Malajsie - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka MalajsieMalajsie je volená federativní konstituční monarchie v jihovýchodní Asii, rozkládající se na jihu Malajského poloostrova a na severu ostrova Borneo. Jejími sousedy jsou Indonésie, Brunej, Singapur a Thajsko.
Dovolená v Malajsii

Sníte o exotické dovolené? Vydejte se s německou CK do krásné Malajsie a poznejte její nádherné pláže a podivuhodný podmořský svět.

Vyberte si last minute zájezd a užijte si nezapomenutelnou dovolenou!

 

Víza - režim vstupu

Při vstupu do Malajsie nepotřebujete turistické vízum na pobyt do 90 dnů. Vstupní razítko platí pro pevninskou Malajsii a stát Sabah; neplatí pro stát Sarawak (oba na Borneu), jehož imigrační služba uděluje vstupní povolení po příletu na pobyt do 30 dnů.
Po udělení vstupního razítka do cestovního pasu po příletu do Malajsie ihned překontrolujte povolenou dobu pobytu. Imigrační úředník z neznalosti občas udělí kratší povolení k pobytu než je sjednáno v dohodě o bezvízovém styku. Nedoporučuje se překročit platnost víza. (Zdroj: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/malajsie/cestovani/visa.html

 

Očkování a zdravotnictví na Malajsii

Zdravotnická zařízení jsou na velmi dobré úrovni. Doporučujeme uzavřít kvalitní zdravotní připojištění pro zahraničí. Očkování není povinné, ale doporučuje se očkování proti žloutence A, B, tyfu a  japonské encefalitidě.

 

Přírodní podmínky

Pevninská část státu je hornatá. Pohoří se směrem na jih snižují. Na jihu země převládají nížiny. Ostrovní Malajsie má bažinaté pobřeží a ve vnitrozemí vysoké hory. Podnebí je rovníkové s vysokými teplotami a vysokou vlhkostí po celý rok. Monzuny přinášejí každý rok hojné srážky. Horské oblasti jsou pokryty tropickým pralesem. Mezi nejvzácnější živočichy patří orangutan, tygr či nosorožec.

 

Obyvatelstvo a náboženství

Malajsie má 27 700 000 obyvatel, které je tvořeno pestrou směsicí ras. Přibližně 50 % jsou Malajci, 30 % Číňané, 9 % Indové a další domorodé národy. Politickou moc v zemi mají v rukou Malajci, ale Číňané ovládají hospodářství. Hlavním náboženstvím je islám (55 % obyvatel). V zemi jsou četné menšiny buddhistů (17 %) lidí, kteří vyznávají některé z čínských náboženství (12 %), hinduistů (7 %) a křesťanů (6 %). Podle neziskové organizace Privacy International mají obyvatelé Malajsie světově nejnižší tzv. index soukromí (ukazatel reflektující dodržování osobních práv, zejména práva na soukromí).

 

Hospodářství

V posledních 25 letech prožívá Malajsie rozkvět, který ji umožnil se změnit ze země třetího světa závislé na vývozu kaučuku a cínu v převážně průmyslovou zemi. V době ekonomického růstu dodržovala přibližně 8% růst HDP. Mezi hlavní hospodářské produkty země patří rýže, palmový olej, kaučuk, dřevo, kakao, pepř, ananas a ryby. Důležitá je těžba ropy, zemního plynu, cínové rudy, železa a mědi. Mezi hlavní průmyslová odvětví země patří zemědělství, těžba ropy, hornictví, potravinářský průmysl, výroba pneumatik a cementu, elektronika, chemický a textilní průmysl.

 

Historie

Nejstarší obyvatelé přišli 300 př. n. l. z jižní Číny. Do konce 1. století vytvořili prosperující obchodní společnost, která byla ve spojení s Indií i Čínou. Roku 1509 byla Malaka dobyta Portugalci, čímž začala evropská nadvláda nad zemí. Brzy se stala centrem výnosného obchodu s kořením. Roku 1614 byli vystřídáni Nizozemci, kteří v zemi zůstali na 200 let. S Nizozemci začal upadat obchod s kořením. V 17. století byl poloostrov sjednocen. Roku 1795 Britové získali Malaku a roku 1819 přístav Singapur. Roku 1824 převzali nad celou Malajsií správu Britové. Za druhé světové války byla okupována Japonci.

Po válce začíná malajská válka za nezávislost a sjednocení. Na poloostrově vznikla Malajská komunistická strana, která pod vedením komunistické Číny bojovala s Brity. Reakci na nástup komunistů na poloostrově vznikla antikomunistická a antikoloniální koalice, která komunisty porazila a ve volbách v roce 1955 získala většinu. Roku 1957 dosáhla nezávislosti. Roku 1963 byly připojeny ostrovní státy Sarawak a Sabah na Borneu. Roku 1965 opustil federaci ostrov Singapur a vyhlásil nezávislý městský stát, tím získala Malajsie konečné dnešní hranice. Malajsie je člen OSN a Commonwealthu.

 

Správní členění

Malajsie se člení na 13 spolkových států a 3 spolková teritoria. Devět z nich jsou monarchie (vládce Perlisu má titul rádža, vládce Negeri Sembilanu titul „Yang Di-Pertuan Besar“, ostatní jsou sultanáty), Sabah, Saravak, Malaka a Pulau Pinang jsou republikami. Federální teritoria jsou Kuala Lumpur, Labuan, Putrajaya (čti Putradžaja).

 

Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 329 750 km²
Hl. město: Kuala Lumpur
Čas. pásmo: +8
Počet obyv.: 27 700 000
Měna: malajsijský ringgit (MYR)
Kurz: 100 MYR = 640 CZK
Předvolba:
+60
Víza: NE do 90ti dnů

Naše nabídka

Poznejte krásu Malajsie s našimi zájezdy.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR v Malajsii
Embassy of the Czech Republic
32, Jalan Mesra Off Jalan Damai,
55000 Kuala Lumpur

Telefon 00603/21427185, 21413205
Fax sekretariát - 00603/21412727,
recepce - 21445314
E-mail:
kualalumpur@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/kualalumpur
Vedoucí úřadu PhDr. Jan FÜRY
Funkce velvyslanec
Působnost úřadu diplomatická a konzulární

Velvyslanectví

Velvyslanectví Malajsie
Na Zátorce 675/30,
160 00 Praha 6 - Bubeneč

Telefon 234 706 611
Fax 296 326 192
E-mail:
mwprague@mwprague.cz
Web:
www.kln.gov.my/perwakilan/prague
Vedoucí úřadu J.E. p. Zainal Abidin BIN BAKAR
Funkce Velvyslanec

Linky

Tourism Malaysia Official Website
Turistika Malajsie oficiální stránky

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Dominikánská republika.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy


/pruvodce/malajsie