Itálie - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka ItálieItálie (Repubblica Italiana) je stát ležící v jižní Evropě na Apeninském poloostrově. Na severu hraničí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Uvnitř Itálie se nacházejí dva městské státy: Vatikán a San Marino. Itálii také patří území obklopené Švýcarskem Campione d'Italia. Celková délka italského pobřeží je 7 600 km a k Itálii patří dva velké ostrovy ve Středozemním moři: Sardinie a Sicílie. Hlavním městem je od roku 1870 Řím.

Last minute zájezdy

Vyberte si z nabídky zájezdů od německých CK za výhodné ceny! Vydejte se na pohodovou dovolenou do země s krásnými plážemi a podivuhodnými památkami. 

Dovolená v Itálii

Itálie je jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací. A nejsou to jen krásné pláže, výborné jídlo a víno, které lákají každoročně přes 100 milionů turistů. Jednou z hlavních předností Itálie jsou historické památky. Většina z nich je zapsána v Seznamu světového dědictví UNESCO. 

Mezi města, která se doslova stala pojmy, patří Benátky, Řím, Florencie, Neapol, Milano, Janov, Vatikán, Pisa, Pompeje, Parma a desítky dalších. Na své si ale v této zemi ve tvaru boty přijdou nejen ti, kteří se zajímají o historii a památky. Rozmanitost přírody nabízejí rozlehlé vinice, dokonalé pobřežní scenérie a olivové háje, ale také zde jsou Alpy, které jsou vytouženým místem nejen příznivců sjezdového lyžování. Turistika a horolezectví k Itálii zkrátka patří a italské hory jsou jedny z nejúchvatnějších v Evropě. 

Kalábrie

Capo Vaticano u Tyrhénského moře je nejkrásnější částí Kalábrie, kraje na jihu Itálie. Je to krásné místo pro milovníky koupání, potápění i turistiky. Historické městečko Tropeo vás zaujme svou starobylou atmosférou a památkami.

Počasí

Počasí v Itálii je rozmanité. Na pobřeží je středomořské klima, až na severovýchodní část, kde je podnebí spíše subtropické. Teploty v oblasti pobřeží můžete očekávat v průměru mezi 23 °C na severu, až k 26-28 °C na jihu. Letní počasí je zde tedy horké a suché, protože se srážkami se setkáte převážně jen v zimním období, kdy průměrné teploty dosahují průměru 6 °C na severu a mezi 11-14 °C na jihu.

Ve vnitrozemí a oblastech s nadmořskou výškou kolem 1000 m n. m. počítejte s teplotami nižšími, což představuje letní průměr mezi 17 a 21 °C. Ve vnitrozemí střední a jižní Itálie se setkáte spíše se subtropickým počasím s teplotami a vlhčím klimatem o pár stupňů vyšší. V alpských údolích a vyšších nadmořských výškách jsou nižší teploty. V létě kolem 12 °C a v zimě pod bodem mrazu.

S ohledem na oblast, kde se budete při své dovolené pohybovat, je tak nutné počítat se změnami teplot. Vypadá to jako samozřejmost, ale každoročně je velká část turistů zaskočena právě změnou teploty, a to především při výletech z vyhřátého prostředí do vnitrozemí za památkami nebo přírodou.

Jídlo a pití

Itálie je jednou ze zemí, která se může pochlubit celosvětově proslavenou kuchyní a jedinečností. A nejsou to jen nejznámější těstoviny a pizza, přestože se jedná bezesporu o ikonická jídla pro tuto zemi. První dochovaná zmínka o pizze pocházející z Neapole se datuje k roku 1 000 n. l. Italové si na jídlo potrpí, a tak připravují své pokrmy převážně z lokálních surovin a s vysokým ohledem na kvalitu a čerstvost. To ostatně dokládá i celá řada trhů a lokálních specialit. Mezi nejznámější patří sušené šunky, sýry, nakládané olivy a zelenina a speciality z ryb a mořských plodů. Italská kuchyně je rozhodně tím, co byste si neměli při návštěvě této země ujít. Jídla jsou připravována ve vysokém standardu a rozhodně se není třeba obávat zdravotních komplikací.

Samostatnou kapitolou je sicilská kuchyně, která má od klasické italské celou řadu odlišností a rozdílných specialit.to je především určeno polohou  a dlouhodobým mísením kultur a vlivů. Nalezte zde tak prvky jak italské, tak především řecké a arabské kuchyně. Pochopitelně také čerstvé ryby a mořské plody, které jsou v této kuchyni nezastupitelné. Je toho ale tolik, že není možné vypsat a popsat pestrost a rozmanitost dokonalých chutí. Nejlepší je ochutnat a nechat se unést na vlně jedinečnosti a neotřelých kombinací.

Příznivé klima a stovky let tradice učinily z italského vína jedno z nejlepších na světě. To zcela zastínilo ostatní tradiční nápoje Itálie. Ale v tomto případě se dá říct, že naprosto oprávněně.  Nebojte se ochutnávat a dát si k dobrému jídlu sklenku kvalitního vína, to je kombinace, která jednoznačně stojí za to. 

Potápění

Šnorchlování a potápění k Itálii patří. Nahrává tomu rozmanitost pobřeží s bohatým podmořským životem, ale také celá řada vraků lodí, které jsou přímo lákadlem pro potápěče. Pro potápění v rámci dovolené nepotřebujete potápěčský průkaz, pokud se budete potápět s místním instruktorem potápění. Lze si samozřejmě zajistit i klasický potápěčský kurz. Pro samostatné potápění s dýchacím přístrojem je nutné vlastnit potápěčský průkaz a získat místní povolení k potápění.

Festivaly a oslavy

Italové slaví rádi a slaví dobře. I proto je doslova v každém městě, alespoň jednou za rok, nějaká oslava. Většinou se jedná o městské oslavy anebo oslavy jednotlivých svátků. Součástí oslav a festivalů jsou záplavy vynikajícího jídla, tradičních specialit, vína a především dobré nálady a temperamentu, který je Italům vlastní.Nejznámějším je Benátský karneval, plný jedinečných masek.

Zajímavosti a praktické rady

  • U obchodů a institucí počítejte se siestou, a tedy s tím, že obvykle od 13-13:30 mají dvě hodiny zavřeno.
  • Muzea a galerie bývají v pondělí zavřená (ve Vatikánu jsou zavřená v neděli, včetně Sixtinské kaple – vyjma poslední neděle v měsíci).
  • Do Itálie nepotřebujete vízum, stačí platný cestovní doklad.
  • Je zakázáno dovážet benzín v kanystru (v Itálii mají jeden z nejdražších benzínů v Evropě – natankujte před vjezdem do Itálie).
  • Tolerance alkoholu je 0,5 promile v krvi (za překročení jsou vysoké pokuty až odebrání řidičského průkazu/vězení).
  • Při jízdě na dálnicích mimo obec se musí celoročně svítit (za jízdu po dálnici se platí mýtné).
  • Při nehodě musí mít všichni, kdo vystoupí z vozidla, reflexní vestu (nejen řidič).
  • V Benátkách je zakázáno krmit holuby.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 301 338 km2
Hl. město: Řím
Čas. pásmo: +1
Počet obyv.: 60 795 612 (k 1. 1. 2016)
Měna: Euro (EUR)
Kurz: 1 EUR = 26,4650 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+39
Víza: Ne

Naše nabídka

Skvělá nabídka zájezdů do Itálie za jedinečné ceny.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR v Itálii 
Via dei Gracchi 322,
Roma, 00 192

Telefon:
+39 063609571
Fax:
+39 063244466
Konzulární pohotovost:
+39 335310450
E-mail:

rome@embassy.mzv.cz

Web:
www.mzv.cz/rome
Vedoucí úřadu:
Hana Hubáčková
Působnost úřadu:
Italská republika a Maltská republika

Velvyslanectví

Velvyslanectví Italské republiky
Nerudova 20
118 00 Praha 1

Telefon:
233 080 111
Fax:
257 531 522
E-mail:

ambasciata.praga@esteri.it

Web:

www.ambpraga.esteri.it

Vedoucí úřadu:
J.E. p. Aldo AMATI

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy