Panama - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka PanamyPanama  je poměrně malým státem, který spojuje Jižní a Střední Ameriku. Na východě sousedí s Kolumbií a na západě s Kostarikou. Hlavním městem je Ciudad de Panamá. V Panamě žije přes 3 mil. obyvatel. Nejznámější a nejvýznamnější je díky Panamskému průplavu, spojujícím Atlatský a Tichý oceán.

Úředním jazykem Panamy je španělština, v turistických oblastech se domluvíte také anglicky. 

 

Dovolená v Panamě

Panama nabízí nejen překrásné pláže a desítky malebných jezer, ale také tropické pralesy, čtrnáct národních parků a dvanáct přírodních rezervací s tou nejkrásnější přírodou a překypující životem, především pak nespočtem zástupců exotických druhů ptactva.

Průměrné teploty se v nížinách pohybují celoročně kolem 30 °C přes den a 20 °C v noci. Klima je převážně tropické, a tedy teplé a vlhké.

Last minute zájezdy od německých CK

Vyberte si z naší nabídky cenově výhodných zájezdů do Panamy.

Víza - režim vstupu

Občané ČR, držitelé platných českých cestovních dokladů s minimální platností 6 měsíců mohou vstupovat na území Panamské republiky a přechodně tam pobývat bez víz až 6 měsíců, není-li účelem pobytu výkon výdělečné činnosti. (Zdroj: www.mzv.cz)

Fauna a flóra, příroda

Příroda je v Panamě to nejpestřejší a nejkrásnější, co zde můžete nalézt. Nemalou zásluhu na tom má vysoký stupeň ochrany přírody a také výhodná poloha země. Naleznete zde více než 10 000 druhů rostlin a po návštěvě některého z národních parků nebo rezervací, budete mít dojem, že se Panama je jednou velkou květinovou zahradou plnou orchideí, stromů a tisíců pestrobarevných květů. V panamských lesích to žije na každém kroku. A nejsou to jen nepřeberné druhy rostlin, ale naleznete zde více než tisíc druhů ptáků, čímž tato malá země překonává celou Severní Ameriku. U ptáků ale výčet nekončí. Žije zde také přibližně 220 druhů savců a 354 druhů zvířad z čeledi plazů a obojživelníků. 

Nedaleko pobřeží se nachází krom několika set ostrovů a ostrůvků, také chráněné oblasti korálových útesů, kolem nichž můžete spatřit desítky druhů pestrobarevných ryb a v okolí Isla Bastimentos anebo pláže Bocas del Toro, můžete také pozorovat různé druhy mořských želv při kladení vajec.

Panamský průplav

Panamský průplav patří dodnes k nejnáročnějším, nejunikátnějším, největší a nejvýznamnější stavbou, jakou kdy lidstvo ve své novodobé historii realizovalo. Nejen že tato stavba rozdělila kontinenty, ale ve své době se jednalo o nejdražší stavbu na světě.

Od začátku stavby roku 1880, kdy projekt zahájili Francouzi, až do roku 1889, kdy zkrachoval, zemřelo během budování 20.000 lidí, převážně černošských dělníků. Největší vinu na tomto počtu nesly špatné hygienické podmínky dělníků, úplavice a především nemoci jako je malárie a žlutá zimnice, kterou přenášejí komáři. Dalším problémem byly časté sesuvy půdy v období dešťů. Během těchto devíti let byla vybudována přibližně třetina všech prací.

Až do roku 1903 stavba pokračovala díky Američanům, kteří pomohly získat Panamě nezávislost na Kolumbii, jehož součástí až do té doby byla. Výměnou za nezávislost bylo jednak dokončení průplavu, ale hlavně jeho plná kontrola ze strany USA. Ke slavnostnímu otevření průplavu došlo v roce 1914.

V roce 1979 předaly oficiálně Spojené Státy Panamě správu kanálu s tím, že až do roku 2000 si ponechaly plnou kontrolu proplouvajících lodí. V současné době je průplav pod plnou kontrolou a správou Panamy a v současné době probíhají práce na jeho rozšíření, které umožní proplouvat také lodím s větší tonáží.

Cestování

Cestování po Panamě je možné hlavně autobusy nebo minibusy, které jezdí prakticky do všech koutů Panamy. Nejsou drahé a komfort je přiměřený a odpovídající této zemi a podnebí.

Další možností je cesta vlakem po zrekonstruované železniční cestě podél průplavu. Vlak má též vyhlídkové plošiny a cestování je pohodlné.

Ve městech a při kratších přesunech se jednoznačně vyplatí jízda taxíkem. Jedná se o pohodlné, bezpečné a nepříliš drahé cestování. Je dobré se předem informovat na cenu jízdy.

Zdravotnictví, očkování

Neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Občané ČR, nacházející se přechodně v Panamě, mohou vyhledat lékařskou pomoc v místních zdravotnických zařízeních. Pokud cizinec nedisponuje akceptovatelným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí veškeré náklady na lékařské ošetření uhradit v plné výši na místě. V některých případech je vyžadována platba předem. V hlavním městě existuje několik zdravotnických zařízení se špičkovým standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. 

V pralesních oblastech se vyskytují některé tropické nemoci, přenášené komáry (např. dengue či malárie). Proto doporučujeme vyhýbat se místům se stojatou vodou. Hodlá-li se turista zdržovat delší dobu v pralesních oblastech mimo turistická centra, existuje zvýšené riziko nákazy žloutenkou, cholerou, dengue a střevními paraziti (amébami). Proto je před cestou vhodné podrobit se očkování a po návratu do ČR příslušným vyšetřením. Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici. (Zdroj:www.mzv.cz)

Praktické informace

  • Téměř všechny obchody, restaurace, půjčovny automobilů a hotely akceptují běžné platební karty (nejrozšířenější je VISA nebo MasterCard). Vedle panamské měny balboa jsou hlavním platidlem americké dolary. (Zdroj: www.mzv.cz)
  • Nespoléhejte na angličtinu. Ani v turistických oblastech se nemusíte domluvit. Místní obyvatelé jsou ale vstřícní a pokud budete znát alespoň pár španělských slovíček, nebudete ztraceni.
  • Elektrické napětí je 110 V a zásuvky jsou amerického typu, tedy doporučujeme koupit redukci.
  • Díky nádherné přírodě počítejte s tím, že vyfotografujete mnohem více snímků než z kterékoli jiné dovolené. Buďte tedy připraveni a vyrazte s velkokapacitní paměťovou kartou ;-)
  • Mobilní pokrytí je v turistických destinacích a větších městech bezproblémové, ale pracuje převážně pouze na nejnižší frekvenci (850 Mhz), takže pokud váš mobilní telefon tuto frekvenci nepodporuje, máte smůlu a nezavoláte si.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 78 200 km²
Hl. město: Ciudad de Panamá
Čas. pásmo: -7 hod. v období letního času, - 6 hod. v období zimního času
Počet obyv.: 3 864 000 (2013)
Měna: 1 panamská balboa (PAB) = 100 centésimos
Kurz: 1 PAB = 25,4920 Kč  Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+507
Víza: Ne

Naše nabídka

Poznejte exotičnost Panamy s našimi zájezdy.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Panama - Velvyslanectví Bogota
Edificio AB Proyectos, Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602, 110221 Bogota

Telefon +57 1/ 742 9142
Fax +57 1/ 742 9164
E-mail:
bogota@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/bogota
Vedoucí úřadu Ing. Miloš SKLENKA
Funkce VZÚ
Půs. úřadu pro Kolumbijskou republiku, Panamskou republiku, Kostarickou republiku

Velvyslanectví

Velvyslanectví Panamské republiky
Lützow-Center, Wichmannstrasse 6, D-10787 Berlin

Telefon 004930-2260 5811
Fax 004930-2260 5812
E-mail: panaemba@t-online.de
Vedoucí úřadu J.E. p.
Funkce Velvyslanec

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy