Srí Lanka - průvodce, dovolená, zájezdy

Vlajka Srí LankySrí Lanka (Srílanská demokratická socialistická republika) je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, nacházející se v blízkosti Indického poloostrova na ostrově Cejlon. Cejlon byl také až do roku 1972 oficiální název tohoto státu. Největším městem je Colombo (někdy též Kolombo) a hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte. Většina státních institucí sídlí přesto v Colombu.

Srí Lanka - dovolená na rajském ostrově

Srí Lanka se je země, která je známá nejen díky cejlonskému čaji. Turisty a návštěvníky přitahují také její historické památky: nádherné buddhistické chrámy či staré jeskynní chrámy. Nacházejí se zde rezervace a národní parky.  Na Srí Lance jsou zde výborné podmínky pro windsurfing, plachtění, potápění a šnorchlování.

Zájezdy od německých CK 

Krásné pláže, přírodní a kulturní památky

 • Koggala Beach leží v příjemné a klidné lokalitě na jihu Srí Lanky. Přímo u hotelu je dlouhá písčitá pláž Koggala s pozvolným vstupem do moře. Hostům je k dispozici vstupní hala s recepcí, bar, restaurace, bazén, obchod se suvenýry. 5 dní, dvojlůžkový pokoj, snídaně, s transferem - od 863 eur.

 • Club Palm Bay se nachází na severozápadním pobřeží Srí Lanky. Z klimatizovaných pokůj je výhled na zahradu. Hotel má wellness a fitness centrum. 4 dny, dvojlůžkový pokoj, all inclusive - od 873 eur.

 • Hotel Cinnamon Grand se nachází v centru města Colombo. Je to největší pětihvězdičkový hotel na ostrově. 4 dny, dvojlůžkový pokoj, snídaně, s transferem - od 1 057 eur.

 

Prohlédněte si naši celou nabídku cenově výhodných zájezdů do Srí Lanky!

Víza

Srí Lanka od 1. ledna 2012 zpoplatňuje krátkodobý pobyt cizinců (do 30 dnů). Každý zájemce o pobyt na ostrově se musí před příjezdem na Srí Lanku elektronicky registrovat na www.eta.gov.lk (ETA=Electronic Travel Authorization) a zaplatit kartou 20 USD (stejná částka pro turistická i business víza). Platba prostřednictvím ETA je možná i po příletu na letišti v ceně 25 USD. Při příletu je třeba vyplnit Immigration Landing Card.Každý návštěvník se musí prokázat pasem (s platností minimálně 180 dnů v den příjezdu), předložit zpáteční letenku i doložit dostatečné finanční prostředky na dobu pobytu. (Zdroj: www.mzv.cz)

Geografie a podnebí

Průměrná teplota v plážových střediscích a níže položených oblastech je 27 °C. V Kandy (500 m n. m.) je průměrná teplota jen 20 °C a v Nuwara Eliya (1 900 m n. m.) průměrně jen 16 °C. V sezóně (prosinec - březen) je u moře velmi příjemně, a to i v noci (30 °C - 20 °C). Na horách klesá teplota v noci i pod 10 °C. Teplota moře se celoročně pohybuje mezi 27 °C - 30 °C. Vzdušná vlhkost je velmi vysoká, v rozmezí 70-90 %.

Bezpečnost

Střední a jižní část Srí Lanky je bezpečná - jako nejméně riziková jsou přímořská letoviska.

Zdravotnictví, očkování

Při pobytu na Srí Lance je třeba v každém případě zachovávat základní hygienická pravidla pro pobyt v tropických zemích, včetně příslušného očkování, popř. užívání antimalarik, a zvýšenou opatrnost při konzumaci potravin a nápojů. V případě zdravotních potíží je nutné počítat s tím, že běžně dostupná zdravotní péče není na úrovni srovnatelnou se státy EU.

Po celou dobu pobytu na Srí Lance je vhodné brát antimalarika. Doporučuje se dále očkování proti tyfu, tetanu, dětské obrně, meningitidě, japonské encefalitidě, hepatitidě typu A, vzteklině, neštovicím, choleře a žluté zimnici. Je třeba počítat s případnými žaludečními problémy po příjezdu na Srí Lanku a přechodu na místní stravu. (Zdroj: www.mzv.cz)

Jídlo a pití

Každý návštěvník by měl zcela jistě ochutnat pravý cejlonský čaj, který se nedá s tím, co se ve světě jako cejlonský čaj prodává, ani srovnat. Teprve tady poznáte, jak opravdu chutná výborný čaj.

Jídlo je všeobecně považováno za kořeněnější a pálivější a převažuje zde hlavně rýže a kari na tisíc způsobů a variací. V hotelových restauracích a turistických oblastech vaří restaurace pokrmy uzpůsobené turistům, a tak se není třeba bát toho, že by se nenajedl bez hasicího přístroje u talíře. Velmi časté je v pokrmech využití ryb a mořských živočichů, stejně jako luštěnin, ovoce a zeleniny. Samostatnou kapitolou jsou dezerty, které jsou jedním slovem výtečné.

Na Srí Lance jsou po celý rok k dostání různé druhy tropického ovoce: ananas, papája, banány apod. 

Doprava

Na Srí Lance se jezdí vlevo a dopravní předpisy se většinou nedodržují.  Na silnicích se to hemží směsí různě starých dopravních prostředků, motocyklů, kol a zvířat v jednom fungujícím chaosu.
Zapůjčení automobilu je možné, ale vzhledem k chaotickému provozu doporučujeme využít služeb vozidla s řidičem. Není to drahé a rozhodně se jedná o bezpečnější způsob přepravy. Stejně tak je možné využít taxi, cyklo či motorové rikšy. Najdete je prakticky všude a ceny jsou velmi příznivé. 

Poměrně komfortní je i cestování autobusy, které jezdí prakticky do všech obydlených míst. 

Železniční doprava není příliš rozšířená a cestování je míň pohodlnější.

Praktické informace a rady

 • Hodinky si na Srí Lance musíte přeřídit při českém letním čase o 3,5 hodiny dopředu a při zimním o 4,5 hodiny dopředu
 • Měnovou jednotkou je srílanská rupie (100 centů), ve většině turistických oblastech a hotelech lze platit platební kartou nebo americkými dolary.
 • Zásuvky jsou na Srí Lance nestandardní a je nutný adaptér. Není problémem jej zakoupit na místě v kterémkoli elektru. Napětí je standardních evropských 230-240 V.
 • Před fotografováním nebo natáčením je lepší se předem zeptat a na celé řadě míst a historických oblastí je toto možné pouze za poplatek.
 • Mobilní pokrytí je na dobré úrovni a internetové spojení není v turistických destinacích a větších městech žádný větší problém.
 • V době úplňku se neprodávají alkoholické nápoje.
 • Všichni obyvatelé ostrova aspoň jednou do roka navštíví vrchol hory Srí Pada (Svatá stopa), 2 224 m n. m., také nazývané Adam’s Peak, kde je otištěno ve skále velké chodidlo. Křesťané věří, že Adamovo, buddhisté Buddhovo, hinduisté Kršnovo a muslimové Alláhovo.
 • Na Srí Lance žijí volně dodnes stáda slonů, jejichž počet je nyní již několik set. Dříve jich byly tisíce.
 • V národním parku Jala žije díky rozsáhlým sladkovodním plochám a lagunám celá řada vzácných vodních ptáků, jako je pelikán, plameňák, ibis a několik druhů čápů. Žijí zde také krokodýli, leopardi, opice, pávi, srnci, jeleni nebo divoká prasata. Po parku se nejčastěji turisté pohybují pronajatými džípy.
 • V Unawatuně a ve 35 km vzdálené Hikkaduwě, kde je podmořský národní park, se dá s maskou a šnorchlem proplouvat nad korálovými útesy a sledovat podmořský život.
Online mapy a fotky
Fotky od cestovatelů
Otevřít fotogalerii
Nejlepší videa
Spustit video
Spustit video
Spustit video
Další videa na Youtube

Důležité informace

Rozloha:   65 610 km²
Hl. město: Šrí Džajavardanapura Kotte
Čas. pásmo: +3,5 hod v době letního času; +4,5 hod v době zimního času
Počet obyv.: 22,053 mil. (odhad k červenci 2015)
Měna: 1 srílanská rupie (LKR) = 100 centů
Kurz: 1 LKR = 0,1233 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba:
+94
Víza: Ano

Naše nabídka

Poznejte zemi mnoha náboženství s našimi zájezdy na Srí Lanku.
Zobrazit zájezdy

Česká ambasáda

Velvyslanectví ČR v Indii
Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri,
110 021 New Delhi

Telefon  +91-11-2415-5200
Fax +91-11-2415 5270
E-mail:
newdelhi@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/newdelhi

Honorární konzulát ČR na Srí Lance
60/1, Park Street, Colombo 2

Telefon +94 115 559 083
Fax +94 115 559 084
E-mail: colombo@honorary.mzv.cz

Velvyslanectví

Velvyslanectví Srílanské demokratické socialistické republiky
Rainergasse 1/2/5, A-1040 Vienna

Telefon 00431-503 79 88
Fax 00431-503 79 93
E-mail:
embassy@srilankaembassy.at

Linky

Sri Lanka
Informační rozcestník

Sestavíme vám zájezd na míru

Napište nám Vaše požadavky a my Vám sestavíme zájezd na míru.

Super Last Minute

Samui.pdf

Průvodce destinacemi

Na zadanou e-mailovou adresu Vám bude každý týden zasílána aktuální nabídka last minute zájezdů.
Hotely Letenky Plavba lodí Ubytování Exotické zájezdy