Thajsko - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka Thajského královstvíThajsko (Thajské království) se nalézá v jihovýchodní Asii a sousedí se zeměmi Myanmar (v minulosti Barma), Laos, Kambodža a Malajsie. Hlavním městem je Bangkok.

V minulosti bylo Thajsko známo pod názvem Siam, které bylo jeho oficiálním jménem až do 11. května 1939. Slovo thai (ไทย) v thajštině znamená „svoboda“.

 

Exotická dovolená v Thajsku

Největším z thajských ostrovů je Phuket s nádhernými plážemi Kata, Karon a Patong, které omývá Andamanské moře. Toto oblíbené letovisko vás uchvátí překrásnou přírodou, dlouhými písečnými plážemi a průzračným mořem. Dominantu Phuketu tvoří 45 metrů vysoká socha nazvaná Velký Buddha

V turistických oblastech snad není jediné místo, které by nebylo vhodné pro potápění nebo šnorchlování. Pestrobarevné korálové útesy s krásně zbarvenými rybkami, hvězdicemi a sasankami k tomu přímo vybízejí. Na pobřeží Siamského zálivu leží velmi atraktivní letovisko Pattaya, které rovněž nabízí spoustu aktivit (tenis, golf a další). Koh Chang, druhý největší ostrov Thajska, vás okouzlí krásnými prosluněnými plážemi, lemovanými kokosovými palmami.

 • Golden Sea Pattaya nabízí ubytování v klimatizovaných pokojích s vlastní koupelnou. Hotel má jeden venkovní a jeden dětský bazén. 4 dny, dvojlůžkový pokoj, snídaně, s transferem - od 869 eur.

 • Thai Garden Resort se nachází v oblíbeném letovisku Pattaya, asi 800 m od písčité pláže. 5 dní, dvojlůžkový pokoj, snídaně, jízdenka na letiště - od 787 eur.

 • Manathai Khao Lak je komfortní hotel s venkovním bazénem a výhledem na moře. Písečná pláž je přímo u hotelu. 5 dní, Deluxe, snídaně, s transferem - od 925 eur.

 

Zájezd na Phuket

 • Hotel Seaview Patong je na klidném místě v zátoce Patong Beach, jen 25 minut jízdy od letoviska Phuket. Dvojlůžkové pokoje s možností přistýlky jsou vybaveny sociálním zařízením, telefonem, klimatizací, stropním ventilátorem, satelitní TV, chladničkou, minibarem, trezorem, rychlovarnou konvicí, kávovarem. 5 dní, dvojlůžkový pokoj, snídaně, s transferem - od 580 eur.

 

Vyberte si z naší nabídky dalších zájezdů do Thajska!


Víza - režim vstupu

Od 11. 8. 2011 nepotřebují občané ČR pro vstup a pobyt na území Thajského království do 30 dnů za účelem turistiky víza. Pokud ke vstupu na území Thajska bude použit pozemní přechod, je maximální dovolená doba pobytu pouze 15 dnů. Ke vstupu do země je nutné předložit platný cestovní doklad, jehož platnost je v době vstupu více než 6 měsíců, a prokázat finanční prostředky ve výši 10.000 THB na osobu nebo 20.000 THB na rodinu. Povolenou dobu pobytu nelze až na výjimečné případy (např. hospitalizace nebo jiné závažné důvody) prodloužit. Od 13. listopadu 2015 je možné žádat na velvyslanectvích a konzulátech Thajska o turistické vízum s více vstupy (Multiple Entry Tourist Visa). (Zdroj: www.mzv.cz)

Podnebí

Thajsko je typickou tropickou zemí, a zdejší počasí je tedy ovlivněno pravidelnými monzuny. Ty vytvářejí tři roční období v severním, severovýchodním a středním Thajsku a dvě roční období v jižním Thajsku. Tři roční období se skládají z období horka a vlhka, období chladna a sucha a období dešťů. Nejideálnějším obdobím pro cestu do Thajska je období "chladna a sucha". V tomto období jsou průměrné denní teploty okolo 30 °C.

Turistika - trekking

Jednotlivé ostrovy, stejně tak jako severní vnitrozemí, nabízí pro milovníky turistiky řadu atraktivních míst k výletům po národních parcích. Mezi typické zpestření patří například jízdy na slonech, rafting, plavba na bambusových vorech či lezení po skalách.

Vlak

Cestování vlakem je v Thajsku levné a pohodlné, ale bohužel vlak nejezdí všude a velmi často je nutné počítat se značnou časovou ztrátou při čekání na něj. Velké rozdíly jsou v jednotlivých třídách vozů. První třídy jsou klimatizované a s veškerým komfortem a službami. 

Autobus

Na delších trasách zajišťují dopravu mezi velkými městy klimatizované autobusy s veškerým zázemím, na které jsme zvyklí, a to včetně toalet. Autobusy jsou čisté, dobře udržované a bývají rychlejší než vlaky.

Trajekt

Na velké turisticky navštěvované ostrovy se lze snadno dostat pravidelnými trajektovými linkami. Mezi malými ostrůvky jsou často jediným pojítkem rybářské čluny, které nejezdí pravidelně. Někdy je zapotřebí čekat, až se zaplní alespoň polovina míst v lodi, než se vypluje.

Motorky

Motorka je v Thajsku nejoblíbenějším a nejrozšířenějším dopravním prostředkem a narazíte na ni prakticky všude.

Měna

Oficiální měnou je thajský baht. 1 baht = 100 satangů.

Nejsnadněji směnitelnou měnou v Thajsku je americký dolar a nejvýhodnější a nejbezpečnější pro výměnu jsou banky. Výměna peněz v hotelu povětšinou patří k těm nejméně výhodným. Platební karty je možné použít ve všech velkých městech, hotelech a turistických oblastech. V zapadlých nebo odlehlých místech je ale dobré mít při sobě dostatek hotovosti.

Nakupování

V Thajsku, tak jako ve většině asijských zemí, je běžné smlouvání o cenách. Pokud se chystáte vydat za nákupy na trh, počítejte s tím, že to, co jste sehnali dopoledne, nemusíte večer na tomtéž trhu ani zahlédnout. Trhy jsou totiž rozdělené na ranní a večerní a liší se hlavním sortimentem. Na ranní (dopolední) trh vyrážejte za nákupy potravin, zeleniny, ovoce, masa, ryb, koření a květin. Na večerních trzích oproti tomu převládají převážně spotřební předměty a turisticky atraktivní zboží. Zakoupíte zde kupříkladu keramiku, lakové a kovové výrobky, hedvábí a oděvy, předměty ze dřeva, bambusu i ratanu, umělecké předměty, hudební nástroje, masky, loutky, starožitnosti, šperky a drahé kameny a v neposlední řadě i výrobky horských kmenů. Většina výrobků se vyrábí ručně a z přírodních materiálů.

Zdravotnictví

Zdravotnictví je v Thajsku na poměrně vysoké úrovni a nemocnice ve velkých městech, jako je Bangkok a Chiang Mai, poskytují kvalitní služby, ale v odlehlých oblastech je vyšší zdravotní riziko a pomoc v daleko menší míře a špatně dostupná. V turistických lokalitách je nejčastější základní zdravotnickou pomocí hotelový lékař nebo místní ambulance. Kvalitní zdravotní cestovní pojištění je samozřejmostí.

Jídlo a pití

Thajská kuchyně je známá svou pestrostí, rozmanitostí a také pálivostí. Převládá v ní rýže, rýžové nudle, čerstvá zelenina, tropické ovoce, koření, maso převážně kuřecí a vepřové, ryby a dary moře. V Thajsku narazíte na jídlo doslova na každém rohu. Ať už se jedná o klimatizované restaurace, prodejce ovoce na pláži, či pouliční stánek, široká škála možností a nabízených jídel a pochutin vás nepřestane překvapovat. Při nákupu jídla se nesmlouvá a ceny jsou pevně dané.

Je třeba se bát hygieny nebo kvality jídla na ulici? Jak kde. Ale všeobecně platí, že stánek kolem kterého je větší množství lidí, je zárukou kvality i chuti. Ve velkých městech se může také setkat s pronikáním Západu ve formě zavedených mezinárodních fastfoodových řetězců.

Pár rad závěrem

 • Zadní sedadla v autobusech jsou často vyhrazena mnichům a je dobré je nechat volná.
 • V Thajsku se na silnicích jezdí vlevo!
 • Pokud je jakýkoli dopravní prostředek vybaven klimatizací, počítejte s tím, že bude zapnutá na plný výkon, a tudíž hrozí vyšší riziko nachlazení.
 • Při nákupu sošek Buddhy či dalších posvátných předmětů, například amuletů, by se pro vývoz mělo obstarat oficiální povolení. Málokdo to dělá, ale je třeba počítat se zabavením předmětu na letišti.
 • Za přechovávání či pěstování drog jsou v Thajsku velmi vysoké tresty a thajská vězení jsou nejen pro Evropana doslova peklem na zemi.
 • Při vkládání jídla do úst se používá pouze pravá ruka, neboť levá ruka je určena k očistě na toaletě. I z těchto důvodů není v Thajsku zvykem si při setkání podávat ruce. Thajci místo tohoto pozdravu sepnou ruce s nataženými prsty před obličejem a mírně skloní hlavu.
 • V Thajsku se hodně a za vše děkuje, rovněž není společenské tvářit se naštvaně. Dát si při sezení nohu přes nohu je považováno za hrubý prohřešek, obzvlášť když tato noha směřuje na jinou osobu a je nutné se jí vyhnout.
 • Urážka monarchie a majestátu je vždy problém. Místní obyvatelé bedlivě sledují i to, zda se například při fotografování s portrétem krále nedopouštíte nějakého nedůstojného chování.
 • Roztržení nebo pokreslení bankovky je považováno za jednu z největších urážek majestátu a může být za to trestně stíháni. Totéž se týká náboženských symbolů, převážně s vyobrazením Buddhy.
Od 11.8.2011 nepotřebují občané ČR pro vstup a pobyt na území Thajského království do 30 dnů za účelem turistiky víza. Pokud ke vstupu na území Thajska bude použit pozemní přechod, je maximální dovolená doba pobytu pouze 15 dnů. Ke vstupu do země je nutné předložit platný cestovní doklad, jehož platnost je v době vstupu více než 6 měsíců, a prokázat finanční prostředky ve výši 10.000 THB na osobu nebo 20.000 THB na rodinu. Povolenou dobu pobytu nelze až na výjimečné případy (např. hospitalizace nebo jiné závažné důvody) prodloužit.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 513 115 km²
Hl. město: Bangkok
Čas. pásmo: +5 hod v době letního času; +6 hod v době zimního času
Počet obyv.: 68 127 000 (odhad květen 2016)
Měna: 1 thajský baht (THB) = 100 satangů
Kurz: 100 THB = 73,6900 Kč. Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+66
Víza: Ne

Naše nabídka

Objevte opravdou exotiku na našich zájezdech do Thajska.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR v Thajsku
Embassy of the Czech Republic
71/6 Ruam Rudee Soi 2,
Ploenchit Rd., 10330 Bangkok

Telefon +66/22509223, 22509224
Fax +66/22554978, 22509225
E-mail:
bangkok@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/bangkok
Vedoucí úřadu PhDr. Vítězslav GREPL
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Thajské království, Kambodžské království, Laoskou lidově demokratickou republiku

Velvyslanectví

Velvyslanectví Thajského království
Romaina Rollanda 3,
160 00 Praha 6 - Bubeneč

Telefon 220 571 435, 220 570 055
Fax 220 570 049
E-mail: thaiemb@volny.cz
Web: www.thaiembassy.cz
Vedoucí úřadu Slečna Nattanipa BURUSAPAT
Funkce Chargé d'affaires a.i.


J.E. p. Narong SASITORN

Linky

Tourism Authority of Thailand
Oficiální web s turistickými informace z ThajskaSestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy