Florida - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka státu FloridaFlorida je 27. stát USA, ležící na stejnojmenném poloostrově na jihu Spojených států, nedaleko ostrovů Bahamy a Kuby.

Název Florida pochází ze španělského slova „květinový“ a vystihuje tak celou oblast, která je díky svému teplému podnebí pro květiny, stejně jako pro všechnu flóru, přímo stvořená. Nachází se zde 300 druhů dřevin a více jak 3500 dalších rostlin. Až do roku 1819 byla Florida španělskou kolonií. Hlavním městem je Tallahassee, ale tím nejznámějším je bezpochyby Miami se svými mrakodrapy, plážemi (Miami Beach dlouhá 11 kilometrů), nočním životem a také ostrovy Key West.

Během letního období, které začíná již na začátku dubna, dosahují teploty přes třicet stupňů a i noční teploty jsou vyšší, než na které jsme zvyklí. Teplota moře se pohybuje kolem třiceti stupňů a Florida je tak ideálním místem pro všechny, kdo mají rádi teplo a teplé moře. Florida je také oblastí, v níž se objevují hurikány. 

V USA patří Florida mezi nejsilnější státy v oblasti rostlinné výroby, a to především díky produkci citrusů, zeleniny, arašídů, sóji a cukrové třtiny. Také patří mezi největší producenty fosfátů a hlavním průmyslovým odvětvím je výroba elektroniky a raketové techniky.


Příroda, zábava

Mezi nejznámější národní park patří jednoznačně močály Everglades se svou rozmanitou přírodou překypující životem. Kromě celé řady opeřenců zde spatříte hlavně aligátory, kterým prostředí močálů a teplé počasí poskytuje dokonalý prostor pro život. Máte zde dokonce možno si takového aligátora pohladit, anebo se vydat do parku na vznášedlech.

Na východním pobřeží Floridy se Cape Canaveral nachází Kennedyho vesmírné středisko se střediskem NASA, odkud startují raketoplány i menší rakety. Součástí celého komplexu je i rozlehlé turistické středisko s muzei a celou řadou atrakcí jak pro děti, tak pro dospělé.

Pro děti je největším lákadlem Floridy velký zábavní park Disney World u města Orlando, který se svými dětmi nemáte šanci za jeden den projít celý. Florida, a především Miami žije nejen přes den, ale hlavně v noci. Není nikdo by nenašel svůj „cup of tea“ zábavy v pestré paletě nočních a zábavních podniků.

Sport a atrakce

Na Floridě jsou díky příznivému podnebí ideální podmínky pro golf. 

Vyhledávají ji také potápěči a příznivci šnorchlování. Vyhlášeným je letovisko Key West se svými korálovými útesy. U surfařů je pláží číslo jedna Haulover Beach.

Velmi oblíben je také windsurfing na Miami Beach, nebo rybolov na širém moři.Turisty velmi oblíbené jsou projížďky na vznášedlech nebo lodích poháněný velkou vrtulí v bažinatých a zatopených oblastech.

Víza

flag-florida-usa-small.gifPro cesty do USA na dobu kratší než 90 dní není potřeba řešit klasická víza. Stačí splnit několik drobných podmínek: občan České republiky, biometrický pas, pobyt nepřesáhne 90 dnů, máte zakoupenou zpáteční letenku prokazující návrat během 90 dnů. Pokud toto splňujete, není již žádný problém. Vyplníte pouze elektronicky žádost ESTA a do 72 hodin obdržíte povolení či zamítnutí. Více informací a návod naleznete zde: http://czech.prague.usembassy.gov/esta.html


Clo a co do USA nevozit

Do USA lze bezcelně přivézt osobní věci, a předměty dovážené či vyvážené, které nepřesáhnou hodnotu 100 USD, jsou od cla osvobozeny. Pokud je hodnoty vyšší, platí se 10% clo.

Pokud si vezete do USA tabákové výrobky z Kuby, rovnou se s nimi rozlučte. Na tyto výrobky je vystaven zákaz dovozu.

Zakázán je dovoz potravin, jako je ovoce, zelenina, maso, uzeniny, měkké sýry, tvaroh. Pokud některou z těchto potravin obsahují potraviny povolené, stávají se také zakázanými. Za zatajení potravin hrozí pokuta až deset tisíc dolarů! Pozor také na nedojedené svačiny!


Kriminalita

Americká města mají vyšší kriminalitu než evropská. Největším problémem jsou především drogy a prostituce. Největším rizikem pro turisty jsou loupežná přepadení. Nedoporučujeme, obzvláště po setmění, chodit do chudinských čtvrtí. 

Vstup na soukromý pozemek se vám může stát také osudný, protože v USA vlastní zbraň většina obyvatel a mohou s ní chránit svůj majetek a pozemek.

Vyhněte se nákupu drog a využití služeb prostitutek. Nezřídka se jedná o provokaci policie a můžete být snadno zatčeni.

Prakticky všechna místa s větším pohybem lidí, obzvláště v turistických oblastech a atrakcích jsou vybaveny u vstupu detekčním rámem a mnohde jsou také „ofukovací“ zařízení, které analyzují přítomnost výbušnin a drog. Při kontrolách a prohlídkách buďte vstřícní a respektujte nastavená bezpečnostní opatření.

 

Doprava

Letadla

Vzhledem k velkým vzdálenostem a rozloze USA je letadlo běžným způsobem vnitrostátní dopravy a letiště se nachází v každém větším městě. Ceny jsou přijatelné a letenky lze zakouppit dle úrovně cestování v několika cenových hladinách. Spoje létají pravidelně a často.

Vlak

Převládá nákladní doprava a v osobní dopravě je rozlišena dálková a příměstská doprava.Cestování dálkovým vlakem je velmi pohodlné a nabízí na evropské poměry více než nadstandardní služby a komfort. Výjimkou nejsou kupé s vlastním sociálním zařízením. Cestování dálkovým vlakem se vyplatí většinou pouze s USA Rail Pass, jinka jsou jízdenky poměrně drahé. Pro dálkové spoje je nutní místenka.

Lodní doprava

V přístavních městech zde naleznete vyhlídkové plavby a trajekty na ostrovy a turisticky zajímavá místa. Totéž se týká také velkých řek a jezer.

Autobus

Nejlevnější způsob přepravy na středně dlouhé vzdálenosti. Autobusy jsou pohodlné a síť linek je velmi hustá. Stejně tak jako množství jednotlivých společností. Místa v autobusech nejsou až výjimky místenková a pro zavazadla dostanete tzv. „baggage tag“, lístek s číslem který se nalepí na kufr a druhou část máte jao doklad u sebe. Autobusem běžní američané nejezdí – všichni mají auto. Jezdí s nimi tedy jen nemajetní, studenti a vojáci a potom někteří turisté.

Městská doprava

Převážně ve velkých městech funguje dobře systém městské hromadné dopravy. Jedná se především o metro a autobusy. Ze všech letišť také jezdí autobusy do center velkých měst, ale i přímo do jednotlivých turistických destinací. Většina dopravců nabízí zvýhodněné časové a síťové jízdenky.

Taxi

Při cestách taxíkem využívejte autorizované taxislužby, případně letištní či hotelové, vždy označené a s taxametrem. Předem si vždy ověřte, kolik bude cesta přibližně stát. Ve vozidlech se nesedá k řidiči dopředu, jak jsme zvyklí u nás, ale pouze dozadu a od řidiče jste odděleni bezpečnostní přepážkou z plexiskla nebo neprůstřelného skla, na níž bývají uvedeny různé informace a také ceník.

Zapůjčení automobilu

Podmínkou zapůjčení auta je věk 21 let (někde 25 let), národní a mezinárodní řidičský průkaz a kreditní karta, případně složení zálohy v hotovosti. Vyjednat lze vše předem u české pobočky některé z amerických půjčoven automobilů nebo na internetu. Týdenní pronájem osobního vozu střední kategorie stojí přibližně 300 až 400 USD, plus havarijní pojištění okolo 20 USD na den. Na více než 10 dní se vyplatí auto koupit; 10 – 15 let starý vůz stojí kolem 1000 USD.V případě že se budete chtít v řízení střídat, je nutné na toto upozornit a cena půjčovného se tím většinou zvýší. Neobcházejte tento systém – v případě nehody při řízení jiným řidičem by se vám toto nevyplatilo.

Dodržujte předpisy, nepřejíždějte plnou čáru, neparkujte v místech kde to není povoleno. Rychlost mnohdy měří i policejní helikoptéry z velké vzdálenosti. Neuplácejte policisty, budete zatčeni.

Zabliká li na vás policejní maják, zajeďte ke kraji, nevystupujte a nechte ruce na volantu.

Měrné jednotky

K měření teploty se v USA používají místo stupňů Celsia (°C) stupně Fahrenheita (°F); 0°F odpovídá -17,8 °C, bod mrazu 0°C = 32°F a bod varu vody 100°C = 212°F.

Vzdálenosti se měří na míle (1 míle = 1,6 km), rychlost se udává v mílích za hodinu. Menší jednotky jsou yardy (1 yard = 0,9144 m). Tělesná výška a kratší vzdálenosti jsou ve stopách (foot = 30,48 cm) a palcích (inch = 2,54 cm); jedna stopa má 12 palců.

Rozloha se udává v akrech (akr = 0,405 ha).

Nejčastější jednotkou hmotnosti je libra (pound, lb = 0,454 kg), její šestnáctinou je unce = 28,35 gramů.

Objem se udává v kapalinových uncích (fluid ounce, oz.) o objemu 0,03 litrů a v galonech (gallon) o objemu 3,785 litrů. 1 pinta je 0,473 litru.

PET láhve se prodávají s objemem 8 oz., 12 oz., 20 oz. a 33,8 oz. (= litrová).

Nápojové kelímky jsou nejčastěji o objemu 20 oz. (0,7 l; „Gulp“), 32 oz. (1 l; „Big Gulp“), 44 oz. (1,2 l; „Super Big Gulp“) a 64 oz. (2 l; „Double Gulp“).

Káva u Starbucks má kelímky o objemech 8 oz. („Short“), 12 oz. („Tall“), 16 oz. („Grande“), 20 oz. („Venti“) a 24 oz. u studených nápojů.

Měnou je americký dolar; bankovky jsou v hodnotě USD 1, 5, 10, 20, 50 a 100; velmi vzácně dostanete bankovku v hodnotě 2 USD. U starších emisí mají všechny bankovky stejnou barvu, což při placení vyžaduje zvýšenou pozornost. Nové emise jsou o něco barevnější. Na bankovkách jsou zobrazeni američtí prezidenti. Americké mince se razí v hodnotách 1 USD a 1, 5, 10, 25 a 50 centů. Jednocentová mince se běžně nazývá „penny“, 5 centů „nickel“, 10 centů „dime“, 25 centů „quarter“, půldolar „half dollar“ a dolar „buck“.Peníze směňují banky, směnáren je málo. Téměř všude jsou bankomaty. Platit běžnými mezinárodními platebními kartami (American Express, Diners Club, MasterCard a Visa) je možné prakticky všude. Pro placení v hotovosti se doporučuje mít u sebe bankovky nižších hodnot. Z mincí se nejčastěji používá 25 centů (v parkovacích automatech, automatech na pití, v telefonních budkách). Jednocenty využijete jako „souvenir penny“ (pressed penny), což je legální znehodnocení mince v „lisovačkách“, abyste získali suvenýr na památku.

Spropitné

Spropitné je běžné a automaticky ho očekávají číšníci či servírky v restauracích, taxikáři, nosiči zavazadel, pokojské. Obecně platí že v restauracích, kavárnách je 15 – 20 %, při nespokojenosti méně. V taxíku 10 – 20 % dle ochoty, nosiči 1 USD za zavazadlo, 2 – 3 USD pro pokojskou za noc, 1 USD za drink na baru, apod.

Zdravotní péče a očkování

Zdravotní péče je zpravidla kvalitní, ale velmi drahá. Cestovní pojištění léčebných výloh pro cesty do USA není povinné, ale vždy jej uzavřete. ČR nemá s USA dohodu o poskytnutí bezplatné zdravotní péče.

Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti a na výši platby se doporučuje informovat se předem.

Žádné očkování se od občanů ČR nevyžaduje, doporučené je očkování proti virové hepatitidě B, tetanu, záškrtu a spalničkám.

Voda z kohoutku je pitná.

Lékárny se nacházejí téměř všude a mnoho léků koupíte i v „drugstorech“ (drogeriích).

Praktické informace

 • Univerzální tísňová linka po celém území USA je 911.
 • Alkohol je povoleno konzumovat a zakoupit až od 21 let.
 • Alkohol není povolené konzumovat ani přenášet na veřejnosti (lahev musí být v neprůhledném obalu). Alkohol v otevřené nádobě nesmí být ani převážen v autě
 • Napětí v elektrické síti je až na výjimky 110 – 120 V/60Hz.
 • Kde je zakázáno fotografovat, tam nefoťte. Můžete být vykázáni, zadrženi, nebo i zatčeni a zaplatit vysokou pokutu.
 • Na běžných plážích musí plavky i batolata! Není povolené ani opalování „nahoře bez“. To je možné pouze na „místních plážích“.
 • Čerpací stanice (krom New Jersey a Oregonu) mají obsluhu a většinou se platí před tankováním přímo u stojanu platební kartou, nebo u obsluhy v hotovosti. Přeplatek je vracen v hotovosti.
 • Zabliká li na vás policejní maják, zajeďte ke kraji, nevystupujte a nechte ruce na volantu.
 • Prakticky v celých Spojených státech je zakázáno stopování.
 • Za cizí ženu v restauraci se neplatí. Pozor na sexuální obtěžování – může za něj být považováno téměř cokoli – co je a není sexuální obtěžování posuzuje každý individuálně. Je běžné že žena upozorní na to, že se ji nějaké chování nelíbí – respektujte to.
 • Dodržujte zákony a pravidla. Vše je přehledné, srozumitelné.
 • Buďte tolerantní a zapomeňte na rasové, kulturní a etnické předsudky.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 170 304 km²
Hl. město: Tallahassee
Čas. pásmo: -5
Počet obyv.: 15 982 378
Měna: americký dolar (USD)
Kurz: 1 USD = cca 21 CZK
Víza: ANO

Naše nabídka

Prožijte nádherné dovolenou s našimi zájezdy na Floridu.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Honorární generální konzulát České republiky v USA
Honorary Consulate of the Czech Republic
Becker & Poliakoff, P.A., 1 East Broward Blvd, Suite 1800,
FL 33301 Fort Lauderdale

Telefon +1(954) 987 7550
Fax +1-954/9854176
E-mail:
FortLauderdale@honorary.mzv.cz
ABecker@becker-poliakoff.com
Web: http://www.becker-poliakoff.com/
Vedoucí úřadu Alan S BECKER
Funkce honorární generální konzul
Působnost úřadu konzulární obvod: stát Florida

 

 

Honorární generální konzulát České republiky v USA
Honorary Consulate of the Czech Republic
8814 Bay Harbour Blvd.,
FL 32836 Orlando, Florida

Telefon +1 407 575 0908
Fax +1 407 248 3402
E-mail:
orlando@honorary.mzv.cz
czdiplomat@gmail.com
Vedoucí úřadu PhD Roman INOCHOVSKY
Funkce honorární konzul
Působnost úřadu střední, středovýchodní a severovýchodní část státu Florida

Velvyslanectví

Velvyslanectví USA
Tržiště 15, 118 01 Praha 1 - Malá Strana

Telefon 257 022 000
Fax 257 022 809
E-mail: consprague@state.gov
Web: czech.prague.usembassy.gov

Linky

www.myflorida.com

Oficiální stránky Floridy

czech.prague.usembassy.gov

Informace o turistických vízech ESTA

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy