Kypr - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka Kyperské republiky

Kypr (Kyperská republika; řecky Kypriaki Dimokratia, turecky Kibris Cumhuriyeti) leží ve východní části Středozemního moře. Je to třetí největší ostrov ve Středozemním moři po Sicílii a Sardinii. Nachází se 113 kilometrů jižně od Turecka a přibližně 120 kilometrů západně od syrského pobřeží. Geograficky náleží k Asii, kulturně však k Evropě. Na Kypru se používají dva úřední jazyky: řečtina a turečtina.

Kypr je rozdělen na dvě části - severní tureckou a  jižní řeckou. V každé z těchto částí se udržují jiné tradice a zvyky a stejně tak jiná pravidla. Ani do jedné z částí není nutné vízum.

Dovolená na Kypru

Kypr je jako stvořený pro klidnou a pohodovou dovolenou na kilometrech písčitých, ale také i skalnatých a oblázkových plážích. Naleznete zde také desítky skrytých zátok a nedotčených pláží pro nerušené soukromí. Po prohřátí na pláži a koupání můžete vyrazit na výlet do hor, na safari, projet se podél ostrova lodí, anebo se vydejte do některého z aquaparků.

Na své si zde přijdou nejen milovníci pohody a klidu, ale hlavně sportovně zaměření turisté. Naleznete zde perfektní podmínky a možnosti nejen pro golf, jachting, tenis, jízdu na koni, ale také pro turistiku, cyklistiku a horolezectví. Nezanedbatelnou součástí jsou vodní sporty, jako je potápění, jízda na vodním skútru, na padáku za motorovým člunem či potápění.

Zájezdy od německých CK


  • Nově zrekonstruovaný hotel Adams Beach se nachází u jedné z nejkrásnějších pláží na ostrově u zálivu Nissi (Nissi Bay), jen několik minut chůze od centra Ayia Napa. 7 dní, dvojlůžkový pokoj, snídaně - od 12 012 Kč.

  • Luxusní hotel GrandResort je obklopen pěknou zahradou. Leží u písečné pláže s pozvolným vstupem do moře v oblasti Amathus, asi 11 km od centra Limassolu. 7 dní, dvojlůžkový pokoj, snídaně - od 15 938 Kč.

  • St. Raphael Resort na okraji letoviska Limassol je vhodný pro rodiny s dětmi. Jsou zde 2 venkovní bazény, bar u bazénu, terasa, lehátka, slunečníky a osušky jsou zdarma. 7 dní, dvojlůžkový pokoj, snídaně - od 17 342 Kč.

 

Vyberte si z nabídky zájezdů od německých cestovních kanceláří!

Víza - režim vstupu

Ke vstupu do Kyperské republiky slouží dvě mezinárodní letiště v Larnace a Pafosu (pro charterové lety) a přístavy v Limassolu a v Larnace. Občané ČR se na území Kyperské republiky musí zaregistrovat u místně příslušného imigračního úřadu do tří měsíců od příjezdu (hotelová či obdobná ubytovací zařízení provádějí registraci turistů automaticky). Vstup na území Kypru přes letiště a přístavy na území nekontrolovaném vládou Kyperské republiky (tj. území tzv. „Severokyperské turecké republiky“) je považován za nelegální. Turisté z ČS EU se na přechodech z jižní do severní části a zpět mohou prokazovat pouze národním občanským průkazem. (Zdroj: www.mzv.cz)

Počasí na Kypru

Kypr je doslova rájem pro všechny milovníky slunce a tepla. Turistická sezóna trvá od poloviny května až do poloviny října. Od dubna až do října zde svítí v průměru 11 hodin denně a pro celý Kypr je typické středomořské podnebí, tedy dlouhé léto a mírná, krátká zima. 

Nejzajímavěší místa na Kypru

Larnaka
Leží nedaleko mezinárodního letiště a navštívit zde můžete nejstarší kostel na ostrově a za městem zbytky larnackého akvaduktu.

Ayia Napa
Pokud jste milovníkem zábavy a ruchu, je toto to pravé místo pro vás. Zde to vždy žije. Neměli by jste jej ale minout ani jako turista toužící po památkách a historii, protože právě zde se v centru města nachází klášter z 16. století.

Limassol
Nejdůležitějším přístavem ostrova, které zaujme svým muzeem středověku, mešitami, ale také malým hradem, který je přímo v centru města.

Pafos (Paphos)
Překrásné pláže v okolí moderně založeného města, které se honosí ale také historickými stavbami, jako je královská hrobka, anebo několik pozůstatků římských staveb.

Nikósie
Hlavní město Kypru se zachovalými hradbami a celou řadou památek. Město protíná linie severní a jižní části ostrova. 

Troodos
Nejvyšší pohoří Kypru poseté krásnými malebnými vesničkami. Na nejvyšší hoře ostrově - Olympus - je dokonce možné v zimě i lyžovat.

Kyperská kuchyně

Kyperská kuchyně je prakticky kuchyní řeckou. I zde nechybí především zelenina, maso, sýry, olivový olej, víno, ryby, atd.

Mezi typická kyperská jídla bezesporu patří Halloumi (zapečený grilovaný sýr se zeleninou a chlebem), Moussaka (vrstvy mletého masa, baklažánu, cukety a brambor
zalité bešamelovou omáčkou), Pastisjo (nákyp z mletého masa, makaróny a bešamelu), Souvlaki (špíz z několika druhů masa), Pita a samozřejmě také Gyros a kebab.

Typickým alkoholem je Ouzzo a kyperská brandy. Z piv je nejdoporučovanější Keo a Carlsberg. Voda je na celém Kypru pitná, snadno koupíte též vodu balenou.

Doprava na Kypru

Na Kypru můžete cestovat autobusem, taxíkem, anebo si půjčit auto či motorku.

Autobusy mají omezený provoz a jsou místa, kam zajíždí je jednou denně.

Nejlepším způsob pro cestování po Kypru je půjčit si auto. Buď přímo na letišti, anebo anebo v kterémkoliv větším městě anebo turistickém letovisku. Populární jsou také půjčovny motocyklů, které jsou především levnější alternativnou a půjčovné může být až třikrát levnější, než tomu je u automobilu.

Pozor - na Kypru se jezdí vlevo!

Zdraví a očkování

Pro pobyt na Kypru není doporučeno žádné očkování. V zemi se nevyskytují žádné z neobvyklých nemocí.

Voda je ve všech místech pitná, pouze vodu z přírodních zdrojů (potůčky, prameny, studánky, se doporučuje krátce převařit.

Zdravotnická péče je na dobré úrovni, ale pro turisty je tato péče hrazená.

Lékárby jsou označené červeným anebo zeleným křížem a seženete v nich standardní sortiment léků.

Tak jako pro všechny cesty do zahraničí, i pro cestu na Kypr doporučujeme mít sjednané dobré pojištění.

Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 9 251 km2
Hl. město: Nikósie
Čas. pásmo: +1
Počet obyv.: 1 120 489 (2011)
Měna: Euro (EUR)
Kurz: 1 EUR = 25,7150 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+357
Víza: Ne

Naše nabídka

Skvělá nabídka za super cenu. Oblíbená turistická destinace Evropanů.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví Nikósie

Embassy of the Czech Republic

18 Kyriakou Matsi Avenue, Victory Tower, 2nd Floor, office # 202, Ayioi Omologites, 1082 Nicosia

Telefon:
+357/22421118, 22314058

Fax:
+357/22421059

Nouzová linka
+357/99356380

E-mail:
nicosia@embassy.mzv.cz

Web:
www.mzv.cz/nicosia

Vedoucí úřadu:
Ing. Helena BAMBASOVÁ

Funkce VZÚ:
Diplomatická působnost diplomatická a konzulární pro Kyperskou republiku

Provozní hodiny úřadu:
pondělí - pátek 07.30 - 16.00
úřední hodiny KO pro veřejnost:
úterý, středa, čtvrtek 09.30 - 14.30
(návštěvy pouze po telefonické domluvě)

Velvyslanectví

Velvyslanectví Kyperské republiky

Václavské náměstí 51/1282, 110 00 Praha 1

E-mail: pragueembassy@mfa.gov.cy
Web: www.mfa.gov.cy/embassyprague
Vedoucí úřadu J.E. p. Antonios THEOCHAROUS
Funkce Velvyslanec

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy