Kostarika - průvodce, dovolená, zájezdy

 Vlajka KostarikyKostarika (Kostarická republika, španělsky República de Costa Rica) je stát ve Střední Americe. Sousední státy jsou Nikaragua a Panama. Úředním jazykem je španělština.

 

 

 

 

Dovolená v Kostarice

Láká vás zájezd do Střední Ameriky? Kostarika vám učaruje svou divukrásnou přírodou, tropickými pralesy, sopkami a vodopády.

Splňte si svůj sen a užijte si jedinečnou dovolenou na krásných plážích v Kostarice. Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času - 8 hodin.

Vyberte si z naší nabídky zájezdů do Kostariky za velmi výhodné ceny!

 

Víza - režim vstupu

Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza. Za účelem delšího pobytu je nutno z Kostariky vycestovat minimálně na 72 hodin a znovu se vrátit.Pro občany ČR je minimální délka platnosti pasu 1 den po datu plánovaného opuštění území Kostariky. Dále se předkládá doklad o způsobu vycestování (např. zpáteční letenka nebo jízdenka) a finanční prostředky ve výši 100 USD na každý měsíc pobytu.Je vyžadováno očkování proti žluté zimnici v případě příjezdu cestovatele ze země s výskytem této choroby, další povinná očkování nejsou vyžadována.(Zdroj: www.mzv.cz)

 

Historie

Poprvé byla prozkoumána španělskými objeviteli v raném 16. století, kolonizace se odehrála až v roce 1563. V první polovině 19. století byla Kostarika spolu s ostatními státy sjednocena v Unii středoamerických států, na které vyhlásila v roce 1821 a později v roce 1838 samostatnost.

V prostředí politické nestability a nejistoty či vojenských vlád v 90. letech je Kostarika světlá výjimka demokratické vlády v oblasti. Ze zákona je v zemi dáno, že každý občan (muž či žena) starší 18 let musí jít k volbám a jejich hlas skutečně rozhoduje, která strana bude vládnout. Demokratická vláda je u moci již od roku 1902 a jediná občanská válka v zemi ji postihla roku 1948, která trvala pouhé dva měsíce a jejím důsledkem bylo rozpuštění armády, následované změnou ústavy, která roku 1949 zakázala vytvořit státu armádu. Tato situace, kdy stát nemá stálou armádu, trvá dodnes. (zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostarika)

Morfologie země

Páteří země jsou tři sopečná pohoří, která se táhnou souvisle od severozápadu k jihovýchodu celým územím státu. Nejvyšší horou Kostariky je 3 820 metrů vysoká hora Chirripó. Pohoří tak oddělují od sebe dvě nížiny, které se nacházejí na severu a na západě. V zemi je pánevní oblast zvána Centrální údolí, kde žije většina obyvatelstva země. Větší část nížin v okolí oceánu jsou pokryty mokřinami a bažinami. Více než třetina země je stále pokryta lesy.

Turistika

V poslední době kostarické orgány zpřísnily kontrolu pobytového režimu cizinců. Doporučujeme proto dbát zejména na to, že při přechodu kostarické hranice v obou směrech bude do cestovního pasu otištěno příslušné vstupní či výstupní razítko, nehledě na skutečnost, že v mnoha případech migrační úředník razítko otisknout nechce. V blízkosti hranic, zejména s Panamou a Nikaraguou, kostarická policie provádí časté kontroly např. na silnicích, kontroluje především cestovní doklady a v nich otištěná výstupní nebo výstupní razítka. Pokud nějaké razítko chybí, byť chybou kostarického úředníka na hranicích, dostávají se turisté do značných komplikací a hrozí jim deportace.

Naprostá většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptují běžné kreditní karty (nejrozšířenější VISA nebo Mastercard). V San José i v dalších městech jsou na nejdůležitějších místech (velká nákupní centra, banky apod.) umístěny bankomaty. Kreditní karta je vyžadována ve většině hotelů (pokud jí host nevlastní, je vyžadována platba předem za celou předpokládanou dobu pobytu). Vedle kostarických colónů jsou při nejrůznějších platbách běžné americké dolary, které jsou bez problémů přijímány ve větších obchodech a ve všech hotelech. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 100 USD. Je třeba důsledně zkontrolovat, aby peníze byly zcela nepoškozené. V bance nevyměňují americké dolary, které jsou třeba jen lehce natržené. Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro. Euro lze sice v některých bankách vyměnit (Banco Nacional de Costa Rica), ale ve velmi nevýhodném kursu.

V Kostarice neexistuje železniční doprava, proto se většina nákladní přepravy soustřeďuje na dopravu po silnicích. Silniční síť je poměrně ve špatném stavu vlivem špatných klimatických podmínek. Silnice jsou úzké, s mnoha zatáčkami, často chybí silniční značení, což komplikuje dopravu zejména v noci nebo při dešti a mlze. Hustý je také provozu nákladních automobilů. Doporučuje se nepřeceňovat vlastní síly, necestovat v noci a za hustého deště.

Kostarické pláže jsou poměrně nebezpečné, ač to tak na první pohled vůbec nevypadá. Pláže na obou stranách pobřeží se vyznačují silnými proudy, které mohou neopatrného plavce odnést hluboko do moře. Doporučujeme věnovat koupání v moři zvýšenou pozornost. V Kostarice se v minulosti utopilo již několik občanů ČR.

Poplatky při vstupu do národních parků a rezervací nebo na klubové pláže jsou pro zahraniční turisty vyšší než pro místní občany. Jejich výše se pohybuje na osobu v rozmezí od 7 do 20 USD. Některá turisticky atraktivní místa (národní parky a pláže) jsou přístupná pouze autem s náhonem na všechna 4 kola.

Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 51 100 km²
Hl. město: San José
Čas. pásmo: -6
Počet obyv.: 4 016 173
Měna: kostarický colón (CRC)
Kurz: 100 CRC = 3,78 Kč
Předvolba:
+506
Víza: Na dobu do 90 dnů bez víz

Naše nabídka

Zažijte tu správnou dovolenou v Kostarice s našimi zájezdy.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví České republiky v Kostarice
Embajada de la República Checa
75 mts Oeste de la Entrada del Colégio Humboldt, Rohrmoser, San José
P.O.Box 12041-1000
Tel.: 00506/22965671, 22321471, KO-linka 20 nebo 22, sekreteriát- l. 17
Fax: 00506/22965595
E-mail: sanjose@embassy.mzv.cz  
Web: www.mzv.cz/sanjose

Velvyslanectví

Kostarické velvyslanectví v Praze bylo k 1. 3. 1999 uzavřeno a zastupitelský úřad pro ČR nyní působí v Berlíně - SRN
Velvyslanectví Kostarické republiky
Dessauer Strasse 28/29, 10963 Berlin
Tel.: 004930-2639 8990
Fax: 004930-2655 7210
E-mail: emb@botschaft-costarica.de
Web: www.botschaft-costarica.de

Linky

www.costarica.com
informační portál

www.tourism-costarica.com
Turismus na Kostarice

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Jamajka.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy