Turecko - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka Turecké republikyTurecko (Türkiye Cumhuriyeti; Turecká republika) je parlamentní republika ležící v Malé Asii a z menší části zasahující na jihovýchod evropského kontinentu. Hlavním městem je Ankara.


Turecko sousedí na severovýchodě s Gruzií, na východě s Arménií, Ázerbájdžánem a Íránem. Na jihovýchodě sdílí hranici s Irákem a Sýrií. Evropská část Turecka, tedy na západě, hraničí s Řeckem a Bulharskem. Někdejší mocná Osmanská říše je omývána na severu Černým mořem, na jihu mořem Středozemním a na západě Egejským mořem.


Úředním jazykem je turečtina. V běžném neoficiálním styku se zejména na jihovýchodě Turecka používá kurdština. Znalost ostatních světových jazyků, především němčiny a angličtiny, je mezi obyvatelstvem nízká, znalost angličtiny, příp. francouzštiny je omezena na vzdělanější vrstvy a významná turistická střediska.

Dovolená v Turecku

Ročně navštíví Turecko okolo 20 milionů turistů. Mezi nejznámější letoviska na Turecké riviéře patří Alanya, Antalya a Side. Za nejkrásnější místo Turecké riviéry se považuje Kleopatřina pláž, která je 3 km dlouhá.

Zájezdy od německých CK

Alanya v jižním Turecku

Město Alanya je proslulé pláženi a historickými památkami. Významnou dominantou města je pevnost Kale, kterou nechal vybudovat seldžucký sultán Alaeddin Keykubat v roce 1226.

  • Kleopatra Tower Apart leží asi 400 metrů od pláže. V areálu hotelu je venkovní bazén a dětský bázen. 3 dny, apartmán, bez stravy, s transferem - od 247 eur.

  • Hotel Orient Suite se nachází v jižní části Turecka na pobřeží Středozemního moře. Poskytuje ubytování v pohodlných dvojlůžkových pokojích se sociálním zařízením. 3 dny, dvojlůžkový pokoj, snídaně, s transferem - od 275 eur.

 

  • Hotel Green Park Apart se skládá ze dvou budov o sedmi patrech. Na pláž vozí hosty kyvadlová doprava. 4 dny, dvojlůžkový pokoj, bez stravy, s transferem - od 262 eur.

Prohlédněte si celou naši nabídku zájezdů do Turecka!

Víza - režim vstupu

Vláda Turecké republiky zrušila s účinností od 1. ledna 2005 vízovou povinnost pro držitele cestovních pasů České republiky, kteří cestují do Turecké republiky za turistickým účelem a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dnů v průběhu 180 dnů.(Zdroj: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/turecko/cestovani/visa.html

Zdravotnictví

Mezi ČR a TR existuje smlouva o sociálním zabezpečení, která pokrývá i zdravotní péči. Dle této dohody mají občané ČR v akutním případě nárok na bezplatné ošetření ve státních zdravotnických zařízeních, resp. na následné proplacení takto provedeného ošetření po návratu do ČR. Za tímto účelem je však nezbytné, aby si občan před cestou do Turecka u své české zdravotní pojišťovny obstaral formulář "CZ/TR 111". (Zdroj: www.mzv.cz)

Turecká kuchyně

Současná turecká kuchyně je výsledkem mísení originální kulinářské tradice kočovných tureckých kmenů s indickou, perskou, kurdskou a arabskou kuchyní. 

Z Turecka například pochází nám dobře známé taztiki, čevapčiči, jogurt, ale také i doner. Mezi nápoji je kromě čaje velmi populární ajran - směs jogurtu a vody, mezi zákusky baklava a chalva.

Nejoblíbenějším a nejrozšířenějším nápojem je čaj. Ať už se jedná o ovocný pro turisty, tak černý pro místní. Čaj je připravován jako nepitelný koncentrát, který si v šálku nebo ve skleničce ředíte horkou vodou.

Náboženství

Turecká ústava zaručuje svobodu vyznání a myšlení, ale přesto zůstává tato země téměř výhradně muslimskou. To sebou přináší jisté omezení i pro turisty, zejména ženy. Opalování „nahoře bez“ je nemožné a vyzývavé šaty se zde také moc nedoporučují. Přestože se jedná o muslimskou zemi, jsou zde díky velkému turistickému ruchu místní poměrně tolerantní (oproti jiným muslimským zemím).

Nakupování

Turecko je doslova zemí smlouvání. Turci jsou jedni z nejlepších v tomto způsobu prodeje a mají až výjimečný čich na odhad zákazníků. 

Než vyrazíte na nákupy, doporučujeme „nevypadat draze" a připravit si na nákupy co nejvíce času. Čas je totiž pro obchodníky tou nejsilnější zbraní. Oni čas mají a spoléhají na to, že turisté ne. Dále platí, nesahejte na nic, co si nechcete koupit, a neptejte se na cenu. Jakmile toto porušíte, budete mít velké problémy se obchodníka zbavit. Navrhujte vždy cenu minimálně o polovinu nižší, než jste ochotni zaplatit, abyste se díky smlouvání mohli dostat na přijatelnou částku. Nejnižší navrhnutou částku už nesnižujte.

Doprava

Hromadná doprava funguje na vyšší úrovni snad jen v Istanbulu. V ostatních koutech Turecka se jedná převážně o polorozpadlé autobusy s nepravidelným jízdním řádem.

V turistických destinacích funguje velmi dobře hotelová přeprava, ale také malé autobusy, které jezdí v přibližně stejné časy a odvezou vás poměrně levně do okolních míst. S dálkovou dopravou nepočítejte.

Pokud se rozhodnete navštívit nějakou zajímavost mimo přilehlé okolí vaší destinace, doporučujeme si domluvit výlet přímo s CK nebo na místě s hotelovou přepravou.

Ceny za dopravu jsou prakticky stejné jako české a můžete počítat přibližně s jednou korunou na kilometr.

Zajímavosti

V Turecku jsou oblíbené a také vyhledávané lázně hamam. Patří mezi tradiční atrakce a nacházejí se v každém větším městě. Proslulé jsou jejich blahodárné relaxační a revitalizační účinky.

Tradičním suvenýrem jsou turecké vodní dýmky, včetně tureckého tabáku, jehož škála vůní a příchutí je nepřehlédnutelná.

Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 783 562 km²
Hl. město: Ankara
Čas. pásmo: +2
Počet obyv.: 78 741 053 (k 31. 12. 2015)
Měna: 1 turecká lira (TRY) = 100 kurušů
Kurz: 1 TRY = 4,1560 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+90
Víza: Ne


Naše nabídka

Skvělá nabídka za super cenu. Oblíbená turistická destinace Evropanů.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví České republiky v Turecku
(Embassy of the Czech Republic)
Kaptanpasa Sokak No. 15, G.O.P.,
06700 Ankara

Telefon:
ústředna (strom)
0090312/4056139, recepce (přímá)-4056965, KO-4056954
V případě naléhavé potřeby mohou čeští občané, kteří se ocitnou v nouzi, kontaktovat stálou konzulární a diplomatickou službu Velvyslanectví Ankara
na čísle +90 532 375 1387
Fax:
0090312/4463084, KO-4477395
Konzulární pohotovost:
0090532/3751387
E-mail:

ankara@embassy.mzv.cz 

ekonomický úsek: 
Commerce_Ankara@mzv.cz

Web:
www.mzv.cz/ankara
Vedoucí úřadu:
M.A. Pavel KAFKA, velvyslanec
Působnost úřadu
DIPLOMATICKÁ pro Tureckou republiku.
KONZULÁRNÍ pro Tureckou republiku (s výjimkou území spadajících do konzulárního obvodu Generálního konzulátu ČR Istanbul).

Velvyslanectví

Velvyslanectví Turecké republiky
Na Ořechovce 69,
162 00 Praha 616

Telefon:
224 311 402, 224 311 938

Fax
224 311 279

E-mail:
embassy.prague@mfa.gov.tr

Vedoucí úřadu:
J.E. p. Ahmet Necati BIGALI


J.E. p. Narong SASITORN

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy