Spojené arabské emiráty - průvodce, dovolená, zájezdy

 Vlajka Spojené arabské emirátySpojené arabské emiráty (zkráceně SAE; Al-Imarát al-Arabíja al-Muttahida) je stát na Středním východě, rozkládající se v jihozápadní Asii na východě Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií.

Jedná se o federaci 7 emirátů - Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ras Al Khaimah, Fujairah, Ajman, Umm Al Quwain. Úředním jazykem je arabština, ale téměř všude se domluvíte i anglicky. Státním náboženstvím je islám, většina obyvatelstva se hlásí k sunnitskému směru, necelých 5 % se hlásí ke směru šíitskému.

Dovolená ve Spojených arabských emirátech

Spojené arabské emiráty jsou především určeny pro ty, kdo mají rádi krásné a čisté pláže s jemným pískem, průzračně čisté a teplé moře. Letní teploty se pohybují mezi 38-50 °C, v zimním období jsou příjemné teploty okolo  18-25 °C. Nejvhodnějším obdobím pro turistiku je jarní období (březen - květen) nebo podzim (říjen - prosinec), kdy teploty a vlhkost vzduchu nedosahují extrémních hodnot.

Zájezdy od německých CK do SAE

Poznejte Dubaj či krásné pláže v emirátech Abu Dhabi,  Ras Al Khaimah, Fujairah a dalších.

Vyberte si z nabídky cenově výhodných  zájezdů!  

Víza - režim vstupu

Na základě Dohody mezi Evropskou unií a Spojenými arabskými emiráty o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty mohou držitelé cestovních, diplomatických i služebních pasů ČR od 7. 5. 2015 pobývat na území SAE bez víza po dobu nejvýše 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů. Dohoda se nevztahuje na osoby cestující za účelem výdělečného pobytu. (Zdroj: www.mzv.cz)

Přírodní podmínky

Většinu území zaujímá plochá nížina, která je z větší části pokryta pouští. Pobřeží je lemováno ostrovy (na jednom z nich leží hlavní město Abu Dhabi). Podnebí je tropické a suché. Průměrné srážky dosahují asi 100 mm. Velice časté jsou silné písečné bouře.

Doprava

Automobil

Zapůjčení automobilu není žádný problém. Automobily jsou ve výborném stavu a většinou se jedná o vozidla nižší, střední a vyšší střední třídy.

Dopravní policii prakticky na cestách nepotkáte. Silnice jsou jedny z nejlepších na světě a radarů je zde více než dost. Pokuty jsou zde vymáhány i po turistech.

 

Taxi

Využití taxislužeb je v SAE je celkem levná záležitost a seženete jej prakticky kdekoliv. Díky jízdě taxi rozhodně nezabloudíte a dozvíte se spoustu zajímavostí podél vaší cesty. Z taxíků využívejte spíše ty v béžové barvě, které jsou městské a mají taxametry. I přesto doporučuje se s taxikářem na ceně a cíli cesty domluvit předem.

Nákupy

V Dubaji je největší zlatý trh na světě. S nákupem zlata, perel a šperků setkáte téměř na každém rohu. Ceny jsou zde velmi příznivé a nákup vás vždy vyjde levněji než u nás. Mnohdy je možné i cenu mírně usmlouvat.

V dubajském free shopu, který je součástí letiště, nakoupíte nejvýhodněji elektroniku a nejen ji. Naleznete zde celou škálu zboží v té nejlepší kvalitě a levněji než kdekoli jinde, a to včetně hodinek a automobilů.

Sportovní vyžití

Potápění

Díky průzračné vodě, korálovým útesům a bohaté fauně si zde užije každý milovník potápění a šnorchlování. Pro zkušené potápěče jsou nejzajímavější podmořské jeskyně u pobřeží emirátu Fujairah.

Vodní sporty

Pobřeží je rájem vodních sportů a naleznete zde prakticky všechny aktivity tohoto druhu.

Golf

V SAE se nachází celá řada výborných golfových hřišť pro všechny druhy hráčů.

Koňské dostihy

Nejlepší a nejznámější koňský dostih na světě se běží v Dubaji a nese název Dubai World Cup.

Velbloudí závody

V SAE jsou také velmi populární velbloudí závody.

Sokolnictví

Převážně bohatší Arabové mívají svého sokola, který je jedním ze symbolů života v SAE, a je možné jej spatřit i ve městě, jak doprovází svého pána.

Bruslení

Je to s podivem, ale v Dubaji naleznete dvě kluziště, na kterých si můžete zabruslit, i když je venku přes 40 °C.

Lyže a snowboard

Podobně to je i s vyžitím pro lyžaře a snowboardisty. Dopoledne se můžete koupat v moři a odpoledne si zajet do dubajského zimního areálu s umělým zasněženým svahem a zalyžovat si.

Jídlo

Rozmanitost stravy v SAE je taková, že si zde vybere každý. Mezi nejvíce zastoupené kuchyně patří íránská, marocká, libanonská, thajská, polynéská, korejská, čínská, japonská a mexická kuchyně. Své místo zde mají pochopitelně i jídla evropské kuchyně a také fastfoodové řetězce jako je McDonald´s, KFC, Dunkin´Donut nebo Burger King.

Mezi místní speciality patří chlebový puding Umm Ali, sladký sýrový dort s krémem Esh Asaraya, puding politý růžovou vodou a posypaný pistáciovými oříšky Mehalabiza, pomalu vařená kukuřice s telecím nebo jehněčím masem Hareis, kořeněné jehněčí s rýží  Matchbous, plněná dýně  Mashi a mléčný nápoj Ayran.

Oblečení

Ve Spojených arabských emirátech je skutečně horko, a tak na to pamatujte při výběru vhodného oblečení. Nezapomínejte ale na to, že hotely, restaurace a jiná zařízení jsou silně klimatizovány a v důsledku prudkého přechodu můžete nachladnout. 

Ženy pohybující se mimo hotelový komplex by měly mít s sebou i triko s dlouhým rukávem, delší sukni, která dosahuje minimálně ke kolenům, nebo kalhoty. Odhalená ramena, stejně tak jako krátké sukně nebo šortky, nejsou tolerovány.  Pokud navštívíte jinou než hotelovou pláž, nezapomeňte na to, že se žena nesmí koupat neoblečená. Neoblečená žena je pro Araby i taková, která má na sobě pouze plavky. U hotelových pláží toto ale neplatí. Pouze zapomeňte na opalování nahoře bez.

Pro muže platí, že délka jejich kalhot by měla být alespoň ke kolenům.

Podle toho, do jak luxusního hotelu jedete, byste se měli obléci. Přepychový hotel nedělá jen jeho vybavení, ale i úroveň hostů. Pánové by měli mít kravatu a sako (nebo rovnou oblek) a dámy večerní šaty. Do méně luxusních hotelů se stačí obléct jednodušeji, podle vlastního uvážení.

Zdravotnictví

Zdravotnictví je v SAE na dobré úrovni. Převažují soukromé kliniky a specializovaná privátní zdravotnická zařízení. Poplatek za běžné vyšetření v soukromých zdravotnických zařízeních je od 100 AED a cena lékařského ošetření závisí na provedených úkonech a předepsaných lécích. Žádné dohody o bezplatném poskytování zdravotní péče občanům ČR v SAE nejsou sjednány. Turistům proto doporučujeme, aby do SAE necestovali bez mezinárodního zdravotního pojištění na dobu cesty. (Zdroj: www.mzv.cz)

Bezpečnost

SAE jsou jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. V zemi je relativně nízká kriminalita. Za to mohou vysoké a mnohdy i kruté tresty, mezi něž dodnes patří bičování nebo sekání rukou. To se týká ale pouze místních obyvatel. Turistům nikdo ubližovat nebude. Ale na druhou stranu mají pro návštěvníky připravené velmi vysoké pokuty, nebo nepříjemné vězení.

Praktické informace a rady

  • Angličtina se používá v hotelech, obchodech a taxících. 
  • Většina automobilů má zabudovaný rychlostní alarm, který začne nepříjemně pípat, jakmile překročíte povolenou rychlost.
  • Zásuvky jsou britského typu s napětím 220 V/50 Hz.
  • Jakékoli provinění vůči turistovi se zde přísně trestá.
  • Střevních problémů se v SAE nemusíte bát, ale přesto pijte raději pouze balenou vodu a veškerou zeleninu a ovoce touto vodou před konzumací omyjte.
  • Nezapomínejte, že jste v arabské zemi s jinou kulturou a tradicemi. Přizpůsobte se místním zvykům a tradicím.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 83 600 km²
Hl. město: Abu Dhabi
Čas. pásmo: +2 hod v době letního času, +3 hod v době zimního času
Počet obyv.: 8 900 000 (stav ke konci roku 2016 podle posledního odhadu EIU)
Měna: 1 dirham SAE = 100 filů
Kurz: 1 AED = 6,2702 Kč. Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+971
Víza: Ne

Naše nabídka

Objevte Spojené arabské emiráty s našimi zájezdy.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR ve Spojených arabských emirátech
Embassy of the Czech Republic
Marina Village, Village A09, Breakwater Area
Abú Dhabí, P.O.Box 27009

Telefon 009712/6782800
Fax 009712/6795716
E-mail:
abudhabi@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/abudhabi
Vedoucí úřadu Ing. Alexandr SPORÝŠ
Funkce velvyslanec
Působnost úřadu diplomatická a konzulární

Velvyslanectví

Velvyslanectví Spojených arabských emirátů
Sibiřské nám. 730/1, 160 00 Praha 6 - Bubeneč

Telefon 222 517 777

E-mail:

pragueemb@mofaic.gov.ae

Vedoucí úřadu J.E. p. Mohamed Hamad Abdulla ALOMRAN ALSHAMSI
Funkce Velvyslanec

Linky

UAE News and information
Informace a novinky ze Spojených arabských emirátů

Spojené arabské emiráty

Informace o Spojených arabských emirátech

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy