Kostarika - průvodce, dovolená, zájezdy
Kostarika (Kostarická republika, španělsky República de Costa Rica) je stát ve Střední Americe. Sousední státy jsou Nikaragua a Panama. Úředním jazykem je španělština. Většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptuje běžné kreditní karty (nejrozšířenější VISA nebo Mastercard).
Dovolená v Kostarice
Láká vás zájezd do Střední Ameriky? Kostarika vám učaruje svou divukrásnou přírodou, tropickými pralesy, sopkami a vodopády.
Splňte si svůj sen a užijte si jedinečnou dovolenou na krásných plážích v Kostarice. Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času - 8 hodin.
Zájezdy od německých CK
- Čtyřhvězdičkový Hotel Wyndham Garden San Jose Escazu leží na předměstí Escazu hlavního města San José. 7 dní, dvojlůžkový pokoj, snídaně - od 992 eur.
- Tříhvězdičkový hotel Vesuvio se nachází v centru města San José, kousek od zajímavých turistických atrakcí, jako je např. krásná budova Národního divadla (Teatro Nacional), které bylo bylo postaveno v 90. letech 19. století. 7 dní, dvojlůžkový poko, snídaně - od 1 008 eur.
Vyberte si z nabídky zájezdů do Kostariky za velmi výhodné ceny!
Víza - režim vstupu
Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza. Za účelem delšího pobytu je nutno z Kostariky vycestovat minimálně na 72 hodin a znovu se vrátit.Pro občany ČR je minimální délka platnosti pasu 1 den po datu plánovaného opuštění území Kostariky. Dále se předkládá doklad o způsobu vycestování (např. zpáteční letenka nebo jízdenka) a finanční prostředky ve výši 100 USD na každý měsíc pobytu.Je vyžadováno očkování proti žluté zimnici v případě příjezdu cestovatele ze země s výskytem této choroby, další povinná očkování nejsou vyžadována.(Zdroj: www.mzv.cz)
Historie
Poprvé byla prozkoumána španělskými objeviteli v raném 16. století, kolonizace se odehrála až v roce 1563. V první polovině 19. století byla Kostarika spolu s ostatními státy sjednocena v Unii středoamerických států, na které vyhlásila v roce 1821 a později v roce 1838 samostatnost.
V prostředí politické nestability a nejistoty či vojenských vlád v 90. letech je Kostarika světlá výjimka demokratické vlády v oblasti. Ze zákona je v zemi dáno, že každý občan (muž či žena) starší 18 let musí jít k volbám a jejich hlas skutečně rozhoduje, která strana bude vládnout. Demokratická vláda je u moci již od roku 1902 a jediná občanská válka v zemi ji postihla roku 1948, která trvala pouhé dva měsíce a jejím důsledkem bylo rozpuštění armády, následované změnou ústavy, která roku 1949 zakázala vytvořit státu armádu. Tato situace, kdy stát nemá stálou armádu, trvá dodnes. (zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostarika)
Morfologie země
Páteří země jsou tři sopečná pohoří, která se táhnou souvisle od severozápadu k jihovýchodu celým územím státu. Nejvyšší horou Kostariky je 3 820 metrů vysoká hora Chirripó. Pohoří tak oddělují od sebe dvě nížiny, které se nacházejí na severu a na západě. V zemi je pánevní oblast zvána Centrální údolí, kde žije většina obyvatelstva země. Větší část nížin v okolí oceánu jsou pokryty mokřinami a bažinami. Více než třetina země je stále pokryta lesy.
Turistika
V poslední době kostarické orgány zpřísnily kontrolu pobytového režimu cizinců. Doporučujeme proto dbát zejména na to, že při přechodu kostarické hranice v obou směrech bude do cestovního pasu otištěno příslušné vstupní či výstupní razítko, nehledě na skutečnost, že v mnoha případech migrační úředník razítko otisknout nechce. V blízkosti hranic, zejména s Panamou a Nikaraguou, kostarická policie provádí časté kontroly např. na silnicích, kontroluje především cestovní doklady a v nich otištěná výstupní nebo výstupní razítka. Pokud nějaké razítko chybí, byť chybou kostarického úředníka na hranicích, dostávají se turisté do značných komplikací a hrozí jim deportace.
V Kostarice neexistuje železniční doprava, proto se většina nákladní přepravy soustřeďuje na dopravu po silnicích. Silniční síť je poměrně ve špatném stavu vlivem špatných klimatických podmínek. Silnice jsou úzké, s mnoha zatáčkami, často chybí silniční značení, což komplikuje dopravu zejména v noci nebo při dešti a mlze. Hustý je také provozu nákladních automobilů. Doporučuje se nepřeceňovat vlastní síly, necestovat v noci a za hustého deště.
Kostarické pláže jsou poměrně nebezpečné, ač to tak na první pohled vůbec nevypadá. Pláže na obou stranách pobřeží se vyznačují silnými proudy, které mohou neopatrného plavce odnést hluboko do moře. Doporučujeme věnovat koupání v moři zvýšenou pozornost. V Kostarice se v minulosti utopilo již několik občanů ČR.
Poplatky při vstupu do národních parků a rezervací nebo na klubové pláže jsou pro zahraniční turisty vyšší než pro místní občany. Jejich výše se pohybuje na osobu v rozmezí od 7 do 20 USD. Některá turisticky atraktivní místa (národní parky a pláže) jsou přístupná pouze autem s náhonem na všechna 4 kola.
Důležité informace
Rozloha: | 51 100 km² |
Hl. město: | San José |
Čas. pásmo: | -6 |
Počet obyv.: | 4,85 mil. |
Měna: | kostarický colón (CRC) = 100 céntimos |
Kurz: | 1 CRC = 0,0388 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz |
Předvolba: |
+506 |
Víza: | Na dobu do 90 dnů bez víz |
Naše nabídka
Zobrazit zájezdy
Česká ambasáda
Carretera a Pavas, De Euromobilia 50 m. norte, Rohrmoser, San José
Tel.: +506 2296 3605, mobil: +506 8821 3828
E-mail: sanjose@honorary.mzv.cz
Velvyslanectví
Kostarické velvyslanectví v Praze bylo k 1. 3. 1999 uzavřeno a zastupitelský úřad pro ČR nyní působí v Berlíně - SRN
Velvyslanectví Kostarické republiky
Dessauer Strasse 28/29, 10963 Berlin
Tel.:
004930-2639 8990
Fax: 004930-2655 7210
E-mail: emb@botschaft-costarica.de
Web: www.botschaft-costarica.de