Jihoafrická republika - průvodce, dovolená, zájezdy

 Vlajka Jihoafrické republiky

Jihoafrická republika (JAR; Republic of South Africa) je jedním z větších a nejvyspělejších afrických států. Na hrubém domácím produktu Afriky se podílí více než jednou pětinou. Leží na jihu afrického kontinentu. Sousedí s Namibií, Botswanou a Zimbabwe na na severu, Mozambikem a Svazijskem na východě. Uvnitř jihoafrického území leží samostatné království Lesotho. Hlavní města jsou Pretoria, Kapské Město, Bloemfontein.

 

Jihoafrická republika má ve své legislativě zakotveno 11 oficiálních jazyků (angličtina; afrikánština; isiZulu; isiNdebele; isiXhosa; Sependi; Sesotho;Setswana; siSwati; Tschivenda a Xitsonga). (Zdroj: www.mzv.cz)

 

Dovolená v Jihoafrické republice

Tato nádherná země poskytuje ideální podmínky nejen pro koupání, ale i pro další aktivity, jako je např. potápění či surfování. Na úpatí Stolové hory leží Kapské Město s tradičními tržišti i moderními obchodními centry. Druhou významnou skalní dominantou je Lví hlava, odkud je krásný výhled na nejkrásnější město Jižní Afriky.

Vyberte si z naší nabídky zájezdů od německých CK!

Geografie

JAR má 2 500 km mořského pobřeží (na jihovýchodě ji omývá Indický oceán a na jihozápadě Atlantský oceán) a vysokou rozmanitost klimatických podmínek. Na západě země se rozkládá poušť Kalahari, východ země je má spíše subtropické klima. Ve střední části se nachází náhorní plošina Highveld. Téměř po celé délce od Namibie po Transvaal je JAR lemována Dračími horami, které dosahují výšky až 3 500 m. Oblast Witwatersrandu představuje největší koncentraci obyvatelstva (Johannesburg, Pretoria). Tato oblast v sobě ukrývá obrovské zásoby zlata. Velmi známou horou je Stolová hora, zvedající se z moře do tisícimetrové výšky nad Kapské město. V Jižní Africe stále žije velké množství divoké zvěře, avšak její výskyt ve volné přírodě je vlivem civilizačních faktorů ohrožen. Pro tyto účely bylo zřízeno celkem 13 národních parků s velmi kvalitní péčí, z nichž nejznámější je Krugerův NP, NP Kalahari Gemsbok a rovněž Addo Elefant v blízkosti Port Elizabeth.

Největší města:

  • Kapské město
  • Durban
  • Johannesburg
  • Pretoria

Hospodářství

JAR je ekonomicky nejvýznamnější zemí Afriky, ačkoliv na tvorbě celosvětového HDP se podílí pouze cca 0,5 %. Na JAR připadá cca 25 % kontinentálního HDP, 40 % průmyslové produkce, 50 % produkce elektřiny a 20 % afrického exportu, přestože zaujímá jen 4 % plochy a představuje 6 % populace kontinentu. Rozsahem infrastruktury (železnice, silnice, přístavy a letiště) se JAR výrazně odlišuje od afrického průměru. Velmi významnou roli hraje i silný finanční a bankovní sektor. Johannesburská burza cenných papírů (JSE) patří mezi 20 největších burz na světě. (Zdroj: www.mzv.cz)

Obyvatelstvo

Asi tři čtvrtiny obyvatel země tvoří původní africké byvatelstvo. Mezi ně patří Čwanové, Zulové, Khosové, Matabelové, Sutové, Svazijci, Vendové a jiní. Běloši se na složení obyvatelstva podílejí 9 %, míšenci 9 % a obyvatelé indicko-asijského původu 2,5 %. Kromě toho v zemi žijí také afričtí Sanové (dříve označovaní jako Křováci). Označení „barevný“ je používáno pro obyvatelstvo míšeného bantuského, khoiského a evropského původu. Křesťanského vyznání je asi 80 % obyvatel. Islám vyznává 1,4 %, hinduismus 1,2 %, judaismus 0,2 % a původní kmenová náboženství 0,3 % obyvatel. 15 % obyvatel uvedlo "bez vyznání".

Doporučení turistům

Při cestách autem se doporučuje držet se hlavních cest, cestovat vždy jen v uzamčeném autě a okna auta spouštět jen do poloviny. Nedoporučuje se zastavovat na opuštěných místech nebo cestovat po vedlejších silnicích po setmění. Pro oddech a občerstvení je vhodné využívat čerpacích stanic pohonných hmot. Rovněž není bezpečné zastavovat stopařům nebo u auta s poruchou (ta může být fingovaná). V Jihoafrické republice se jezdí vlevo.

Doporučuje se očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a tyfu. Pokud turista plánuje cestu do Krügerova parku nebo národních parků v provincii KwaZulu-Natal, je žádoucí vybavit se účinným antimalarikem a užívat jej vždy ve spojení s repelentem. Nedoporučuje se koupání ve stojatých vodách s ohledem nebezpečí napadení krokodýly, hrochy a na výskyt bilharzie. Vzhledem ke značné intenzitě slunečního záření je nezbytné používání opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem a brýle proti slunci. (Zdroj: www.mzv.cz)

 

JAR je ekonomicky nejvýznamnější zemí Afriky, ačkoliv na tvorbě celosvětového HDP se podílí pouze cca 0,5 %. Význam jihoafrické ekonomiky v rámci afrického kontinentu je zřejmý z následujících dat: na JAR připadá cca 25 % kontinentálního HDP, 40 % průmyslové produkce, 50 % produkce elektřiny a 20 % afrického exportu, přestože zaujímá jen 4 % plochy a představuje 6 % populace kontinentu.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 1 219 912 km²
Hl. město: Pretoria, Kapské Město, Bloemfontein
Čas. pásmo: +1
Počet obyv.: 51,770 mil. (výsledek sčítání lidu z r. 2011)
Měna: Jihoafrický rand (ZAR)
Kurz: 1 ZAR = 1,567 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+27
Víza: Ne


http://www.kurzy.cz/kurzy-men/nejlepsi-kurzy/ZAR-jihoafricky-rand/

Naše nabídka

Objevte s našimi zájezdy krásu Jihoafrické republiky.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR v Jihoafrické republice
936 Pretorius Street, Arcadia,
0083 Pretoria
P.O.Box 13671, Hatfield 0028-Pretoria

Telefon 0027124312380
Fax 002712/4302033
E-mail:
pretoria@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/pretoria
Vedoucí úřadu JUDr. Michal Král
Funkce VZÚ
Úřední hodiny pro veřejnost pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00
Působnost úřadu diplomatická a konzulární


pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00

Velvyslanectví

Velvyslanectví Jihoafrické republiky
Ruská 65, P.O.Box 133,
100 00 Praha 10 - Vršovice

Telefon 00420 272 088 831
Fax 00420 267 311 395
E-mail:
prague.ambassador@foreign.gov.za
Web: www.saprague.cz
Vedoucí úřadu J.E. pí. Franki C. VERWEY
Funkce Velvyslanec


J.E. pí. Franki C. VERWEY

Linky

South Africa - Online Travel Guide
Cestovní průvodce po Jihoafrické republice


Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy