Thajsko - průvodce, dovolená, zájezdy

[none]Thajsko se nalézá v jihovýchodní Asii a sousedí se zeměmi Myanmar (v minulosti Barma), Laos, Kambodža a Malajsie. Hlavním městem Thajska je Bangkok.

V minulosti bylo Thajsko známo pod názvem Siam, které bylo jeho oficiálním jménem až do 11. května 1939. Slovo thai (ไทย) v thajštině znamená „svoboda“.

 

Thajsko lze rozdělit do pěti hlavních oblastí podle klimatu, historie a tradic. Severní Thajsko s průměrnou výškou 1200 m.n.m., horami s tropickými monzunovými pralesy. Severovýchodní Thajsko s průměrnou výškou 200 m.n.m. s nepřeberným množstvím historických památek a minimálním turistickým ruchem. Centrální Thajsko s hlavním městem Bangkokem je nejúrodnější oblastí Thajska. Východní pobřeží Thajska je po Bangkoku nejbohatší oblastí v Thajsku s rozvinutou průmyslovou a turistickou infrastrukturou. Jižní Thajsko se stovkami ostrovů, nádhernou přírodou a kilometry dlouhými plážemi je doslova rájem na zemi.

Podnebí

Thajsko je typickou tropickou zemí a zdejší počasí je tedy ovlivněno pravidelnými monzuny. Ty vytvářejí tři roční období v severním, severovýchodním a středním Thajsku a dvě roční období v jižním Thajsku. Tři roční období se skládají z období horka a vlhka, období chladna a sucha a období dešťů. Nejideálnějším obdobím pro cestu do Thajska je období "chladna a sucha". není se ovšem třeba bát, toto období znamená průměrné denní teploty okolo 30°C.

Tsunami

Na Vánoce roku 2004 bylo západní pobřeží Thajska podobně jako okolní státy zasaženo ničivou vlnou tsunami. Nejpostiženějším místem se stalo letovisko Phuket, které je již zcela obnoveno.

Sportovní vyžití

Golf

Thajsko nabízí celou řadu profesionálních golfových hřišť a renomovaných golfových klubů, které jsou rozeseté převážně poblíž velkých měst a turisticky atraktivních lokalit.Potápění a šnorchlováníV turistických oblastech snad není jediné místo, kde by nebylo možné potápění nebo šnorchlování využít. V Thajsku je celá řada potápěčských škol, kde vás seznámí s potápěním a naučí vás tomuto sportu. Korálové útesy překypující životem k tomu přímo vybízí.

Vodní sporty

Mezi další vodní sporty, se kterými se můžete na pobřeží setkat je jachting, vodní lyžování a windsurfing. Dále je možné si zapůjčit kanoi k vyjížďkám podél ostrova či k nedalekým neobydleným ostrůvkům, či jeskyním a ve větších turistických oblastech je taktéž možnost zapůjčení vodního skútru.

Turistika - trekking

Jednotlivé ostrovy stejně tak jako severní vnitrozemí nabízí pro milovníky turistiky celou řadu atraktivních míst k výletům po národních parcích. Mezi typické spestření patří například jízdy na slonech, rafting, plavba na bambusových vorech či lezení po skalách.Doprava

Vlak

Cestování vlakem je v Thajsku levné a pohodlné, ale bohužel nejezdí všude a velmi často je nutné počítat se značnou časovou ztrátou při čekání na vlak. Velké rozdíly jsou v jednotlivých třídách vozů. První třídy jsou klimatizované a s veškerým komfortem a  službami. Naproti tomu třetí třída, kterou využívají prakticky výhradně místní obyvatelé, je na evropské poměry více než spartánská.

Autobus

Na delších trasách zajišťují dopravu mezi velkými městy klimatizované autobusy s veškerým zázemím, na které jsme zvyklí, a to včetně toalet. Autobusy jsou čisté, dobře udržované a bývají rychlejší než vlaky.

Autobusy které do malých měst a vesnic jsou pomalejší, často přeplněné a staví mnohdy doslova na každém rohu. Přesto bývají vozidla v poměrně dobrém stavu.

Trajekt

Na velké turisticky navštěvované ostrovy se lze snadno dostat pravidelnými trajektovými linkami. Mezi malými ostrůvky jsou často jediným pojítkem rybářské čluny, které nejezdí pravidelně. Někdy je zapotřebí čekat, až se zaplní alespoň polovina míst v lodi, než se vypluje.

Motorky

Motorka je v Thajsku nejoblíbenější a nejrozšířenější dopravní prostředek a potkáte je prakticky všude. Není domácnost, která by neměla motorku a na motorce jezdí úplně všechny věkové kategorie.

Měna

Oficiální měnou je Thajský baht. 1bath = 100 satangů.

Nejsnadněji směnitelnou měnou v Thajsku je americký dolar a nejvýhodnější a nejbezpečnější pro výměnu jsou banky. Výměna peněz v hotelu povětšinou patří k těm nejméně výhodným.
Platební karty je možné použít ve všech velkých městech, hotelech a turistických oblastech. V zapadlých nebo odlehlých místech je ale dobré mít při sobě dostatek hotovosti.

Nakupování

V Thajsku, tak jako ve většině asijských zemí je běžné smlouvání o cenách.

Pokud se chystáte vydat za nákupy na trh, počítejte s tím, že to co jste sehnali dopoledne, nemusíte večer na tomtéž trhu ani zahlédnout. Trhy jsou totiž povětšinou rozdělené na ranní a večerní a liší se hlavním sortimentem. Na ranní (dopolední) trh vyrážejte za nákupy potravin, zeleniny, ovoce, masa, ryb, koření a květin. Na večerních trzích oproti tomu převládají převážně spotřební předměty a turisticky atraktivní zboží. Zakoupíte zde kupříkladu keramiku, lakové a kovové výrobky, hedvábí a oděvy, předměty ze dřeva, bambusu i ratanu, umělecké předměty, hudební nástroje, masky, loutky, starožitnosti, šperky a drahé kameny a v neposlední řadě i výrobky horských kmenů. Většina výrobků je vyráběna ručně a z přírodních materiálů.

Zdravotnictví

Zdravotnictví je v Thajsku na poměrně vysoké úrovni a nemocnice ve velkých městech jako je Bangkok a Chiang Mai poskytují kvalitní služby, ale v odlehlých oblastech je vyšší zdravotní riziko a pomoc v daleko menší míře a špatně dostupná. V turistických lokalitách je nejčastější základní zdravotnickou pomocí hotelový lékař, nebo místní ambulance. Kvalitní zdravotní cestovní pojištění je samozřejmostí.

Jídlo a pití

Thajská kuchyně je známá svou pestrostí, rozmanitostí a také pálivostí. V thajské kuchyni dominuje rýže, rýžové nudle, čerstvá zelenina, tropické ovoce, koření, maso převážně kuřecí a vepřové, ryby a dary moře...

V Thajsku narazíte na jídlo doslova na každém rohu. Ať už se jedná o klimatizované restaurace, prodejce ovoce na pláži, či pouliční stánek, široká škála možností a nabízených jídel a pochutin vás nepřestane překvapovat.

Při nákupu jídla se nesmlouvá a ceny jsou pevně dané.

Je třeba se bát hygieny nebo kvality jídla na ulici? Jak kde. Ale všeobecně platí, že stánek kolem kterého je větší množství lidí, je zárukou kvality i chuti.

Ve velkých městech se může také setkat s pronikáním západu ve formě zavedených mezinárodních fastfoodových řetězců.

Pár rad závěrem

  • Zadní sedadla v autobusech jsou často vyhrazena mnichům a je dobré je nechat volná.
  • V Thajsku se na silnicích jezdí vlevo!
  • Pokud je jakýkoli dopravní prostředek vybaven klimatizací, počítejte s tím, že bude zapnutá na plný výkon a tudíž zde hrozí vyšší riziko nachlazení.
  • Při nákupu sošek Buddhy či dalších posvátných předmětů, například amuletů by se pro vývoz mělo obstarat oficiální povolení. Málokdo to dělá, ale je třeba počítat se zabavením předmětu na letišti.
  • Za přechovávání či pěstování drog jsou v Thajsku velmi vysoké tresty a thajská vězení jsou nejen pro evropana doslova peklem na zemi.
  • Při vkládání jídla do úst se používá pouze pravá ruka, neboť levá ruka je určena k očistě na toaletě.I z těchto důvodů není v Thajsku zvykem si při setkání podávat ruce. Thajci místo tohoto pozdravu sepnou ruce s nataženými prsty před obličejem a mírně skloní hlavu.
  • V Thajsku se hodně a za vše děkuje, stejně jako není společenské se tvářit naštvaně. Dát si při sezení nohu přes nohu je považováno za hrubý prohřešek, obzvlášť když tato noha směřuje na jinou osobu a je nutné se jí vyhnout.
  • Urážka monarchie a majestátu je vždy problém. Místní obyvatelé bedlivě sledují i to, zda se například při focení s portrétem krále nedopouštíte nějakého nedůstojného chování.
  • Roztržení, nebo pokreslení bankovky je považováno za jednu z největších urážek majestátu a může vás stát trestní stíhání a vysoký trest. Totéž se týká také náboženských symbolů, převážně tedy vyobrazením Buddhy.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 513 115 km²
Hl. město: Bangkok
Čas. pásmo: +7
Počet obyv.: 65 444 371
Měna: baht [Bát] (THB)
Kurz: 100 THB = 65 Kč
Předvolba:
+66
Víza: Ano

Naše nabídka

Objevte opravdou exotiku na našich zájezdech do Thajska.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR v Thajsku
Embassy of the Czech Republic
71/6 Ruam Rudee Soi 2,
Ploenchit Rd., 10330 Bangkok

Telefon 0066/22555060, 22553027
Fax 0066/22537637
E-mail:
bangkok@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/bangkok
Vedoucí úřadu Ing. Ivan HOTĚK
Funkce velvyslanec
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Thajské království, Kambodžské království, Laoskou lidově demokratickou republiku a Myanmarský svaz

Velvyslanectví

Velvyslanectví Thajského království
Romaina Rollanda 3,
160 00 Praha 6 - Bubeneč

Telefon 220 571 435, 220 570 055
Fax 220 570 049
E-mail: thaiemb@volny.cz
Web: www.thaiembassy.cz
Vedoucí úřadu J.E. p. Chaisiri ANAMARN
Funkce Velvyslanec

Linky

Tourism Authority of Thailand
Oficiální web s turistickými informace z Thajska

Thajsko Reality
Prodej a pronájem nemovitostí v Thajsku. Skvělá investice v ráji.

Golf Thajsko
Nabídka exotické golfové dovolené v Thajsku. Rezervace tee time na golfových hřištích po celém Thajsku.

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky
a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Tropical Samui

Super Last Minute

nabídka Maledivy.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy


/pruvodce/thajsko