Tunisko - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka Tuniské republikyTunisko (oficiálně Tuniská republika, Al Džumhúrija At Tunisia) je stát v severní Africe. Hlavním městem je Tunis. Sousedními zeměmi jsou Alžírsko a Libye.

Oficiálním jazykem je arabština a z velké části se používá také francouzština. Anglicky či německy se domluvíte většinou pouze v turistických oblastech. 

Tunisko je arabskou islámskou zemí, ale na rozdíl od jiných muslimských zemí, zasahuje náboženství do běžného života pouze minimálně.

Zájezdy od německých CK

 • Hotel Diana Beach leží v příjemném prostředí, přímo u písečné pláže. Od centra městečka Zarzis je vzdálený asi 12 km. 7 dní, dvojlůžkový pokoj, all inclusive, s transferem - od 489 eur.

 • Moderní hotelový komplex Sentido Djerba Beach leží přímo  u oblíbené písečné pláže Sidi Mahrez3 dny, dvojlůžkový pokoj, all inclusive, s transferem - od 475 eur.

 • Isis Thalasso & Spa  je čtyřhvězdičkový hotel, který nabízí komfotní ubytování v prostorných, klimatizovaných pokojích. Soukromá písečná pláž je 300 metrů od hotelu. 3 dny, dvojlůžkový pokoj, polopenze, s transferem - od 282 eur.

 

Prohlédněte si celou naši nabídku zájezdů od něm. CK!

 

Víza - režim vstupu

Pro organizovanou turistiku (s voucherem cestovní kanceláře) není vízová povinnost. Účastníci organizované turistiky (bez víza) však nemohou během pobytu v Tunisku vycestovat do sousedních zemí.
Dle vyjádření Ministerstva zahraničních věcí Tuniska ze dne 5. prosince 2014 nemusí mít vízum ani individuální cestovatelé, a to za předpokladu, že disponují platným cestovním pasem, a jejich pobyt na území Tuniska nepřekročí 90 dní.
Cizinci vstupující na území Tuniska jsou při opuštění země povinni zaplatit tzv. výstupní poplatek (poplatek má podobu kolku, jenž se vlepuje do cestovního pasu). (Zdroj: www.mzv.cz)

 

Počasí a podnebí

Tunisko se nalézá v subtropickém podnebném pásu a horké suché léto zde trvá od května do října. Období zimy je zde mírné a přináší s sebou také vítr a déšť. Průměrné teploty v nejchladnějším období v roce, tedy v lednu, se pohybují kolem 5-6 °C a v nejteplejším období, které je v srpnu, jsou průměrné teploty kolem 33 °C (během dne až 40 °C a v noci kolem 30 °C). Na Sahaře dosahují teploty až 50 °C ve stínu.

 

Moře a pláže

Moře je v Tunisku je až neobvykle klidné a vlny přicházejí až v odpoledních hodinách. Jinak čisté moře se může vlivem mírně svažujícího písečného dna v odpoledních a večerních hodinách zakalit. Teplota moře je v sezóně mezi 25 až 28 °C.

 

Sportovní vyžití

Velmi oblíbenými aktivitami je windsurfing, vodní skútr, šlapadla, kánoe, let padákem taženým za člunem, jízda na koni a celá řada dalších aktivit, které připravují hoteloví animátoři.

 

Příroda

Kromě moře a pobřeží je to především poušť Sahara, do které se můžete vydat na koni, velbloudech nebo na čtyřkolkách. V jižních oblastech Tuniska naleznete exotické oázy plné palem, vodopádů a překrásných jezer, většinou solných.

 

Cestování

Automobil

Automobil lze zapůjčit v každém velkém městě, ale převážně jen v turistických oblastech. Značení podél silnic je jednak v arabštině, ale také ve francouzštině. Ve městech místní obyvatelé příliš neřeší dopravní značení a jízdní pruhy, takže jistá obezřetnost se zde jistě vyplatí. Pokud plánujete zapůjčení vozidla, vyřiďte si před cestou mezinárodní řidičský průkaz.

Taxi

Jednotlivé taxíky se liší podle licence. Lokální soukromé taxislužby jsou cenově příjemnější, ale zase vás nemohou odvézt na velkou vzdálenost, protože se smějí pohybovat jen v určité oblasti dané licencí. Na cestě je dobré se domluvit předem.

Vlak

Státní vlaková přeprava je pohodlná a rychlá, navíc za rozumnou cenu, a tak je místními obyvateli hojně využívána. Pokud plánujete pohyb po celém Tunisku, vyplatí se pro přepravu zakoupit modrou kartu (carte bleux) za necelých tři sta korun. Karta platí týden a můžete s ní cestovat všemi vlaky po celém Tunisku. Pouze za místenky na dlouhých trasách je nutné si připlatit několik korun. Kartu lze také zakoupit na deset či čtrnáct dní.

Spolujízda

Místními velmi oblíbený druh cestování spočívá v hromadné přepravě dodávkovými taxíky. Jezdí vždy ze stejného místa, mají stabilní cenu pro všechny, včetně turistů a cenově se blíží cestování vlaky s modrou kartou. Odjezd není podle jízdního řádu, ale podle naplnění taxíku.

Autobus

Pro přepravu mezi velkými městy je ideálním, pohodlným a bezpečným dopravním prostředkem za dobrou cenu dálkový autobus.

 

Jídlo a pití

Tuniská kuchyně je bohatá na zeleninové směsi, kus-kus, bylinky, koření, olivy. Nejčastěji používané maso je skopové, ryby a mořské plody. V turistických oblastech a destinacích ale běžně seženete i pokrmy na které je evropan zvyklý.

V Tunisku, ačkoli se jedná o muslimskou zemi, seženete poměrně snadno i alkohol, a to ve specializovaných obchodech, některých supermarketech a také v koncesovaných restauracích. Dokonce zde naleznete i tuniské pivo nebo celou řadu místních vín. Z tvrdého alkoholu stojí za zmínku Boukha, pá pálenka z fíků.

Káva se podává vždy velmi silná a v malých šálcích, stejně tak i tuniské cappuccino. Klasický čaj se podává většinou po jídle a mátový čaj se pije kdykoli během dne.

 

Ceny a nakupování

Smlouvání je přítomné téměř všude. Od stánku se suvenýry, tržiště, taxi, až po běžné obchody. Pokud ale mají obchody ceny uvedené jako stálé (na obchodu je uvedeno Fix Price), nesmlouvejte. Někdo to zkusí a vyjde mu to. Ale běžné to není. Ceny za potraviny a luxusní zboží jsou pevné a nesmlouvá se o nich. Pokud hovoříte německy, nemluvte tak. Němci nesmlouvají a Tunisané to vědí - ceny suvenýrů i třeba taxi jsou tedy několikrát vyšší než pro jiné návštěvníky.

 

Zdraví

K největší a nejčastějším problémům je v Tunisku slunce a vysoké teploty. Používejte proto krémy s vysokých ochranným faktorem a včas a ve zvýšené míře doplňujte tekutiny.

Nejezte nemyté ovoce a zeleninu a nedávejte si preventivně nic s ledem. Ten totiž bývá vyroben z místní vody.

Doporučuje se očkování proti hepatitidě  A a B.

 

Bezpečnost

Tunisko je bezpečnou zemí. Na každé větší křižovatce spatříte dva policisty a stejně tak v turistických oblastech je přítomnost policie častější.

 

Praktické rady

 • Tunisko leží ve stejném časovém pásmu, ale nemají letní čas. Takže v letní sezóně je zde o hodinu méně.
 • Nejlevnější telefonování je z míst označených Taxiphone nebo International Phone. Pokrytí turistických oblastí mobilním operátorem je stejně dobré jako v tuzemsku, v odlehlých místech většinou mobilní síť není.
 • Vyprané prádlo schne i více jak den a nebude nikdy úplně suché.
 • Křehké suvenýry dávejte vždy do příručního zavazadla. S velkými kufry se zde nezachází zrovna dvakrát „v rukavičkách“.
 • Ženy v šortkách ve městě jsou centrem dění a místní na ně často pokřikují a troubí. Pokud se tomu chcete alespoň trochu vyhnout, vyrážejte v dlouhých kalhotách a bez odhalených ramen.
 • Řidiči autobusu se po návratu z výletu dává 1D za rodinu. Ne vždy a všude, ale je dobré být na to připravený. Minimálně je slušné za jízdu s úsměvem poděkovat.
 • Ručník je na pláž nevhodný, protože jemný písek v kombinaci s vlhkostí z něj vytvoří velmi nepříjemné poležení a písek není možné prakticky vyklepat. Praktičtější je hladké prostěradlo.
 • Pokud navštívíte domorodé obyvatele při výletu do pouště, odmítněte slušně nabízené nápoje. Téměř výhradně jsou připravovány z povrchové vody a čekaly by vás velké střevní potíže.
 • Pro jízdu na velbloudovi doporučujeme dlouhé kalhoty – zabráníte tak odření nohou od hrubé deky.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 163 610 km²
Hl. město: Tunisko
Čas. pásmo: -1 hod v době letního času
Počet obyv.: 10 866 500 (r. 2014)
Měna: 1 tuniský dinár (TND) = 100 milimů
Kurz: 1 TND = cca 7,8342 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+216
Víza: Ne

Naše nabídka

Prožijte svou dovolenou v ráji s našimi zájezdy do Tuniska.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví České republiky v Tunisku
Ambassade de la République Tcheque
98, rue de Palestine, BP 53,
1002 Tunis

Telefon +216 71 781 916
+216 98 339 129 (nouz. linka)
Fax +216 71 793 228
E-mail:
tunis@embassy.mzv.cz
Web:
www.mzv.cz/tunis
Vedoucí úřadu Mgr. Jiří DOLEŽEL
Funkce velvyslanec
Působnost úřadu diplomatická a konzulární

Velvyslanectví

Velvyslanectví Tuniské republiky
Nad Výšinkou 1325/7,
150 00 Praha 5

Telefon 244 460 652
Fax 244 460 825
E-mail: amt.prague@volny.cz
Vedoucí úřadu J.E. pí. Karima BARDAOUI
Funkce velvyslanec

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy