Vietnam - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka Vietnamské socialistické republikyVietnam (Vietnamská socialistická republika) je stát v jihovýchodní Asii, na východě poloostrova Zadní Indie při pobřeží Jihočínského moře. Sousedí s Kambodžou, Čínou a Laosem. Počet obyvatel přesahuje 90 milionů. Etničtí Vietnamci (národnost Kinh) tvoří zhruba 86 % obyvatelstva. Zbytek populace tvoří Khmerové, Čamové a dalších 60 národnostně-jazykových menšin soustředěných zejména v horských oblastech. V zemi vládne komunistická strana, která však dovoluje soukromé podnikání.

Úředním jazykem je vietnamština. Nejrozšířenějšími používanými cizími jazyky jsou angličtina, čínština, ruština a francouzština.

Exotická dovolená ve Vietnamu

Mezi nejvyhledávanější turistická letoviska patří Phan Thiet, které leží na pobřeží Jihočínského moře. V Phan Thiet je 18jamkové golfové hřiště Dunes Golf Club Ocean. Oblíbenou turistickou lokalitou je původně rybářská osada Mui Ne s krásnou a dlouhou pláží. Je to ideální místo pro vodní sporty. Zajímavým místem jsou Rudé duny přímo za vesnicí.

Podnebí

Počasí ve Vietnamu ovlivňují dva monzuny. První vane od října do poloviny dubna. Na severu země je chladněji (s občasným deštěm), na jihu je sucho a teplo. Druhý monzun přichází do Vietnamu v druhé polovině dubna a počasí ovlivňuje až do začátku října. V tomto období je v celé zemi horko s častými dešťovými přeháňkami

Zájezdy od německých CK

  • Hotel Novotel Saigon Centre nabízí 247 komfortně vybavených pokojů, z nichž je úchvatný pohled na Ho Či Minovo Město. S hotelovým personálem se domluvíte anglicky nebo francouzsky. 7 dní, superior, snídaně, s transferem - od 1 067 eur.

 

Vyberte si z nabídky zájezdů od německých cestovek za výhodné ceny!

Víza

Vízový styk platí pro držitele všech druhů pasů ČR s výjimkou pasů diplomatických. Od 1. 2. 2017 byl spuštěn dvouletý projekt vydávání elektronických víz, o něž mohou požádat i občané ČR. Elektronické vízum se vydává pouze k jednomu vstupu s maximální délkou platnosti do 30 dnů. Žádost je možné podat na webové stránce https://www.immigration.gov.vn, která je vedena v angličtině.

Vstup do Vietnamu na základě elektronického víza bude umožněn pouze na vybraných mezinárodních hraničních přechodech (mezinárodní letiště Hanoj, Ho Či Minovo Město, Da Nang, Nha Trang, Hai Phong, Can Tho, Phu Quoc, Hue a několik přístavů a pozemních hraničních přechodů). (Zdroj: www.mzv.cz.)

Doprava a cestování

Nejrychlejším dopravním prostředkem jsou vnitrostátní letecké linky, jejichž úroveň je na vysoké úrovni a ceny letenek se pohybují v rozmezí 20–150 dolarů.

Autobusy

Autobusová doprava je velmi rozšířená a síť spojů velmi hustá. Není problém se dostat kamkoli za rozumnou cenu. Při delším cestování doporučujeme využít luxusnější expresní spoje, které nestaví „na každém rohu", a kde se budete moci pohodlně usadit. Místní linky a minibusy nejsou postavené pro lidi vyšší 170 cm, a tak pro Evropana může být cestování velkým utrpením.

Vlaky

Cena jízdného ve vlacích je úměrná rychlosti a komfortu vlaku a rozdíl je také v třídě vlaku (1-4) a vybranému místu, což platí hlavně u lůžkových.

Auta, motocykly a jízdní kola

Osobní auto je možné si zapůjčit většinou jen ve velkých městech. Vzhledem k hustotě provozu a prakticky neexistujícím pravidlům provozu doporučujeme zapůjčení automobilu velmi zvážit, nebo si pronajmout raději auto i s řidičem. Na vietnamských silnicích vítězí vždy ten větší a silnější a ostatní se přizpůsobí. Zapůjčení motocyklu nebo jízdního kola je mnohem snazší a levnější, nehledě k tomu, že na tuto možnost narazíte prakticky všude.

Městská hromadná doprava

Tento způsob dopravy nedoporučujeme. Jedná se o poměrně adrenalinový zážitek i pro řadu místních obyvatel. Linky městské dopravy jezdí bez jízdních řádů a plánků, a je dobré se tedy vždy místních zeptat, který autobus kam jede, a jakmile se autobus přiblíží, okamžitě nastoupit. Velmi často autobus nezastaví, takže musíte naskočit za jízdy. Stanice nejsou hlášeny, a tak se musíte opět spolehnout na pomoc místních obyvatel. Jedinou výhodou tohoto cestování je cena.

Taxi, mototaxi, cyclo

Typický dopravní taxi prostředek je cyclo a narazíte na něj prakticky všude. Je nejlevnější, a stejně jako u mototaxi i zde můžete o ceně smlouvat. Ceny v klasických taxi jsou většinou předem dané a řídí se počtem ujetých kilometrů na taxametru.

Nakupování

Ve Vietnamu nakoupíte snad úplně vše, co vás napadne. Vzhledem k tomu že se zde vyrábí velké množství spotřebního zboží pro západní trh, seženete vše za zlomek ceny. Pověstné jsou především obleky či šaty, které si můžete nechat ušít přímo na míru do druhého dne, a to v kvalitě srovnatelné se značkovými salóny. Pochopitelně za cenu, která na vaší tváři vyvolá úsměv.
Smlouvání je zde, tak jako v řadě jiných asijských zemí, národním sportem a je možné smlouvat prakticky kdekoli a kdykoli. Ideální je začínat na polovině požadované ceny a pomaličku stoupat výš.

Stravování

Vietnamská kuchyně patří mezi jednu z nejpestřejších kuchyní světa. Nepřeberné množství kombinací surovin, vůní a chutí je tak lákavé, že málokdo dokáže odolat.  Mezi nejvýraznější prvky patří využití všech darů moře a ryb, rýže a produktů z rýže, ovoce a zelenina a nepřeberné množství kombinací s jinými surovinami. V turistických letoviscích je možné také narazit i na „evropskou stravu", jako jsou špagety, smažený sýr, hranolky, hamburgery apod. Místní kuchyně se ale neštítí ničeho. A tak velmi často narazíte na stánky se smaženým hmyzem, obratlovci i ptáky. Ve Vietnamu se zkrátka sní všechno, co leze, plave, běhá, nebo létá. 

Zdravotnictví, očkování

Pro cestu do Vietnamu není povinné žádné očkování. Mezi doporučená očkování ale patří očkování proti tetanu, žloutence typu A a B, obrně a břišnímu tyfu. Pokud jste ještě neprodělali spalničky, příušnice, zarděnky nebo plané neštovice, je lépe se nechat proti těmto nemocem rovněž oočkovat. Nedoporučuje se pití vody z vodovodu, konzumace ledu v nápojích.Jje třeba řádně dezinfikovat veškerou syrovou zeleninu a ovoce a v zásadě jíst pouze tepelně zpracované čerstvé potraviny.

Za lékařskou péči a veškeré léky se ve vietnamských státních nemocnicích platí v hotovosti. Ačkoliv mezi ČR a Vietnamem stále platí Dohoda mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Vietnamské demokratické republiky o spolupráci ve zdravotnictví (118/1967 Sb.) zaručující bezplatnou péči, v praxi není toto ustanovení dodržováno. Hygienické podmínky v běžných místních nemocnicích a klinikách jsou zcela nevyhovující a vietnamští lékaři neprovádí řadu zákroků, a to i v případě ohrožení života, které jsou v ČR zcela běžné. Z tohoto důvodu doporučujeme vyhledat služby zahraničních lékařských zařízení, která jsou schopna zajistit ošetření v hygienicky přijatelných podmínkách, a to včetně menších chirurgických zákroků. (Zdroj: www.mzv.cz)

Pár rad závěrem

  • Nepohybujte se sami bez průvodce v odlehlých a horských oblastech. Na řadě těchto míst je dodnes řada neoznačených minových polí a nevybuchlé munice z války. Ostatní místa Vietnamu jsou ale bezpečná.
  • Krádeže a pouliční kriminalita se nijak nevymyká průměru a větší rizika okradení jsou ve větších městech.
  • Drogy seženete ve Vietnamu poměrně snadno, ale vystavujete se riziku zatčení (a několikaletému uvěznění a velké pokutě) díky velkému množství tajných policistů.
  • Internetové připojení ve Vietnamu je na dobré úrovni a je snadno dostupné. Mobilní síť je ve Vietnamu na dobré úrovni.
  • Koupání bez plavek je ve Vietnamu nepřípustné a na posvátná místa choďte vždy v triku s rukávy.
  • Vyjma lepších hotelů narazíte ve Vietnamu pouze na turecké záchody a ty veřejné jsou téměř vždy bez toaletního papíru.
  • Ve Vietnamu je možné fotit bez omezení cokoli a kdekoli. Pouze příslušníky horských kmenů je dobré předem požádat o souhlas, nebo být nenápadný. Omezení může být také v některých posvátných chrámech a státních institucí.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha: 329 560 km²
Hl. město: Hanoj
Čas. pásmo: +5 hod v době letního času;+6 hod v době zimního času
Počet obyv.: 94,1 mil. (28. 2. 2016)
Měna: 1 vietnamský dong (VND) = 10 hao = 100 xu
Kurz: 1000 VND = 0,9034 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+84
Víza: Ano

Naše nabídka

Zažijte s našimi zájezdy exotičnost Veitnamu.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR ve Vietnamu
Embassy of the Czech Republic
13 Chu Van An, Hanoi

Telefon 00844/ 3 8454131-2
Fax 00844/ 3 8233996
E-mail:
hanoi@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/hanoi
Vedoucí úřadu PhDr. Vítězslav GREPL
Funkce VZÚ
Půs. úřadu diplomatická a konzulární

Velvyslanectví

Velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky
Plzeňská 214/2578,
150 00 Praha 5

Telefon 257 211 540
Fax 257 211 792
E-mail:
dsqvietnamcz@yahoo.com
Web:
www.vietnamembassy-czech.org
Vedoucí úřadu J.E. p. TRUONG MANH SON
Funkce Velvyslanec

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy