Jamajka - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka JamajkyJamajka je stát ve střední Americe, který se nachází na stejnojmenném ostrově ve Velkých Antilách v Karibském moři. Jedná se o největší anglicky mluvící ostrov v Karibiku a třetí největší v regionu. Hlavním městem Jamajky je město Kingston. V Jamajce žije na rozloze 10 991 km² přibližně 2,9 milionu obyvatel.

Úředním jazykem je angličtina. Domácí obyvatelé mluví anglickým nářečím patois (označované také jako patwa). Měnou je jamajský dolar. Na ostrově se platí jak v jamajských, tak amerických dolarech.

Dovolená na Jamajce

Prožijte krásnou dovolenou na třetím největším ostrově Karibiku. Pobřeží Jamajky je kromě překrásných pláží lemované korálovými útesy a mimo turistické oblasti je převážně skalnaté. Velmi vyhledávané jsou pláže v Montego Bay a Negrilu.

Nejvyšší horou Jamajky je Blue Mountain Peak (2 256 m). Podnebí je tropické, vlhké, s občasným výskytem hurikánů. Průměrná teplota na Jamajce je celoročně kolem 27 stupňů. Ostrov je hustě porostlý tropickými pralesy střídajícími se se savanami, kde roste velké množství kaktusů. Jamajské pralesy se svými vodopády na více než 120 řekách a bohatou flórou a faunou, patří k jedněm z nejkrásnějších. Pokud jste milovníkem přírody, rozhodně se vydejte od turistických pláží hlouběji do vnitrozemí.

Zájezdy od německých CK

  • Foote Prints on the Sand Hotel se nachází v jamajském městě Negril, v blízkosti známé pláže Seven Mile Beach. Hotel poskytuje příjemné a komfortní ubytování v pokojích s balkonem. 7 dní, dvojlůžkový pokoj, snídaně - od 18 538 Kč!

  • Skvělou dovolenou si užijete v Royal Decameron Club Caribbean na pobřeží Karibského moře. Pláž Runaway Bay patří mezi mejkrásnější pláže na ostrově. 7 dní, dvojlůžkový pokoj, all inclusive - od 22 724 Kč.

 

Vyberte si z naší nabídky zájezdů od německých CK!

Víza

Jamajská vláda s platností od 7. 3. 2013 udělila neomezenou výjimku z vízové povinnosti pro občany ČR při cestách kratších než 30 dní. Výjimka se vztahuje na cesty s účelem kulturní výměny, turistiky nebo obchodní činnosti. (Zdroj: www.mzv.cz.)

Reggae

Jamajka a reggae zkrátka patří k sobě. Kdo by také neznal nejslavnějšího Jamajčana, kterým je nesmrtelný Bob Marley. Reggae uslyšíte doslova na každém kroku. V restauracích, obchodech, barech, klubech a dokonce mnohdy i na plážích. Obzvláště v turistických letoviscích a jejich blízkosti, nejsou výjimkou hudebníci putující od restaurace k restauraci a hrající u teras restaurací.

Spolu s reggae se nám jistě vybaví i pojem „rasta“. Pro někoho synonymum specifického účesu tvořeného dredy, pro jiného životní styl. Oba mají pravdu a vše toto vychází ze společenství afrického náboženství rastafariánů. Filosofií rastafariánů je pravda, láska a mír. Většinou se jedná o vegetariány, kteří se stravují výhradně přírodními potravinami a jídly, nekouří tabák a nepijí alkohol a díky své životní filosofii žijí převážně v ústraní.

Marihuana

Konopí neboli marihuanu považují opravdoví rastafariáni za posvátnou rostlinu, která je součástí meditací. Zapomeňte na to, že Jamajka je zemí plnou marihuany. Ačkoli se vám může stát, že vám bude nabídnuta v klubech nebo i na pláži, je zde ilegální. Navíc dovoz či vývoz jakékoli drogy je zde zakázáno a je trestné, takže si takový „suvenýr“ raději dobře rozmyslete.

Sportovní vyžití

Potápění a vodní sporty

Díky velkému množství korálových útesů, je potápění skutečným zážitkem a v každé turistické destinaci u pobřeží naleznete možnosti pro toto vyžití. Na své si zde přijdou i milovníci šnorchlování. Ani ostatní vodní sporty zde nepřijdou zkrátka a každý si zde najde to své.

Golf

Na Jamajce naleznete deset golfových hřišť, všechna na velmi dobré úrovni a servisem.

Tenis a jízda na koni

Tenisové kurty jsou doslova u každého hotelu a v každém městě. Ačkoli zde vznikla především díky turistickému ruchu, stává se tento sport postupně oblíbený i mezi místními obyvateli.Pro jízdu na koni je oblastí zaslíbenou severní část ostrova. Ale i v ostatních turistických oblastech je tato možnost hojně zastoupena a ani návštěvník jiného místa Jamajky nebude zklamán.

Doprava

Autobusy

Veřejná autobusová doprava je tvořena především k prasknutí plnými minibusy a dálkovými autobusy. Zapomeňte na jízdní řády a dochvilnost. Autobusy zkrátka jedou tak nějak hodně orientačně. Nejběžnějším určením času pro místní minibusy je „ráno“ nebo „odpoledne“.

Automobil a skútr

Na letišti není zapůjčení auta žádný problém a naleznete výběr z několika společností, zabývající se tímto podnikáním. V turistických destinacích a větších hotelech také není zapůjčení automobilu nebo skútru problém. Na Jamajce je uznáván mezinárodní řidičský průkaz. Ve městech je maximální povolená rychlost 50 km/h a na ostatních silnicích 80 km/h. Na Jamajce se jezdí vlevo!

Letadlo

Vnitrostátní letecké linky spojují velká města (Kinkston, Montego Bay, Port Antonio, Mandeville, Ocho Rios a Negril). Existují zde také přímé linky na Kubu, Barbados, Trinidad a do Dominikánské republiky.

Jídlo

V turistických oblastech je nabízena převážně mezinárodní kuchyně, případně francouzská, italská, nebo „orientální“. Rozhodně ale není důvod se obávat restaurací používající místní typické suroviny a tradiční recepty. Stejně tak nemějte obavy z místních restaurací či jídelen.Pokud patříte mezi vegetariány, případně pokud preferujete jídlo připravené výhradně z přírodních surovin, navštivte některou z restaurací „i-tal“. Tyto restaurace jsou provozovány rastafariány.

Na Jamajce si přijde na své každý milovník ryb a kuřecího masa. Na plážích nebo v restauraci jsou turistům často nabízeni humři. Ačkoli se jedná o nejdražší jídlo na ostrově, v porovnání s jakoukoli evropskou zemí se jedná o levné jídlo. Navíc jej zde umějí znamenitě připravit a vždy máte humra čerstvého a nemusel putovat kolem celého světa.

Mezi nejtypičtějším jídlem Jamajky je „jerk food“, tedy různě ochucená sušená masa. V každém městě naleznete alespoň jeden „Jerk Centre“, jakási forma rychlého občerstvení. I nadnárodní řetězce ale na Jamajku pronikly, takže pokud chcete vsadit na nudnou „jistotu“, nebudete s tím mít větší problém.

Pití

Také vás obtěžuje kupovat na dovolené neustále balenou vodu? Pokud ano, vaše srdce zaplesá. Na Jamajce je voda z kohoutku pitná! Můžete se tedy bez obav třeba v hotelu napít přímo z kohoutku a nebudete mít žaludeční ani střevní problémy.

Na Jamajce se pěstuje jedna z nejlepších káv na světě nesoucí jméno dle hor ve kterých roste, Blue Mountain. Na tuto značku ale nenarazíte všude. Většina této kávy jde totiž na export.

Jamajský rum je proslulý a patří k těm nejlepším karibským rumům. A na své si zde přijde opravdu každý, neboť z těchto rumů se vyrábí i různé likéry a nespočet míchaných nápojů. Tradiční rum je vyráběn z cukrové třtiny a s naším „tuzemákem“ se nedá absolutně srovnávat.

Dalším typickým jamajským nápojem, ale i přísadou do mnoha koktejlů a jídel, je kokosové mléko.

Nakupování

Obchody mívají otevřeno od rána do půl páté až páté odpoledne, a to od pondělí do pátku. V sobotu naleznete jen málo otevřených obchodů, krom obchodů s potravinami a tržišť, která jsou otevřená od pondělí do soboty. O svátcích je zavřeno.

Mezi typické suvenýry patří jamajský rum (povolen 1 litr na osobu) a káva Blue Mountain. Další klasikou je CD s reggae, oblečení v etiopských barvách a cokoli s Bobem Marley. Dalšími suvenýry jsou ručně vyřezávané dřevěné sošky nebo obrazy od místních umělců.

Platba kreditní kartou není problém snad v žádném hotelu a prakticky všude v turistických resortech. Hotovost měňte ve směnárnách nebo bankách a ne u překupníků. Pro zpětný odkup jamajského dolaru potřebujete směňovací stvrzenku, bez které vám měnu nevykoupí. Ačkoli je oficiální měnou jamajský dolar, ceny jsou převážně uváděné v amerických dolarech a tento je zde druhým běžným platidlem. Pouze v některých barech a klubech je dobré mít u sebe jamajský dolar.

Bezpečnost

Ve větších městech a v místech s větším pohybem lidí buďte obezřetní před kapsáři. Nechoďte do chudinských čtvrtí a opuštěných okrajových uliček.

Drogy jsou zde ilegální, ale v barech a klubech relativně snadno sehnatelné. Pořád ale stojí mimo zákon a jako turista budete postihován jinak než místní obyvatel (rozuměj vyšší pokutou, případně trestní sazbou na horní hranici, který je vždy za vývoz.

Očkování, zdravotní péče

Pro cestu na Jamajku nejsou vyžadována žádná zvláštní očkování. Zdravotní péče pro české občany a občany EU je na dostatečné úrovni poskytována převážně jen soukromými zařízeními a je placena hotově. Uzavření kvalitního zdravotního pojištění před cestou je tedy nutno věnovat odpovídající pozornost. Náklady na ošetření jsou pojištěnci vyplacena až po návratu do ČR. I přesto, že každá farnost disponuje vlastním státním zdravotnickým zařízením, medicínská zařízení na odpovídající úrovni jsou pouze v Kingstonu a v Montego Bay. Dostupnost záchranné služby je malá, do vzdálenějších oblastí nedosáhne vůbec.(Zdroj: www.mzv.cz)

Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 10 991 km²
Hl. město: Kingston (540 000 obyvatel)
Čas. pásmo: -5
Počet obyv.: 2,9 mil. (2009)
Měna: 1 jamajský dolar (JMD) = 100 centů
Kurz: 1 JMD = 0,1668 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+1
Víza: do 30 dnů NE

Naše nabídka

V rytmu Reggae na Jamajku s našimi zájezdy.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Honorární konzulát ČR na Jamajce
King Street 93, Kingston, Jamajka

Telefon 001976 922 61 92
Fax 001876 948 84 76
E-mail: jm@josephsja.com
Vedoucí úřadu James Mark JOSEPH
Funkce honorární konzul
Působnost úřadu konzulární pro Jamajku

Velvyslanectví

Konzulát Jamajky
Ondříčkova 7,
130 00 Praha 3

Telefon 222 727 041
Fax 222 727 041
E-mail: ps-2004@volny.cz
Vedoucí úřadu Pan Petr FORMÁNEK
Funkce Honorární konzul

Velvyslanectví Jamajky
Schmargendorfer Strasse 32,
12159 Berlin

Telefon 004930-859 94 50
Fax 004930-8599 4540
E-mail: info@jamador.de
Vedoucí úřadu J.E. pí. Margaret Ann Louise JOBSON
Funkce Velvyslanec

Linky

Visit Jamaica
Navštivte Jamajku


Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy