Singapur - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka Singapurské republikySingapur (Singapurská republika, Republic of Singapore) je městský stát v jihovýchodní Asii na stejnojmenném ostrově a přilehlých 54 ostrůvcích při jižní výspě Malajského poloostrova. Název státu je odvozen ze sanskrtu a znamená v češtině Lví město. Singapur je druhý největší přístav na světě.

V roce 2000 byl počet jeho obyvatel 4 117 700, v roce 2015 se zvýšil na 5 534 978. Úředními jazyky jsou angličtina, čínština (mandarínština), malajština a tamilština. Jazykem úředních a obchodních jednání je angličtina.

Vízum

Občané ČR mohou cestovat do Singapuru bez víza a zůstat v zemi po dobu 90 dnů. Při příjezdu je vyžadováno vyplnění imigrační karty (tzv. Disembarkation/Embarkation Card). Její polovina je odebrána při vstupu, druhou pečlivě uschovejte a odevzdejte při odjezdu ze země.

Od 20. dubna 2016 zavedly singapurské migrační orgány pro návštěvníky země povinné snímání otisku palce, k němuž dochází v rámci pasové kontroly na hraničních přechodech. (Zdroj: www.mzv.cz)

Last minute zájezdy

Vyberte si z pestré nabídky zájezdů od německých CK!

Podnebí

Singapur leží na ostrově, který je oddělen od malajského poloostrova úzkým průlivem. Ostrov je mírně zvlněný a má uprostřed kopec s výškou 175 m n. m. Podnebí je po celý rok teplé a vlhké. Teploty se pohybují v rozmezí 24-34 °C. Monzuny přinášejí velké množství srážek.

Historie

Singapur založil v roce 1819 Sir Thomas Stamford Raffles z Britské východoindické společnosti. V roce 1867 se stal britskou korunní kolonií. Přístav je velice strategické místo a Britové zde udržovali početnou vojenskou posádku. I přesto byl přístav dobyt během druhé světové války Japonci. Na konci války s blížící se porážkou Japonska získali přístav opět Britové. Singapur byl přijat do Malajské federace roku 1963, ale roku 1965 vystoupil a zůstal dodnes nezávislou republikou. Hlavou je prezident. Zákonodárná moc je v rukou parlamentu, který má 81 členů.

Obyvatelstvo

Obyvatelé jsou z 74,2 % Číňané, z 13,3 % Malajci a z 9,2 % Indové. Každá etnická skupina mluví svým jazykem, ale dorozumívacím jazykem je angličtina. Náboženské složení v městě je velice pestré. Obyvatelé jsou z 33,9 % buddhisté, z 14,3 % muslimové, z 11,3 % taoisté, z 7,1 % katolíci a z 5,2 % hinduisté.

Zdravotní péče

Zdravotní péče i první pomoc je v Singapuru poskytována vždy za finanční úhradu (vysoké částky). Státní nemocnice jsou levnější než soukromé. Úroveň lékařské péče je vysoká. Mezi ČR a Singapurem není dohoda o bezplatné zdravotní péči, proto se doporučuje kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění. V ideálním případě by kromě obvyklé karty pojištěnce měl mít pojištěný při sobě i kopii uzavřené smlouvy (nejlépe v anglickém jazyce), na základě které bude patrno, co všechno v sobě pojistka zahrnuje. (Zdroj: www.mzv.cz)

Rady a doporučení pro turisty

Singapur je znám svými zákazy a omezeními. Vysokými finančními pokutami může být trestáno: odhazování odpadků i jiné znečišťování prostředí, kouření ve veřejných budovách, přecházení silnice na červenou nebo mimo přechod pro chodce, sexuální pohoršování včetně opalování se bez oděvu apod. Za vandalismus muže být udělen fyzický trest. 

Singapur je pro cizince bezpečný. Je možno se bez problémů pohybovat po ulici ve dne i v noci, riziko přepadení nebo kapesní krádeže je menší než v ČR. Přesto se doporučuje bezpečnostní rizika nepodceňovat.

Pitná voda v Singapuru je zdravotně nezávadná. Běžně k dostání je také voda balená. Konzumace jídel v místních stáncích (tzv. “hawker‘s stalls” nebo „food courts“) je bezpečná. Podle úrovně hygienického zabezpečení jsou stánky viditelně označeny stupněm A (nejlepší kvalita) až D.

Napětí v elektrické síti je v rozmezí 220-240 V/ 50Hz. Vzhledem k odlišnému typu elektrických zásuvek (britský typ) je pro zapojení českých spotřebičů třeba zakoupit levnou plastovou redukci (pro spotřebiče se zástrčkou typu “dvojkolík”) nebo adaptér (v případě klasické zástrčky s uzemněním). (Zdroj: www.mzv.cz)

Zdravotní péče i první pomoc je v Singapuru poskytována vždy za finanční úhradu (vysoké částky). Státní nemocnice jsou levnější než soukromé. Úroveň lékařské péče je vysoká.
Mezi ČR a Singapurem není dohoda o bezplatné zdravotní péči, proto se doporučuje kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění. V ideálním případě by kromě obvyklé karty pojištěnce měl mít pojištěný při sobě i kopii uzavřené smlouvy (nejlépe v anglickém jazyce), na základě které bude patrno, co všechno v sobě pojistka zahrnuje.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 710 km²
Hl. město: Singapur
Čas. pásmo: +6 hod v době letního času; +7 hod v době zimního času
Počet obyv.: 5 534 978 (2015)
Měna: 1 singapurský dolar (SGD) = 100 centů
Kurz: 1 SGD = 17,7440 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+62
Víza: Bez víza po dobu 90 dnů

Naše nabídka

Zažijte exotiku a krásy Singapuru s našimi zájezdy.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví České republiky Jakarta
Embassy of the Czech Republic
Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, Jakarta
Tel.: +62 239 61 12, +62 239 61 13
Fax: +62 213 904 078
E-mail: jakarta@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/jakarta

Velvyslanectví

Honorární generální konzulát Singapurské republiky
Opletalova 27, 110 00 Praha 1
Tel.: 224 091 385, 224 091 388
Fax: 224 091 386
E-mail: singapore@honoraryconsul.cz
Vedoucí úřadu: Martin Plachý
Funkce: Honorární generální konzul
Provozní hodiny úřadu: 09.00 - 12.00 /Út, Čt/

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy