Malajsie - průvodce, dovolená, zájezdy

[none]Malajsie je volená federativní konstituční monarchie v jihovýchodní Asii, rozkládající se na jihu Malajského poloostrova a na severu ostrova Borneo. Jejími sousedy jsou Indonésie, Brunej, Singapur a Thajsko.
Přírodní podmínky

Pevninská část státu je hornatá. Pohoří se směrem na jih snižují. Na jihu země převládají nížiny. Ostrovní Malajsie má bažinaté pobřeží a ve vnitrozemí vysoké hory. Podnebí je rovníkové s vysokými teplotami a vysokou vlhkostí po celý rok. Monzuny přinášejí každý rok hojné srážky. Horské oblasti jsou pokryty tropickým pralesem. Mezi nejvzácnější živočichy patří orangutan, tygr či nosorožec.

 

Obyvatelstvo a náboženství

Malajsie má 27 700 000 obyvatel, které je tvořeno pestrou směsicí ras. Přibližně 50% jsou Malajci, 30 % Číňané, 9 % Indové a další domorodé národy. Politickou moc v zemi mají v rukou Malajci, ale Číňané ovládají hospodářství. Hlavním náboženstvím je islám (55 % obyvatel). V zemi jsou četné menšiny buddhistů (17 %) lidí, kteří vyznávají některé z čínských náboženství (12 %), hindiuistů (7 %) a křesťanů (6 %). Podle neziskové organizace Privacy International mají obyvatelé Malajsie světově nejnižší tzv. index soukromí (ukazatel reflektující dodržování osobních práv, zejména práva na soukromí).

 

Hospodářství

V posledních 25 letech prožívá Malajsie rozkvět, který ji umožnil se změnit ze země třetího světa závislé na vývozu kaučuku a cínu v převážně průmyslovou zemi. V době ekonomického růstu dodržovala přibližně 8% růst HDP. Mezi hlavní hospodářské produkty země patří rýže, palmový olej, kaučuk, dřevo, kakao, pepř, ananas a ryby. Důležitá je těžba ropy, zemního plynu, cínové rudy, železa a mědi. Mezi hlavní průmyslová odvětví země patří zemědělství, těžba ropy, hornictví, potravinářský průmysl, výroba pneumatik a cementu, elektronika, chemický a textilní průmysl.

 

Historie

Nejstarší obyvatelé přišli 300 př. n. l. z jižní Číny. Do konce 1. století vytvořili prosperující obchodní společnost, která byla ve spojení s Indií i Čínou. Roku 1509 byla Malaka dobyta Portugalci, čímž začala evropská nadvláda nad zemí. Brzy se stala centrem výnosného obchodu s kořením. Roku 1614 byli vystřídáni Nizozemci, kteří v zemi zůstali na 200 let. S Nizozemci začal upadat obchod s kořením. V 17. století byl poloostrov sjednocen. Roku 1795 Britové získali Malaku a roku 1819 přístav Singapur. Roku 1824 převzali nad celou Malajsií správu Britové. Za druhé světové války byla okupována Japonci.

Po válce začíná malajská válka za nezávislost a sjednocení. Na poloostrově vznikla Malajská komunistická strana, která pod vedením komunistické Číny bojovala s Brity. Reakci na nástup komunistů na poloostrově vznikla antikomunistická a antikoloniální koalice, která komunisty porazila a ve volbách v roce 1955 získala většinu. Roku 1957 dosáhla nezávislosti. Roku 1963 byly připojeny ostrovní státy Sarawak a Sabah na Borneu. Roku 1965 opustil federaci ostrov Singapur a vyhlásil nezávislý městský stát, tím získala Malajsie konečné dnešní hranice. Malajsie je člen OSN a Commonwealthu.

 

Správní členění

Malajsie se člení na 13 spolkových států a 3 spolková teritoria. Devět z nich jsou monarchie (vládce Perlisu má titul rádža, vládce Negeri Sembilanu titul „Yang Di-Pertuan Besar“, ostatní jsou sultanáty), Sabah, Saravak, Malaka a Pulau Pinang jsou republikami. Federální teritoria jsou Kuala Lumpur, Labuan, Putrajaya (čti Putradžaja).

Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 329 750 km²
Hl. město: Kuala Lumpur
Čas. pásmo: +8
Počet obyv.: 27 700 000
Měna: malajsijský ringgit (MYR)
Kurz: 100 MYR = 640 CZK
Předvolba:
+60
Víza: NE do 90ti dnů

Naše nabídka

Poznejte krásu Malajsie s našimi zájezdy.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR v Malajsii
Embassy of the Czech Republic
32, Jalan Mesra Off Jalan Damai,
55000 Kuala Lumpur

Telefon 00603/21427185, 21413205
Fax sekretariát - 00603/21412727,
recepce - 21445314
E-mail:
kualalumpur@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/kualalumpur
Vedoucí úřadu PhDr. Jan FÜRY
Funkce velvyslanec
Působnost úřadu diplomatická a konzulární

Velvyslanectví

Velvyslanectví Malajsie
Na Zátorce 675/30,
160 00 Praha 6 - Bubeneč

Telefon 234 706 611
Fax 296 326 192
E-mail:
mwprague@mwprague.cz
Web:
www.kln.gov.my/perwakilan/prague
Vedoucí úřadu J.E. p. Zainal Abidin BIN BAKAR
Funkce Velvyslanec

Linky

Tourism Malaysia Official Website
Turistika Malajsie oficiální stránky

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Tropical Samui

Super Last Minute

Nabídka Mexiko.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy


/pruvodce/malajsie