Kambodža - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka Kambodžského královstvíKambodža (Kambodžské království, khmersky: Preahreacheanachakr Kampuchea) leží v jihovýchodní Asii. Sousedí s Thajskem, Laosem a Vietnamem; na jihozápadě má přístup k Thajskému zálivu Tichého oceánu. Země patří mezi nejchudší v regionu. Významnou roli hraje cestovní ruch. Počet turistů v r. 2015 dosáhl 4,8 mil., z toho 5 603 turistů z ČR.

Úředním jazykem je khmerština, dříve se zde hovořilo i francouzsky, jazykem bývalých kolonizátorů. Dnes je francouzština na ústupu ve prospěch pomalu se rozšiřující angličtiny.

Dovolená v Kambodži

Hlavní sezona v Kambodži začíná v listopadu a trvá až do konce února. V tomto období je v zemi suché a teplé podnebí. Ve známém letovisku Sihanoukville se nacházejí komfortně zařízené hotely a krásné písečné pláže. V jeho okolí leží spousta ostrůvků, v jejichž blízkosti je možnost potápění.

Last minute zájezdy

Vybere si z nabídky last minute zájezdů od německých CK!

Vízum - režim vstupu

Ke vstupu na území Kambodže se vyžaduje cestovní pas, jehož platnost je minimálně 6 měsíců ode dne vstupu do země. Občané ČR dále potřebují ke vstupu do země vízum. Turistické vízum na 30 dní (s možností prodloužení o 1 měsíc) je možné získat následujícími způsoby:

1) po příletu na všech mezinárodních letištích (Phnompenh, Siem Reap a Sihanoukville) a na všech pozemních mezinárodních přechodech (s Thajskem: Poipet, Cham Yeam, O’Smach, Prom, Daung, Chorm; s Vietnamem: Bavet, Kaam Samnor, Trapeang Sre, Trapeang Phlong, Phnom Den, Prek Chak, Banteay Chakrei, O Yadow, Koh Roka; s Laosem: Dom Krolor). K vyplněné žádosti je třeba doložit 2 fotografie (4x6cm). Poplatek je 30 USD.

2) prostřednictvím internetu (tzv. e-vízum) - přihlášením na webovou adresu http://www.evisa.gov.kh zvolit jazyk češtinu a dále postupovat podle návodu. Poplatek za 30 denní turistické vízum je 37 USD (30 USD vízum + 7 USD manipulační poplatek) a je nutno jej uhradit platnou platební kartou. Upozornění: e-vízum lze použít ke vstupu do Kambodže na všech mezinárodních letištích, ale pouze na 3 pozemních mezinárodních přechodech: Poipet, Bavet, Cham Yeam.

3) na kterémkoliv zastupitelském úřadě Kambodžského království v zahraničí. Poplatky se na jednotlivých úřadech mohou lišit. (Zdroj: www.mzv.cz)

Obyvatelstvo

Na rozdíl od svých sousedů má podle oficiálních statistik Kambodža velmi homogenní složení obyvatelstva, 90 % obyvatelstva tvoří Khmerové, dále jsou tu Vietnamci (5 %),Číňané (1 %), Thajci a Čamové. Zbytek populace se skládá z více než 20 různých etnických skupin, z nichž většina jsou malé skupiny původních indiánských obyvatel, známých dohromady jako Khmer Loeu, kteří žijí v izolovaných horských oblastech.

Přes 96 % všech Kambodžanů vyznává thérávádový buddhismus, který se zde vyskytuje téměř od počátku říše Angkor v 9. století. Předtím toto území okupovala hinduistická království. Jen něco okolo 2 % (především Čamové) jsou muslimové. 

Angkor

Symbolem země jsou pozůstatky chrámu Angkor Wat z 12. století, zobrazené i na kambodžské vlajce. Angkor byl ve středověku hlavním městem mocné khmerské říše. Roku 1431 jej dobyli Siamci. V roce 1860 byl objeven francouzskými kolonizátory. Za vlády Rudých Khmerů byl velmi poškozen. Za mezinárodní pomoci je soustavně opravován archeologickými a restaurátorskými týmy. Dnes je nejnavštěvovanější památkou Kambodži. Leží poblíž města Siem Reap, které má mezinárodní letiště, na němž každý den přistávají desítky letadel s turisty. 

Zdravotnictví

Státní i mnohá soukromá zdravotnická zařízení jsou v Kambodži na velice nízké úrovni a trpí nedostatkem kvalifikovaného personálu i technického vybavení. Nicméně v poslední době v hlavním městě Phnompenhu a dvou hlavních turistických destinacích, Siem Reap a Sihanoukville, vzniklo několik soukromých zdravotnických zařízení, která jsou schopna poskytnout relativně kvalitní pomoc i v případě vážnějších zdravotních komplikací (včetně jednodušších chirurgických zákroků). Tato péče je zpoplatněna, a je proto naprostou nezbytností mít před cestou uzavřené cestovní zdravotní pojištění na dostatečně vysokou částku. (Zdroj: www.mzv.cz)

Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 181 040 km²
Hl. město: Phnompenh
Čas. pásmo: +7 hod 
Počet obyv.: 15 703 820 (2015)
Měna: 1 kambodžský riel (KHR) = 10 kaků = 100 senů
Kurz: 1 KHR = 0,0064 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+855
Víza: Ano

Naše nabídka

Poznejte exotickou Kambodžu na našich zájezdech.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR v Thajsku
Embassy of the Czech Republic

71/6 Ruam Rudee Soi 2,
Ploenchit Rd., 10330 Bangkok

Telefon 0066/22509223, 22509224
Fax 0066/22554978, 22509225
E-mail:
bangkok@embassy.mzv.cz
Web:
www.mzv.cz/bangkok
Ved. úřadu PhDr.. Vítězslav Grepl
Funkce velvyslanec
Působnost úřadu diplomatická a konzulární

Velvyslanectví

Velvyslanectví Kambodžského království
Benjamin-Vogelsdorff-Strasse 2,
13187 Berlin

Telefon 004930-4863 7901
Fax 004930-4863 7972
E-mail:
REC-Berlin@t-online.de
Web:
www.kambodscha-botschaft.de
Vedoucí úřadu J.E. p. Thai CHUN
Funkce velvyslanec

Linky

Cambodian Information Center
Kambodžské informační centrum

Tourism of Cambodia
Oficiální turistický web

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy