Mexiko - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka Spojených států mexickýchMexiko se nachází mezi Tichým oceánem a Mexickým zálivem. Sousedí s USA, Guatemalou a Belize a je federativní republikou. Oficiální jméno této země je Spojené státy mexické (Estados Unidos Mexicanos). Hlavním městem je Ciudad de México.

Úředním jazykem je španělština. Ostatními nejčastěji používanými jazyky jsou angličtina (komunikace v obchodě) a mayské dialekty. Časové pásmo se pohybuje v rozmezí -6 až -8 hodin.

Dovolená v Mexiku

Vydejte se s německými cestovními kancelářemi na dovolenou do Mexika, země s bohatou historií a překrásnou přírodou. Jsou zde výborné podmínky pro koupání či surfování. Nejznámějším turistickým letoviskem je Cancún na severovýchodním okraji poloostrova Yucatán s luxusními hotely, sportovními a zábavními zařízeními. 

Zájezdy od německých CK

Odpočiňte si na krásných plážích. Poznejte úžasné mayské památky!

  • Hacienda De Castilla vám nabízí příjemný pobyt v jednom z nejoblíbenějších letovisek v Karibiku - v Cancúnu7 dní, dvojl. pokoj, snídaně - od 15 496 Kč.

  • Hotel Plaza Cozumel se nachází na největším obydleném mexickém ostrově Cozumel7 dní, dvojl. pokoj, snídaně - od 19 266 Kč.

  • Grand Riviera Princess All Suites & Spa Resort leží několik minut od centra Playa Del Carmen. Přímo u hotelu je krásná písečná pláž s lehátky a slunečníky. 7 dní, dvojl. pokoj typu Suite, all inclusive - od 20 384 Kč

Vyberte si z naší aktuální nabídky zájezdů! 

Víza - režim vstupu

Občan ČR a držitel platného cestovního pasu či cestovního průkazu může vstoupit na území Spojených států mexických bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 180 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost. 
Při vstupu na území Spojených států mexických je nutno předložit cestovní pas ČR, platný nejméně 6 měsíců po datu plánovaného odjezdu z Mexika, a dále vyplněnou hraniční průvodku FMT distribuovanou v letadle nebo poskytnutou přímo na příslušném hraničním přechodu. První díl průvodky zůstává vstupní migrační kontrole, druhý díl průvodky si ponechá cestovatel a odevzdává se při opuštění země. (Zdroj: www.mzv.cz)

Turistika

Mexické podnebí je tropické, subtropické, ale také pouštní a většinu území zaujímají hory a náhorní plošiny. Turisticky se Mexiko řadí mezi nejatraktivnější destinace a není jednoduché si mezi stovkami zajímavých míst vybrat. Ať už se jedná o hlavní město México City, které patří se svými téměř devíti milióny obyvatel k největším městům na světě. Leží ve výšce 2000 m n. m., 72 kilometrů od známé sopky Popocatepetl. Mezi turisticky atraktivní místa patří mj. staré mayské sídlo Palenque, města Oxaca a Puebla, pyramidy Teotihucánu a Yucatánský výběžek s mnoha historickými památkami a nádhernými plážemi.

Měna a platby

Oficiální měnou měnou je mexické nové peso (MXN). Běžně se značí podobně jako symbol dolaru a tak může dojít u cestovatelů k omylu. Americký dolar, který doporučujeme vzít při cestě do Mexika sebou, se značí zkratkou USD. Americké dolary jsou snadno směnitelné za pesos v každém hotelu a jeho kurs je vždy mnohem výhodnější než jakékoli jiné měny. Standardem jsou v hotelích a restauracích platby kartami.

Zdravotní rizika

Mexiko nepatří k zemím, kde by bylo před vycestováním povinné jakékoli očkování. Přesto se doporučuje mít očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. V případě cest do tropické části země je vhodné mít též očkování proti malárii. V Mexiku je poměrně teplé počasí a ztráty tekutin a minerálů jsou proto značné. Turistům se doporučuje pít převážně minerální vody, a to vždy balené. NIKDY nepijte vodu z vodovodního kohoutku, nebo neznámých zdrojů. Pouze dobré hotely a restaurace vyrábí led ze stoprocentně nezávadné vody. Je dobré tedy nepodlehnout pokušení nechat si dát led do nápoje kdekoli jinde.

Důležité upozornění: Dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče mezi Mexikem a ČR není uzavřena. Celkově je zdravotní péče ve Spojených státech mexických na dobré úrovni, je však finančně značně náročná. Zdravotní pojištění není při vstupu do země požadováno, naléhavě se však doporučuje. (Zdroj: www.mzv.cz)

Nákupy

v Mexiku naleznete především nepřeberné množství uměleckořemeslných výrobků, lišící se dle dané oblasti. Na trzích prodávají své výrobky převážně domorodí obyvatelé a o cenách se dá poměrně dobře smlouvat. Na tradičních trzích naleznete také vedle potravin, ovoce, zeleniny a koření také oblečení a ostatní zboží. Překvapením je pro turisty také to, že v Mexiku prakticky neexistují oficiální otevírací doby obchodů. Běžně jsou ale otevřené od devíti či desíti hodin do devatenácti až dvaceti hodin.

Cestování

Cestovat lze po celém území Mexika pohodlně autobusy. Síť linek je více než hustá a konkurence přepravců poměrně značná. Díky tomu je cestování po Mexiku levné, překvapivě komfortní (čisté autobusy s WC) a většinou i přesné. Díky množství přepravců mohou být rozdíly v ceně jízdného značné a je tedy dobré si před odjezdem prostudovat ceny několika různých společností. V nočních linkách je zvýšené riziko krádeže zavazadel a je tedy dobré být při těchto cestách obezřetní.

Po Mexiku se dá pohodlně cestovat také taxíky. Tendence okrádat turisty již poslední dobou nejsou tak velké, ale kupříkladu v hlavním městě México je dobré být obezřetný kvůli falešným taxikářům.

Suvenýry a clo

Na suvenýry a výrobky domorodců narazíte téměř na každém kroku. Obzvláště u turisticky zajímavých památek. Turista se nechá velmi často zlákat ke koupi a při odjezdu se nestačí divit. Mexiko má totiž přísný zákaz vývozu zlata, starožitností a archeologických nálezů. Celníci mnohdy nedokáží rozlišit mezi pravými starožitnostmi a napodobeninami a mnohdy tak suvenýry skončí jako zabavené.

Rady a doporučení na cestu

  • K cenám zboží a služeb (mimo potravin, léků a tiskovin včetně knih) je připočítávána 16% IVA (DPH) a dodatečná 5% DPH na luxusní předměty a zboží + 2% TUA na turistické služby (v hotelech a obdobných ubytovacích zařízeních k místním letenkám apod.). Ceny služeb jsou většinou na propagačních materiálech uváděny bez těchto daní. Spropitné činí 10-15 % podle vlastního uvážení a ve většině případů není zaúčtováváno v ceně. 
  • V souvislosti s místními hygienickými podmínkami se doporučuje pít pouze balenou vodu, loupat veškeré ovoce a zeleninu, či je dezinfikovat v antibakteriálním roztoku, a nestravovat se u pouličních stánků či v pochybných restauracích.
  • Studenti by neměli cestovat do Mexika bez mezinárodního studentského průkazu ISIC, neboť po jeho předložení je poskytnut zdarma nebo se slevou vstup do muzeí a turisticky zajímavých objektů.
  • V celých Spojených státech mexických je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.

(Zdroj: www.mzv.cz)

Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha:   1 964 375 km²
Hl. město: Ciudad de México
Čas. pásmo: −6 až −8 h
Počet obyv.: 112 336 538 (2010)
Měna: 1 mexické peso (MXN) = 100 centavos
Kurz: 1 MXN = 1,1970 CZK Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+52
Víza: Ne

Naše nabídka

Poznejte zajímavosti Mexika s našimi zájezdy.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR v Mexiku
Embajada de la República Checa
Cuvier 22, Col. Nueva Anzures,
Del. Miguel Hidalgo, 11590 México

Telefon 0052/55/55312544, 55312777
Fax 0052/55/55311837
E-mail:
mexico@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/mexico
Vedoucí úřadu Ing. Zdeněk KUBÁNEK
Funkce VZÚ
Půs. úřadu diplomatická a konzulární

Velvyslanectví

Velvyslanectví Spojených států mexických
V Jirchářích 151/10,
110 00 Praha 1

Telefon 283 061 530,
283 061 540
Fax 233 550 477
E-mail:
embamexche@sre.gob.mx
Web: embamex.sre.gob.mx/
Vedoucí úřadu J.E. pí. Rosaura Leonora RUEDA GUTIERREZ
Funkce Velvyslanec

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy