Filipíny - průvodce, dovolená, zájezdy

 Vlajka Filipínské republikyFilipínská republika se nachází v jihovýchodní Asii. Rozkládá se na 7 107 ostrovech v západním Tichém oceánu na celkové ploše 300 tisíc kilometrů čtverečních. Hlavním městem je Manila

Filipíny jsou v časovém pásmu, které je o 7 hodin napřed oproti našemu času.

Občané ČR mohou cestovat na Filipíny za účelem turistiky bez víz, pokud doba jejich pobytu nepřesáhne 30 dnů. Pro vstup se vyžaduje platný cestovní pas a zpáteční letenka, event. letenka do další destinace.

Úředním jazykem Filipín je angličtina a filipínština (tagalština). Velmi často zde uslyšíte i španělštinu.

 

Dovolená na Filipínách

Průměrná teplota na Filipínách se pohybuje kolem 26 (až 34) °C a se svým tropickým podnebím s vlhkostí kolem 70 % přímo vybízí k exotické dovolené. Filipíny jsou jednou z nejvyhledávanějších oblastí pro potápění a šnorchlování. Nejpopulárnějším sportem mezi místními je však basketbal, ale oblíbený je i fotbal. Turista si však většinou užívá nejčastěji již zmiňované potápění a sporty spojené s mořem a mořskými vlnami.

Vyberte si z naší nabídky last minute zájezdů od německých ck!

 

Doprava

Lodní doprava funguje mezi všemi obydlenými částmi Filipín. Nejvýznamnější přístav je Manila.

Spojení mezi hlavním městem a většími městy velmi dobře zajišťuje vnitrostátní letecká doprava.

Na Filipínách se jezdí vpravo, ale tak jako prakticky ve všech podobných asijských zemích i zde předpisy téměř neplatí a jezdí se spíše podle toho, jak kdo umí a kdo je rychlejší. Na dálnicích, které jsou na třech hlavních ostrovech, je situace o poznání lepší, ale jsou všechny zpoplatněny.

Autobusová doprava je velmi rozšířená a na výběr jsou klimatizované autobusy nebo běžné autobusy, které jsou velmi levné.

Jeepney je tradiční a originální dopravní prostředek na Filipínách. Tyto výstředně pomalované a vyzdobené kombinace jeepu a menšího autobusu jsou nepřehlédnutelné. Cestování s nimi je opět velkým zážitkem a ten, kdo ho zažil, rád vzpomíná na českou MHD.

Taxi je na Filipínách dostupné hlavně ve větších městech a u turistických oblastí. Protože jsou Filipíny levnou zemí, není ani taxi moc drahé, ačkoli v porovnání s ostatními dopravními prostředky je nejdražší. Platí se při vystupování a ceny jsou prakticky pokaždé jiné.

Alternativou ke klasickému taxi jsou tricykly. Podobnost s klaickou rikšou je na místě. Většinou se jedná o kolo nebo motorku se sajdkárou.

 

Filipínská kuchyně

Ačkoli se jedná o asijskou kuchyni, patří ta filipínská k nejméně pálivým a mísí se v ní vlivy malajské, španělské a čínské. Pokud se setkáte se servírováním jídla do banánových listů, jedí se tyto pokrmy většinou rukama.

 

Kohoutí zápasy

Kohoutí zápasy jsou na Filipínách tradiční a hluboce zakotvenou kulturní kratochvílí. Probíhají povětšinou v halách přímo postavených pro tuto zábavu, ale setkáte se s nimi také i v malých městech a vesnicích v improvizovaných arénách.

 

Nakupování

Filipíny jsou nejlevnější asijskou destinací, a tedy i nejoblíbenější. V porovnání s ostatními asijskými zeměmi, ale i českými obchody, zde nakoupíte prakticky vše za mnohdy až úsměvné ceny. A nemusí se jednat jen o suvenýry a praktické výrobky, ale také o značkové výrobky. Stejně tak dobře je možné nakoupit (převážně v okolí turistických lokalit) i padělky světoznámých hodinek, a to v rozmezí pěti až dvaceti dolarů.

Přestože jsou ceny celkově velmi nízké, smlouvání je při nákupech na tržištích běžnou záležitostí.

 

Výměna peněz

V turistických lokalitách je výměna peněz bezproblémová a jednoznačně se vyplatí ve směnárnách. Pro výměnu doporučujeme přivézt si vlastní americké dolary – řada směnáren za jinou měnu nevyměňuje. Banky požadují za výměnu poplatek a na černém trhu se zas objevují padělané bankovky. Platba kartou je možná prakticky jen na letišti, ve větších hotelech a velkých nákupních centrech.

 

Zdravotní rizika, očkování

Rozhodně je potřeba se vyhnout běžně dostupné vodě a kupovat pouze vodu balenou. Stejně tak se vyhýbejte ledu do nápojů (jen velké hotely a ty nejlepší restaurace používají pro výrobu balenou vodu). Co se týče potravin, je vždy lepší konzumovat pouze tepelně upravené potraviny.

Z očkování doporučujeme očkování proti žloutence typu A + B, a pokud se budete pohybovat delší dobu v odlehlých oblastach, tak i proti TBC. Riziko malárie je v této tropické oblasti zanedbatelné.

Lékařské ošetření, zdravotní péči a léky, si musí všichni turisté hradit na místě a proto je tedy kvalitní cestovní pojištění samozřejmostí.

 

Pár slov závěrem

  • Většina Filipín používá elektrickou síť na 220 V a zásuvky jsou amerického typu. Elektrický proud průběžně vypadává i na několik hodin, a to v i v hlavním městě Manila.
  • Vzhledem k bezpečnostním opatřením jsou časté kontroly tašek a zavazadel i při vstupu na nádraží, do obchodního centra, supermarketů, hromadné dopravy, apod. Tyto kontroly jsou ale krátké, neobtěžují a kontrola nevyžaduje úplatky.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 300 000 km²
Hl. město: Manila
Čas. pásmo: +8
Počet obyv.: 91 983 000
Měna: filipínské peso
Kurz: 1 PHP = 0,41 Kč
Předvolba:
+63
Víza: Ne, do 30 dnů

Naše nabídka

Objevte s našimi zájezdy krásu Filipín.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR na Filipínách
Rufino Pacific Tower, 30th floor, 6784 Ayala Avenue, Makati City, 1226 Manila

Telefon 00632/8111155, 8111156, KO-8111160
Fax 00632/8111020
E-mail: manila@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/manila
Vedoucí úřadu Jaroslav Olša Jr.
Funkce Velvyslanec
Půs. úřadu diplomatická a konzulární

Velvyslanectví

Velvyslanectví Filipínské republiky
Senovážné náměstí 8, 110 00 Praha 1

Telefon 224 216 397, 224 216 385
Fax 224 216 390
E-mail: praguepe@praguepe.cz
Web: www.praguepe.cz
Ved. úřadu J.E. p. Victoriano LECAROS
Funkce Velvyslanec


Linky

Official Gazette of the Republic of the Philippines
Všeobecné informace o Filipínách

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy