Sardinie - průvodce, dovolená, zájezdy

vlajka SardinieSardinie (Sardegna) je autonomní ostrov na jihozápadě Itálie a druhý největší ostrov ve Středozemním moři. Hlavním městem je Cagliari. Sardinie má přes 1,6 milionu obyvatel. Na délku měří ostrov přibližně 267 km a na šířku 120 km. Oficiálním jazykem ostrova je italština, místní obyvatelé však používají také sardinštinu.

Nejvyšší horou je Punta La Marmora v pohoří Gennargent s nadmořskou výškou 1 834 m. Podél celého pobřeží ostrova je mezi útesy velké množství pláží, jejich celková délka dosahuje vzdálenosti 900 kilometrů. 

Převážná část ostrova je zalesněna. Nejhojněji jsou zastoupeny duby včetně korkového, jasany, jalovce a dále celá řada bylin, z nichž nejvýznamnější jsou rozmarýn, myrta, levandule, mořské konvalinky a v neposlední řadě zde naleznete i velké množství pistácií.

Dovolená na Sardinii

Průzračné moře, krásné zátoky, podivuhodné historické památky - to je Sardinie, druhý největší italský ostrov. Na ostrově jsou příznivé klimatické podmínky se třemi sty slunečnými dny v roce a příjemně teplým mořem až do začátku podzimu. Na severním pobřeží je prázdninové středisko Valledoria s dlouhými písečnými plážemi a pozvolným vstupem do moře. Příjemné posezení poskytují místní restaurace, pizzerie, kavárny či bary.

Zájezdy od německýck CK

Na břehu jezera Liscia leží hotel Valkarana s vlastní zahradou, venkovním bazénem a soukromým přístupem k jezeru. Hotel je v regionu Gallura, 45 minut jízdy od luxusního letoviska Porto Cervo na severovýchodě Sardinie.

Pobyt na 3 dny, snídaně, dvojlůžkový pokoj - od 334 eur.

 

Hotel La Ciaccia se nachází asi 300 metrů od písečné pláže. Nabízí 18 klimatizovaných pokojů s vlastní koupelnou, venkovní bazén, u kterého můžete relaxovat na lehátkách. Pobyt na 5 dní, snídaně, dvojlůžkový pokoj - od 392 eur.

 

Prohlédněte si nabídku zájezdů za výhodné ceny od německých cestovních kanceláří.

Sportovní vyžití

Ideální povětrnostní podmínky a průzračné moře nadchnou milovníky windsurfingu .Na své si přijdou také ti, kdo si oblíbili potápění, a to nejen v moři, podél útesů a skal, ale také v lagunách, jezerech a řekách. Z ostatních sportů je zde hojně zastoupena jízda na kánoích, vyjížďky na koních či horských kolech, pro která je zdejší kopcovitá krajina jako stvořená. Pro milovníky rekreačních sportů nabízí ostrov celou řadu tenisových i golfových hřišť.

Ceny a nakupování

Prakticky ve všech hotelech a turistických destinacích není problém platit kartou. Směnárny mívají otevřeno většinou pouze do 16 hodin a také musíte počítat s polední přestávkou, která obvykle trvá hodinu a půl.

Pro nákup levnějších potravin se vyplatí vydat se na trh před polednem, kdy trhovci většinou ceny snižují. O ceny potravin se nesmlouvá. Obchody mívají obvykle otevřeno od půl deváté ráno do dvanácti a poté znovu od půl páté do osmé hodiny večerní.

Typickými suvenýry a zbožím charakteristickým pro celou Sardinii jsou ručně pletené koše na všemožného využití, tradiční tkané koberce z ovčí vlny, spletené drátky stříbra a zlata (filigrány), vykládané kapesní nože, výrobky z korku a pochopitelně místní víno a tradiční ovčí sýr pecorino.

Jídlo a pití

Sardinie je italská, a tak zde naleznete pizzerie. Jinak se na ostrově setkáte převážně s typickou středomořskou kuchyní, v níž se mísí francouzské a španělské vlivy. 

Klasickým nápojem je zde víno, které se na ostrově také pěstuje, a jednotlivé odrůdy se liší dle oblasti. Tradičním typickým destilátem je místní likér z myrty.

Doprava

Na Sardinii platí stejné předpisy jako v ČR ohledně maximální povolené rychlosti. Přestože je tolerováno minimální množství alkoholu, nedoporučujeme před jízdou pít alkohol. 

Taxi

Pohodlný způsob cestování. Doporučujeme si dopředu dohodnout cenu za cestu.

Pronájem automobilů

Automobil si lze zapůjčit v každém větším městě. Bez platné embosované platební karty si ale automobil nepůjčíte. Ceny za pronájem automobilu jsou vyšší pro osoby mladší 24 let. Každý motorista u sebe musí mít řidičský a technický průkaz a zelenou kartu.

Autobusy

Cenově nejvýhodnější dopravní prostředek po ostrově. Autobusová síť je poměrně hustá, autobusy jezdí pravidelně a většinou jsou i na dobré technické úrovni.

Kriminalita

Vyhněte se rizikovému chování – nenechávejte cenné věci v automobilu a na hotelovém pokoji. Využijte vždy služeb hotelového trezoru, který bývá většinou standardně na pokoji, anebo v recepci.

V místech s větším pohybem lidí si dejte pozor na kapsáře.

Na trhu vždy požadujte daňový doklad na zakoupené zboží, obzvláště pokud se jedná o suvenýry. Za nákup padělaného zboží, můžete být pokutováni až do výše deset tisíc Euro.

Zdravotní péče

Zdravotní péče je na Sardinii dobrá a drží stejný standard jako v Itálii. Na základě Evropského dokladu o zdravotním pojištění (kartička pojištěnce), vám bude zdarma provedeno základní vyšetření a ošetření, které je v Itálii považováno za standardní. Každý další úkon je zpoplatněn dvaceti Euro.

Sardinie nemá žádná zvláštní zdravotní rizika a pro pobyt není vyžadováno žádné očkování. Pijte pouze balenou vodu, anebo vodu z vodovodu před konzumací převařte.

Praktické rady

  • Obchody mívají otevřeno většinou každý všední den, kromě středy a neděle.
  • Elektrické napětí je 220 V a pro většinu spotřebičů není nutné pořizovat adaptér (standardní nabíječky, apod.). Pokud by to přece jenom bylo potřeba, adaptér koupíte v každém supermarketu.
  • Připojení k Internetu je poměrně dostupné. Standardem je v „lepších" hotelích a běžné jsou internetové kavárny.
  • Pošty mají otevřeno ve všední dny od 9 do 13 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin.
  • Pohledy a dopisy vhazujte červených poštovních schránek.
  • S pokrytím pro mobilní telefony nebývá problém, kromě zapadlejších oblastí, údolí v horách a útesy u pobřeží mimo turistické oblasti.
  • Nejvýhodnější je telefonování ze žlutých automatů na předplacené karty.
  • Pro vstup do kostelů se doporučuje mít zakrytá kolena, ramena a paže.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 24 090 km²
Hl. město: Cagliari
Čas. pásmo: 0
Počet obyv.: 1, 663 mil. (1. 1. 2015)
Měna: 1 EUR = 26,1050 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+39
Víza: NE

Naše nabídka

Poznejte pravou dovolenou s našimi zájezdy na Sardinii.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR v Itálii
Ambasciata della Repubblica Ceca
Via dei Gracchi 322
Roma 00192

Telefon +39 06 360 95 71-3
Fax 0039 063244466
E-mail:
rome@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/rome
Působnost úřadu diplomatikcá, konzulární

Velvyslanectví

Velvyslanectví Italské republiky
Nerudova 20,
118 00 Praha 1 - Malá Strana

Telefon 233 080 111
Fax 257 531 522
E-mail: ambasciata.praga@esteri.it
Web: www.ambpraga.esteri.it

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy