Kuba - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka KubaKuba (República de Cuba, Kubánská republika) je ostrov v souostroví Velkých Antil, omývaný Karibským mořem a Atlantickým oceánem. Od Spojených států dělí Kubu pouze 180 km široká Floridská úžina; přibližně 140 km od jižního pobřeží Kuby leží Jamajka a asi 77 km moře odděluje východní pobřeží Kuby od břehů Haiti. Pobřeží ostrova je dlouhé přibližně 6 000 km, je velice členité a nalezneme zde spoustu korálových útesů a malých ostrůvků.

Úředním jazykem ostrova je španělština, hlavním městem je Havana, počet obyvatel přesahuje 11 miliónů. Oproti středoevropskému času je na Kubě o 5 hodin méně.

Dovolená na Kubě

Kuba patří mezi oblíbené exotické destinace, protože právě v zimním období si zde můžete užít sluníčko a teplo.

Zájezdy od německých CK na Kubu

Cayo Santa Maria

 • Hotel Valentin Perla Blanca se nachází na malém ostrově Cayo Santa Maria. Leží v blízkosti krásné písečné plíže. Je určen pouze pro dospělé (18+). Hotel v moderním karibském stylu má dva plavecké bazény, vodní bar, balijská lůžka a relaxační plochy.  Zájezd na 7 dní, dvojlůžkový pokoj, all inclusive - od 14 794 Kč.

 • Sol Cayo Santa Maria je vhodný pro páry i rodiny s dětmi. Poskytuje ubytování v prostorných dvojlůžkových pokojích s možností přistýlky, které jsou vybaveny sociálním zařízením, telefonem, klimatizací, satelitní TV, minibarem a trezorem. Zájezd na 7 dní, dvojlůžkový pokoj, all inclusive - od 15 860 Kč.

 • Hotel Ocean Casa del Mar nabízí ubytování v 800 pohodlných pokojích s balkonem či terasou. Všechny pokoje jsou klimatizované, vybavené sociálním zařízením, minivarem a trezorem. 
 •  Zájezd na 7 dní, dvojlůžkový pokoj, all inclusive - od 20 800 Kč.

 

Prohlédněte si kompletní nabídku zájezdů za velmi výhodné ceny!

 

Podnebí

Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Kuby je období od prosince do dubna až května. V květnu totiž začíná období dešťů, které trvá až do září. Neznamená to ovšem, že by celou dobu pršelo. Jedná se spíše o méně stabilní počasí se střídajícími se dešti, velkým horkem a občasnými hurikány.

Měna

Na Kubě platí oficiálně dvě měny: národní peso a kubánské konvertibilní peso (CUC). V zemi platí obě měny, ale komplikace nastává v jednotlivých obchodech, kde většinou berou jen jednu z těchto měn. Nejlepší je informovat se předem, jakou měnu přijímají. V turistických letoviscích a hotelech přijímají ve většině míst Peso convertible (CUC) a v řadě z nich je možné většinou platit i platební kartou. V restauracích se informujte předem, jakou měnu přijímají a zda je možné platit kartou.

Víza

Turistická víza: 19. ledna 2000 přestala platit bezvízová dohoda mezi ČR a Kubou a od tohoto data potřebují čeští turisté k cestě na Kubu víza. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje Kubánský konzulát vízum ve formě turistické karty, která stojí 630 Kč. Tato karta může být vyřízena v rámci turistického pobytu přes cestovní kancelář. (Zdroj: http://www.mzv.cz.) 

Zdravotní péče, očkování

Cizinci jsou ošetřováni v kvalitní nemocnici ”Clinica Central Cira García”. Ošetření není poskytováno bezplatně, za konzultaci praktického lékaře se platí 25 USD. Ve větších turistických střediscích jsou obdobné nemocnice pro cizince. Samozřejmě je vhodné uzavřít na cestu zdravotní pojištění - finanční náklady na léčbu a medikamenty na Kubě jsou srovnatelné s náklady ve vyspělých průmyslových zemích. (Zdroj: www.mzv.cz)

Pro cestu na Kubu není předepsáno žádné povinné očkování, doporučené je očkování proti žloutence typu A i B.

Doprava

 • Kvalita silniční sítě nepatří rozhodně k nejlepším.
 • Semafory na křižovatkách jsou až za křižovatkou, a je tedy potřeba si na toto zvyknout.
 • Na dálnici se běžně pohybují pěší a cyklisté.

Cyklisté

Jízdní kolo je na Kubě jedním z nejpoužívanějších prostředků místních obyvatel. Po setmění jezdí zásadně bez osvětlení. Zapůjčení kola je možné prakticky jen v turistických destinacích. 

Auto

Automobil je možné si vypůjčit, stejně tak jako skútr, v autopůjčovně.

Autobus

Na Kubě patří autobusová doprava k relativně drahé přepravě. Na druhou stranu nabízí dostatečný komfort a bezpečnost cestování. Cena přepravy je vysoká především díky vysokým cenám nedostatkového benzínu. Navíc je určující i klimatizace, kterou kubánci považují za luxusní záležitost.

Autostop

Vzhledem k vysokým cenám benzínu, v návaznosti drahé veřejné přepravě a poměrně špatné síti hromadné dopravy, je na Kubě naprosto běžný autostop. V podstatě nepotkáte nákladní auto, které by jelo s prázdnou korbou. Vše, co jede, a má nějaký nevytížený nákladní prostor, většinou převáží osoby.

Stopovat je možné obvyklým způsobem, na který jsme zvyklí i v Čechách, je ale potřeba počítat s tím, že autostop je běžně za úplatu. 

Amarillos

Oficiálně organizovaný autostop. Státní zaměstnanci ve žlutých uniformách mají svoje stanoviště většinou těsně za městem na velkých výjezdových cestách. Zaměstnanci se nahlásí cíl cesty a ten stopuje z moci úřední projíždějící automobily a přiděluje cestující. 

Bicitaxi

Upravená kola převážejí nejen turisty, ale i Kubánce. Cena je poměrně vysoká, ale je možné smlouvat. Za kilometr jízdy zaplatíte přibližně 1 CUC.

Cocotaxi

Nápadná žlutá vozítka v turistických oblastech

Bílé taxíky (taxi collectivos)

Fungují ve větších městech. Řidiči stojí na stanovišti, čekají, až se auto zaplní, a teprve potom vyjíždějí. Mají většinou standardní trasu a přepravují se jimi v převážné většině spíše Kubánci než turisté. Toto taxi se podobá spíše malému autobusu než skutečnému taxíku.

Taxi

Existují oficiální a soukromé taxíky. Oficiální státní taxíky by měly mít taxametry a většinou se jedná o modernější vozy. Mezi soukromými taxíky, což jsou ve většině případů staré oldsmobily, v podstatě nemáte šanci rozeznat, kdo provozuje službu na černo a kdo má licenci. Je to však jedno – jako turistovi vám žádná pokuta nehrozí a cena je stejná v obou případech.

Praktické informace a rady

 • Mobilní síť je rozšířena především v turistických oblastech a ve většině míst mimo tyto oblasti se nedovoláte.
 • S internetovým připojením počítejte pouze v hotelech ve větších turisticích destinacích. Příležitostně se můžete setkat s internetovou kavárnou ve velkém městě. Připojení ale bude dražší.
 • Na Kubě je nejběžnější napětí 110 V, ale v turistických letoviscích je často běžná i síť o napětí 220 V.
 • Při praní a sušení prádla počítejte s vysokou vlhkostí vzduchu, a tím pádem i sníženou schopností prádla přes noc uschnout. Dosušit je rozhodně potřeba během dne na intenzivním slunci.
 • Na Kubě zakoupíte mnoho druhů banánů, ale ne všechny jsou určeny k přímé konzumaci. Větší množství je těch na vaření. Banány tedy před nákupem ochutnejte, nebo se zeptejte, zda jsou určené přímo k jídlu, nebo na vaření.
 • V restauracích nečekejte „servilní personál“, ale spíše ležérní obsluhu. Maso je na Kubě poměrně cenné, a tak když je nedojíte, můžete se setkat s „podivnými“ pohledy personálu. Není nic nepatřičného, nechat si nedojedenou porci nechat zabalit s sebou.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 109 886 km²
Hl. město: Havana (La Habana)
Čas. pásmo: -5 hod v době letního času; -6 hod v době zimního času
Počet obyv.: 11 238 000 (2014)
Měna: kubánské peso a peso convertible (CUP, CUC)
Kurz: 1 CUP = 23,2125 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+53
Víza: Ano

Naše nabídka

Prožijte nádherné okamžiky s našimi zájezdy na Kubu.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR na Kubě
Embajada de la República Checa
Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43,
Nuevo Vedado, La Habana

Telefon 00537/8833201, 8833467
Fax 00537/8833596
E-mail:
havana@embassy.mzv.cz
HavanaEmbassy@seznam.cz
Web: www.mzv.cz/havana
Vedoucí úřadu Ing. Jaroslav Zajíc, M.A.
Funkce velvyslanec
Působnost úřadu diplomatická a konzulární

Velvyslanectví

Velvyslanectví Kubánské republiky
Jinonická 14, 150 00 Praha 5 - Košíře

Telefon 224 311 253
Fax 233 341 029
E-mail:
consul@cz.embacuba.cu
Web:
cubadiplomatica.cu/republicacheca
Vedoucí úřadu
Funkce
Provoz. hodiny
Felix Andres LEON CARBALLO
Chargé d'affaires a.i.

08.00 - 16.00

Linky

Cuba - Junky
Informace o Kubě


Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy