Životní prostředí

Bouřlivý ekonomický rozvoj má však i vážné ekologické dopady.

Půda

Došlo mj. ke značnému znečištění zemědělských půd a povodí řeky Jang-c', hlavních oblastí produkce potravin v zemi. Jen zamoření půd těžkými kovy způsobuje znehodnocení zemědělské produkce v hodnotě 20 miliard yuanů (cca 54 miliard Kč) ročně. Dalším problémem intenzifikovaného zemědělství (ČLR je země s 9. největším růstem zemědělství) je eroze půdy.

Voda

Čína je jednou z oblastí s nejmenšími zásobami vody na světě. Sever Číny má kritický nedostatek vody a nedostatkem pitné vody trpí 2/3 čínských měst. Ekologickým problémem je kontaminace valné většiny řek. Kvalita vody je také ohrožována rizikovými průmyslovými provozy v blízkosti zdrojů pitné vody.

Ovzduší

Oblast východního pobřeží je území s největším znečištěním ovzduší na světě. Důvodem je využívání černého uhlí jako topiva.

Desertifikace

Velkou část severu země ohrožuje desertifikace, tedy postupné rozšiřování pouště. Proti tomuto postupu byl započat plán nazvaný „Velká zelená zeď“, který počítá s masivním zalesňováním ohrožených oblastí, setbou vyšlechtěných, odolných druhů dřevin ze vzduchu a dalšími opatřeními. Jeho splnění se odhaduje na desítky let.

Turistika

Cizinci nemají povoleno navštěvovat tzv. uzavřené oblasti. Seznam uzavřených oblastí však není veřejnosti přístupný. Do uzavřených oblastí lze cestovat pouze se zvláštním povolením, o které je třeba požádat na místním oddělení policie Public Security Bureau. Cizinci, kteří cestují do uzavřených oblastí bez zvláštního povolení, mohou být zadrženi a vyhoštěni ze země. V případě nejasností je třeba se řídit pokyny resp. doporučeními Velvyslanectví ČLR v Praze nebo místních orgánů. Uvolnění politické a společenské situace v posledních letech přináší nárůst kriminality a prostituce. Nejčastější formou trestné činnosti vůči cizím státním příslušníkům jsou krádeže osobních dokladů, finančních prostředků a jiných cenných předmětů. Bezpečnostní situace se postupně spíše zhoršuje. K nejpostiženějším v tomto směru patří zejména jižní provincie Guangdong, kde doporučujeme dbát obzvláště velké opatrnosti.

Zhoršení bezpečnostní situace se týká i města Šanghaje. Za poslední období je Generálními konzuláty EU v Šanghaji registrován zvýšený počet případů obtěžování, okradení, podvodného či jinak nezákonného jednání vůči občanům EU. Na místě je zvýšená pozornost především při návštěvě nočních podniků - kluby, bary - a jejich okolí, stejně jako je žádoucí vyhnout se různým nestandardním situacím (přistoupení cizích osob do vozidla taxislužby, pozvání od neznámých osob do kaváren či barů atp.) v pozdních nočních hodinách.

Cestování do Tibetu

Podle oficiálního sdělení pobočky vlády Autonomní oblasti Xizang (Tibet) v Pekingu je k návštěvě cizince v Tibetu nutné povolení, které lze získat pouze u autorizované cestovní kanceláře Shen Hu Travel Agency v Pekingu (East Road 118, the North 4th Ring, 14th Floor of Beijing Hotel, tel/fax:+86 10 6498 0373). O toto povolení lze požádat buď přímo u výše uvedené cestovní agentury nebo prostřednictvím jakékoliv čínské cestovní kanceláře, která má registraci u CNTA (China National Tourism Administration). Tato cestovní kancelář pak tuto žádost vyřizuje rovněž prostřednictvím výše uvedené Shen Hu Tavel Agency, která má registraci u Tibetan Tourism Bureau.

Horolezecké expedice

Organizátoři vysokohorských expedic musí požádat o povolení k výstupu na China Mountaineering Association (cma8848@hotmail.com, fax: 008610 6711 1629, tel: 008610 6710 2787). Je doporučeno zaslat e-mailem v angličtině program expedice, seznam členů spolu s jejich povoláním, čísly pasů a horolezeckými zkušenostmi. V případě, že bude program expedice schválen, zašle asociace údaj, kolik činí výše poplatku za povolení k výstupu. Po obdržení platby bude žadatelům zasláno povolení s příslušným vízovým formulářem, které je pak třeba předložit na příslušném čínském zastupitelském úřadě k žádosti o vízum.

Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 9 596 960 km²
Hl. město: Peking
Čas. pásmo: +8
Počet obyv.: 1,37 mld. (2014)
Měna: 1 čínský juan (CNY) = 10 ťiao = 100 fenů
Kurz: 1 CNY = 3,5730 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+86
Víza: Ano

Naše nabídka

Poznejte krásy Číny s našimi zájezdy.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR v ČLR
Ri Tan Lu, Jian Guo Men Wai, Beijing 100600
Tel.: 0086-10-85329500 Pohotovost: 0086-13911752207
Fax: 0086-10-65325653
E-mail: beijing@embassy.mzv.cz

Velvyslanectví

Embassy of the People's Republic of China in the Czech Republic
Pelléova 18, 160 00 Praha 6 – Bubeneč
Kontakty

Linky

www.cnta.com
Čínská národní turistická agentura

www.china.org.cn
Pobočka China Internet Information Center

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy